Elektronika Praktyczna
W klasycznym, nowym aucie osobowym znajduje się ok. 1000...1400 układów półprzewodnikowych, zaś koszt całego osprzętu elektronicznego przekracza 40% wartości takiego auta. W autach elektrycznych ilość układów jest niemal dwukrotnie większa. W tym wydaniu EP omówmy jakie elementy są stosowane w tych systemach oraz jak realizowana jest komunikacja w tak złożonej instalacji.
Wśród projektów, mini-projektów i soft-projektów znalazły się ciekawe i praktyczne konstrukcje, takie jak: regulowany zasilacz warsztatowy, wzmacniacz audio dla wymagających, zamek z NFC - NFC Lock, energooszczędny włącznik dotykowy, ekspander modułów dla RPi Pico, czy w końcu sejf z jednorazowymi kodami oraz sprzętowy menedżer haseł do komputera PC.
W drugiej części artykułu o montażu i demontażu elementów SMD omawiamy zagadnienia dotyczące DFM – design for manufacturing. To bardzo ważna lektura, która wyjaśnia w jaki sposób nieprzemyślana konstrukcja PCB może w istotny sposób utrudnić produkcję i podwyższyć jej koszty. Na koniec polecam artykuł z działu Poradnik Implementacji o front-endach do zastosowań energetycznych, przeznaczonych do budowy liczników energii i watomierzy cyfrowych.
Zapraszam do lektury,
Damian Sosnowski