Sterowanie silnikami małej mocy. cz. 2

Sterowanie silnikami małej mocy. cz. 2
Pobierz PDF Download icon
W marcowym numerze Elektroniki Praktycznej opublikowaliśmy pierwszą część przeglądu układów scalonych przeznaczonych do sterowania silnikami: DC, BLDC i krokowymi. Ten artykuł jest jego kontynuacją prezentując ofertę firm Toshiba, ON Semiconductor, Microchip oraz Infineon. Warto wiedzieć "co w trawie piszczy", ponieważ konstruując urządzenia elektroniczne wcześniej czy później napotkamy problem zasilania silnika elektrycznego - warto co nieco wiedzieć na temat gotowych rozwiązań, które oszczędzają czas i pieniądze.

Warto wspomnieć, czego nie zrobiłem w poprzednim artykule, że sterowanie silnikiem nie wymaga układu scalonego i może być wykonane za pomocą komponentów dyskretnych. Jednak takie rozwiązanie zajmuje więcej miejsca na płytce drukowanej i może być kosztowne.

Dodajmy do tego, że zazwyczaj drivery silników są wyposażane w zabezpieczenia przed przeciążeniem, przepięciem, przegrzaniem itp. Oczywiście, ich wykonanie za pomocą komponentów dyskretnych jest jak najbardziej możliwe, jednak zajmuje czas i wymaga miejsca w obudowie urządzenia. Dlatego abstrahując od sytuacji, w których nie ma innego wyjścia (np. ze względu na ogromne natężenia prądów uzwojeń silnika czy wysokie napięcie) stosowanie gotowych, scalonych rozwiązań jest rozsądne i ma sens.

Toshiba Components

Układy scalone Toshiby pamiętam głównie z rozbieranych drukarek i dysków twardych. Są one używane masowo przez wielu producentów, a chyba większości konstruktorom Toshiba Components kojarzy się właśnie nie z elementami biernymi, ale z tranzystorami dużej i średniej mocy oraz różnymi układami scalonymi służącymi do sterowania lub zasilania.

Przegląd oferty firmy zamieszczono w tabeli 4. Po więcej szczegółów warto sięgnąć na stronę internetową. Niegdyś główną przeszkodą w stosowaniu tych układów scalonych była trudność w ich zakupie, jednak teraz - w dobie dystrybutorów globalnych - nie powinno być kłopotów z zaopatrzeniem. Wyroby Toshiby warto polecić tym bardziej, że stosuje ona swoje układy scalone w wytwarzanym sprzęcie powszechnego użytku, pamięciach masowych itp.

ON Semiconductor

Firma ON Semiconductor ma tak ogromną ofertę, że nie zmieściła się ona w całości w tabeli 5. Jedynie zasygnalizowano w niej obecność np. układów przeznaczonych do sterowania silnikami krokowymi, ale nie sposób ich wszystkich wymienić. Ich lista obejmuje ponad 200 pozycji, w różnych obudowach, o różnych parametrach stopnia mocy, z różnymi kontrolerami zawartymi w strukturach poszczególnych układów scalonych. Dlatego warto zapoznać się z ofertą firmy korzystając z jej strony internetowej (adres w tab. 5) oraz wygodnych narzędzi filtrujących.

Microchip

Filozofia przyjęta przez Microchipa jest odmienna, niż w wypadku pozostałych producentów. Microchip nie oferuje rozbudowanych, wyspecjalizowanych układów scalonych, ale uniwersalne mikrokontrolery, noty aplikacyjne i stopnie mocy.

Dlatego, mimo iż jego oferta wygląda dosyć skromnie w tabeli 6, można bez większych trudności zbudować układ sterowania dowolnym silnikiem korzystając z driverów mocy i not aplikacyjnych, których wiele zamieszczono na stronie internetowej firmy.

Co ważne, można tam znaleźć dokumentację opisującą działanie silnika od ogółów (np. jak działa silnik szczotkowy i jakie problemy można napotkać budując obwody jego zasilania) do szczegółów (którego mikrokontrolera użyć, jak wygląda jego aplikacja i gotowy program sterujący).

Infineon

Oferta tej firmy jest od lat związana z automatyka, energetyką i przemysłem motoryzacyjnym. Filozofia Infineona jest podobna jak Microchipa - można w niej znaleźć doskonałe mikrokontrolery służące do sterowania napędami oraz elementy wykonawcze, natomiast sama tabela 7, w której wyszczególniono "gotowce" wygląda stosunkowo skromnie. Niemniej na stronie internetowej firmy można znaleźć sporo not aplikacyjnych oraz przykładów użycia komponentów.

Przyznam się, że przeglądając oferty wielu firm zacząłem zastanawiać się czy filozofia Microchipa lub Infineona nie jest słuszna. Zgoda - niewielka liczba komponentów nie pozwala na wybranie gotowego rozwiązania dla każdego wypadku i wymaga zaangażowania czasu i środków w celu opracowania aplikacji sterującej, jednak - co ważne - można się w niej zorientować i jakoś nad nią "zapanować". Nie są potrzebne skomplikowane filtry i narzędzia, i doradcy uczestniczący w procesie wyboru i zakupu komponentów.

Jacek Bogusz, EP

Artykuł ukazał się w
Elektronika Praktyczna
maj 2013
DO POBRANIA
Pobierz PDF Download icon

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik maj 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio maj - czerwiec 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje kwiecień 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna maj 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich czerwiec 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów