Elektronika Praktyczna
Wrześniowy numer Elektroniki Praktycznej szczególnie polecam osobom zainteresowanym systemami automatyki domowej bazującymi na rozwiązaniach z dziedziny IoT. Prezentujemy dwa niezwykle ciekawe projekty opracowane do tego celu. Moduł przekaźników sterowany za pomocą Wi-Fi oraz Sterownik oświetlenia zgodny z HomeKit. W obu urządzeniach konstruktorzy zastosowali popularny moduł z układem ESP8266. Oba artykuły są doskonałym źródłem wiedzy i praktycznych wskazówek z zakresu automatyki oraz IoT.
Obowiązkową lekturą jest dział „Wybór konstruktora” poświęcony wyświetlaczom. Prezentujemy aktualnie oferowane rodzaje wyświetlaczy oraz opisujemy zalety, wady i obszary zastosowań dla każdej z technologii. Wyświetlacz jest wizytówką, elementem łączącym z użytkownikiem, częścią UI (User interface) i fundamentem UX (User experience). Ważny jest dobór optymalnego rozwiązania, ponieważ może przyczynić się do sukcesu rynkowego urządzenia.
Prezentujemy także kilka projektów soft, których głównym tematem jest komputerek Raspberry Pi. Niesamowicie pomysłowy i zaskakujący jest miniprojekt Scalona lampka biurkowa. Nietypowa nazwa została podyktowana nietypowym kształtem „abażura”. Imituje układ scalony w obudowie DIP przy zachowaniu jego proporcji i „metalowych” wyprowadzeń – sami zobaczcie.
Kontynuujemy również przydatny, nie tylko studentom, cykl artykułów opisujących obsługę programu LTSpice do symulacji układów elektronicznych, w połączeniu z badaniami przeprowadzanymi z użyciem wielofunkcyjnego przyrządu Analog Discovery 2.
Zapraszam do lektury,
Wiesław Marciniak