Od połowy lat 90. XX wieku urządzenia NAS zaczęły zyskiwać na popularności jako wygodna metoda udostępniania plików między wieloma komputerami. Potencjalne korzyści z dedykowanej pamięci sieciowej, w porównaniu do serwerów ogólnego przeznaczenia obsługujących również pliki, obejmują szybszy dostęp do danych, łatwiejszą administrację i prostą konfigurację.
Często są produkowane jako urządzenia komputerowe - specjalnie zaprojektowane komputery specjalistyczne. Systemy NAS to urządzenia sieciowe, które zawierają jeden lub więcej napędów pamięci, często rozmieszczone w logicznych, nadmiarowych pojemnikach pamięci lub RAID.
Komputer jednopłytkowy Raspberry Pi jest doskonałą platformą, którą wykorzystać można do konstrukcji serwera NAS. W poniższym artykule przybliżymy, jak krok po kroku zestawić i oprogramować tego rodzaju system.
Co będzie nam potrzebne
Aby zbudować sieciowy serwer plików, będziemy potrzebowali odpowiedniego sprzętu:
- Komputer jednopłytkowy. Może to być np. nowy Raspberry Pi 4, jednakże dobrze sprawdzi się tutaj większość komputerów jednopłytkowych, pracujących z systemem operacyjnym Linuks.
- Karta microSD o pojemności 4 GB. Na karcie tej znajdzie się system operacyjny, sterujący działaniem urządzenia.
- Zewnętrzny dysk twardy, na którym znajdzie się współdzielona przez serwer NAS przestrzeń do przechowywania danych.
- Zasilacz 5 V o wydajności prądowej co najmniej 2 A. Będzie on zasilał komputer jednopłytkowy oraz dysk twardy.
Ponadto potrzebne będą kable: do podłączenia komputera do sieci Ethernet (jeżeli nie zdecydujemy się na komunikację poprzez Wi-Fi) i do podłączenia dysku twardego do komputera. Opcjonalnie przyda nam się klawiatura i monitor, które podłączymy do Raspberry Pi, aby ułatwić sobie konfigurację. Przydatna będzie też obudowa do całego systemu - w Internecie możemy znaleźć wiele tego rodzaju projektów, część z nich z udostępnionymi plikami, np. do druku 3D, tak aby móc wykonać taką obudowę samemu w domu.
Instalacja systemu operacyjnego
Pierwszym krokiem, jaki musimy wykonać, jest instalacja systemu operacyjnego na komputerze jednopłytkowym. Zainstalujemy na nim Raspbian OS - standardowy system operacyjny dla komputerów Raspberry Pi. Obraz systemu przenosimy na czystą kartę microSD i umieszczamy w docelowym komputerze. Po uruchomieniu Raspberry Pi powita nas instalator - postępujmy zgodnie z jego zaleceniami, aby dokończyć instalację systemu. Instalacja Raspbiana była omawiana w detalach już wielokrotnie w wielu miejscach.
Po zakończeniu instalacji systemu operacyjnego w pierwszej kolejności łączymy komputer z siecią - przewodową lub Wi-Fi. Pozwoli nam to na zdalne podłączenie się do systemu i jego konfigurację np. z poziomu komputera. Po dołączeniu Raspberry Pi do sieci zapisujemy sobie jego adres IP - to pozwoli nam połączyć się z komputerem jednopłytkowym z innego komputera poprzez SSH, na przykład wykorzystując Putty. Po podłączeniu komputera Raspberry Pi do sieci możemy także zaktualizować listę zainstalowanych na komputerze pakietów i podnieść ich wersje do najnowszych. W tym celu wydajemy następujące polecenia systemowi operacyjnemu:
Instalacja i przygotowanie dysku twardego
Po przygotowaniu komputera możemy przygotować dysk twardy, na którym utworzymy folder. To w nim magazynowane będą pliki na serwerze NAS. W pierwszej kolejności musimy zainstalować sterowniki do dysków sformatowanych w formacie NTFS (jeżeli takiego właśnie używamy do naszego magazynu danych). W tym celu wpisujemy:
Źródło: http://bit.ly/2KBJiUZ