Zasilacze impulsowe - topologie, rozwiązania układowe i parametry
Niedziela, 01 Wrzesień 2024
Zasilacze to najbardziej niedoceniana grupa aplikacji elektronicznych. Z pewnością przyczynił się do tego szeroki asortyment gotowych modułów, dopasowanych do większości rozwiązań. Bogata oferta rynkowa sprawia bowiem, że nasza wiedza na temat tych urządzeń... staje się uboga! Przygotowaliśmy artykuł, w którym opisujemy rozwiązania stosowane w nowoczesnych, wydajnych i energooszczędnych zasilaczach.
Niemal każdy elektronik z pamięci naszkicuje schemat zasilacza z transformatorem, mostkiem Graetza i stabilizatorem napięcia. Jednak takie zasilacze praktycznie nie są już dziś produkowane (no, może z wyjątkiem kilku specyficznych zastosowań). Sprawa mocno się komplikuje, gdy chodzi o schemat nawet prostego zasilacza impulsowego. Dlatego opracowaliśmy opis najważniejszych topologii przetwornic i rozwiązań układowych, pozwalających uzyskać wyśrubowane parametry zasilacza impulsowego.
Zasilacz impulsowy – podstawowe informacje
Moduł elektorniczny, który przetwarza energię elektryczną, zmieniając jej parametry i nie działa w sposób liniowy, lecz zawiera jeden lub kilka przełączników elektronicznych, to zasilacz impulsowy/przetwornica impulsowa (ang. Switch Mode Power Supply – SMPS). Przełącznikiem elektronicznym jest z zasady element półprzewodnikowy – tranzystor, który zapewnia bardzo niską rezystancję w stanie włączonym (minimalizacja strat przewodzenia) i bardzo dużą rezystancję w stanie wyłączonym. Przełączniki w zasilaczach impulsowych pracują...
Aby kontynuować czytanie wykup
Prenumeratę