Znakowanie długich produktów

Znakowanie długich produktów
Pobierz PDF Download icon
W procesie znakowania długich produktów, w tym, między innymi, rur i kabli, sprzęt stosowany do drukowania musi zapewniać nieprzerwane nanoszenie znaków w sposób bezkontaktowy i bez konieczności przerywania procesu produkcji. Jakie drukarki sprawdzają się najlepiej w tego typu zadaniach?

Fotografia 1. Odległość głowicy od znakowanego przedmiotu nawet do 3 centymetrów

Bezdotykowe znakowanie materiałów produkowanych w procesie ciągłym, takich jak:

  • rury, pręty metalowe i z tworzyw sztucznych,
  • otuliny izolacyjne,
  • listwy budowlane, wykończeniowe i ozdobne,
  • przewody, kable, wiązki lub taśmy,
  • profile stalowe i z tworzyw sztucznych,
  • korytka i kanały kablowe,
  • tkaniny, pasy, wykładziny, folie, papier i inne materiały nawijane na role,

wymaga właściwie dobranego sprzętu. Doskonale w tego typu aplikacjach sprawdzają się urządzenia znakujące, pracujące w technologii CIJ (ang. Continous Ink Jet - drukowanie ze strumieniem ciągłym). Drukarki tego typu cechuje możliwość tworzenia wydruków o niewielkiej wysokości, przy odległości opisywanego przedmiotu od głowicy drukującej na poziomie nawet do 30 mm.

Spośród polskich producentów drukarek przemysłowych najlepiej w znakowaniu produktów długich sprawdza się model EBS-6500. Charakterystycznym ograniczeniem technologii CIJ jest konieczność przeprowadzania auto-kalibracji głowicy drukującej pomiędzy wydrukami, co powoduje, że nie każda drukarka CIJ sprawdzi się w aplikacjach wymagających tworzenia ekstremalnie długich wydruków.

Mowa tutaj o zastosowaniach, w których nieprzerywany nadruk może mieć długość wielu metrów i jest nanoszony na obiekt w czasie kilku minut ze względu na stosowany powolny proces produkcyjny.

Dla takich przypadków, w drukarce EBS6500, wpływ opisanych ograniczeń technologii CIJ na pracę urządzenia został znacząco zminimalizowany, co w praktyce oznacza, że został wręcz wyeliminowany.

Model drukarki EBS-6500 sprawdza się również w zastosowaniach wymagających dużej prędkości przesuwu opisywanych przedmiotów na linii produkcyjnej. Dzięki innowacyjnym algorytmom korekcji jakości wydruków, w urządzeniu EBS-6500 zminimalizowano wpływ innego typowego ograniczenia technologii CIJ - niedoskonałości odwzorowania ułożenia kropek w wydruku przy znacznych prędkościach drukowania (fotografia 1).

Odpowiednia drukarka

Fotografia 2. Nadruk o doskonałej jakości również dla wysokich znaków i przy dużej prędkości druku

W kontekście urządzenia drukującego w trybie ciągłym, należy zaznaczyć kolejną zaletę EBS6500 - możliwość błyskawicznej wymiany kartridżów z materiałami eksploatacyjnymi: atramentem i rozpuszczalnikiem, który pozwala na regulowanie parametrów cieczy w systemie drukarki CIJ.

Wymianę użytkownik przeprowadza w ciągu kilku sekund, bez przerywania procesu drukowania, bez potrzeby używania narzędzi i bez brudzenia rąk (co nie jest regułą w przypadku urządzeń pracujących w technologii CIJ).

Istotną i niezwykle praktyczną funkcją drukarki jest możliwość odmierzania i oznaczania długości odcinków materiałów, które są przeznaczone do późniejszego cięcia, co pozwala na zaoszczędzenie czasu na dalszym etapie produkcyjnym.

Jest to możliwe, dzięki kompatybilności urządzeń pracujących w technologii CIJ z enkoderami inkrementalnymi instalowanymi na taśmach produkcyjnych. Zastosowanie enkodera o odpowiedniej rozdzielczości, sprzęgniętego z dobrej klasy układem mechanicznym, pozwala na monitorowanie przesuwu produkowanego wyrobu z rozdzielczością rzędu 0,1 mm oraz wykonywanie odpowiednich nadruków w odstępach zdefiniowanych przez użytkownika drukarki.

Fotografia 3. Znakowanie długich produktów w technologii CIJ

Wspomniana we wstępie cecha drukarki EBS-6500 - zachowanie bardzo dobrej jakości pisma przy dużych wysokościach i prędkościach druku - ma kluczowe znaczenie w wielu współczesnych zastosowaniach charakterystycznych dla tego typu urządzeń.

Zjawisko zniekształcania tekstu nie występuje w górnej części napisu (rozrzut kropek), dzięki czemu nie tylko wielowierszowe nadruki, ale przede wszystkim drukowane kody 2D (Datamatrix, QR kody) zachowują niezmienną i niezawodną czytelność.

Jakość pisma jest niezależna od warunków, w jakich pracuje drukarka. Dzięki wbudowanym układom kontroli parametrów środowiska i stosowanej w urządzeniu autoregulacji, na wydruk nie mają wpływu takie czynniki jak zmienna wilgotność czy temperatura otoczenia (fotografia 2).

Na koniec warto wspomnieć, że technologia CIJ bazuje na szybkoschnących rozpuszczalnikach, zdolnych do interakcji chemicznej z powierzchnią wielu tworzyw sztucznych powszechnie stosowanych przez producentów rur, listew czy też okablowania. Szeroka gama atramentów przeznaczonych do pracy z drukarką EBS6500 pozwala na optymalizację procesu pod względem trwałości tworzonych nadruków i ich odporności na ścieranie z powierzchni różnych materiałów.

EBS-Ink Jest Systems

Artykuł ukazał się w
Elektronika Praktyczna
marzec 2016
DO POBRANIA
Pobierz PDF Download icon

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik marzec 2024

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio marzec - kwiecień 2024

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka, Podzespoły, Aplikacje marzec 2024

Automatyka, Podzespoły, Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna marzec 2024

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich kwiecień 2024

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów