Warto wspomnieć, czego nie zrobiłem w poprzednim artykule, że sterowanie silnikiem nie wymaga układu scalonego i może być wykonane za pomocą komponentów dyskretnych. Jednak takie rozwiązanie zajmuje więcej miejsca na płytce drukowanej i może być kosztowne.
Dodajmy do tego, że zazwyczaj drivery silników są wyposażane w zabezpieczenia przed przeciążeniem, przepięciem, przegrzaniem itp. Oczywiście, ich wykonanie za pomocą komponentów dyskretnych jest jak najbardziej możliwe, jednak zajmuje czas i wymaga miejsca w obudowie urządzenia. Dlatego abstrahując od sytuacji, w których nie ma innego wyjścia (np. ze względu na ogromne natężenia prądów uzwojeń silnika czy wysokie napięcie) stosowanie gotowych, scalonych rozwiązań jest rozsądne i ma sens.
![]() |
![]() |
Toshiba Components
Układy scalone Toshiby pamiętam głównie z rozbieranych drukarek i dysków twardych. Są one używane masowo przez wielu producentów, a chyba większości konstruktorom Toshiba Components kojarzy się właśnie nie z elementami biernymi, ale z tranzystorami dużej i średniej mocy oraz różnymi układami scalonymi służącymi do sterowania lub zasilania.
![]() |
Przegląd oferty firmy zamieszczono w tabeli 4. Po więcej szczegółów warto sięgnąć na stronę internetową. Niegdyś główną przeszkodą w stosowaniu tych układów scalonych była trudność w ich zakupie, jednak teraz - w dobie dystrybutorów globalnych - nie powinno być kłopotów z zaopatrzeniem. Wyroby Toshiby warto polecić tym bardziej, że stosuje ona swoje układy scalone w wytwarzanym sprzęcie powszechnego użytku, pamięciach masowych itp.
ON Semiconductor
Firma ON Semiconductor ma tak ogromną ofertę, że nie zmieściła się ona w całości w tabeli 5. Jedynie zasygnalizowano w niej obecność np. układów przeznaczonych do sterowania silnikami krokowymi, ale nie sposób ich wszystkich wymienić. Ich lista obejmuje ponad 200 pozycji, w różnych obudowach, o różnych parametrach stopnia mocy, z różnymi kontrolerami zawartymi w strukturach poszczególnych układów scalonych. Dlatego warto zapoznać się z ofertą firmy korzystając z jej strony internetowej (adres w tab. 5) oraz wygodnych narzędzi filtrujących.
![]() |
Microchip
Dlatego, mimo iż jego oferta wygląda dosyć skromnie w tabeli 6, można bez większych trudności zbudować układ sterowania dowolnym silnikiem korzystając z driverów mocy i not aplikacyjnych, których wiele zamieszczono na stronie internetowej firmy.
![]() |
![]() |
Co ważne, można tam znaleźć dokumentację opisującą działanie silnika od ogółów (np. jak działa silnik szczotkowy i jakie problemy można napotkać budując obwody jego zasilania) do szczegółów (którego mikrokontrolera użyć, jak wygląda jego aplikacja i gotowy program sterujący).
Infineon
Przyznam się, że przeglądając oferty wielu firm zacząłem zastanawiać się czy filozofia Microchipa lub Infineona nie jest słuszna. Zgoda - niewielka liczba komponentów nie pozwala na wybranie gotowego rozwiązania dla każdego wypadku i wymaga zaangażowania czasu i środków w celu opracowania aplikacji sterującej, jednak - co ważne - można się w niej zorientować i jakoś nad nią "zapanować". Nie są potrzebne skomplikowane filtry i narzędzia, i doradcy uczestniczący w procesie wyboru i zakupu komponentów.
Jacek Bogusz, EP