- próg zadziałania ustalany za pomocą zamontowanego rezystora,
- maksymalny prąd wynosi 2,1 A,
- dodatkowe zabezpieczeniem zasilanego układu przez zbyt wysokim lub niskim napięciem zasilania,
- pomiar pobieranego prądu,
- zabezpieczenie termiczne działające po przekroczeniu temperatury 175°C,
- możliwość odłączenia zasilania od obciążenia.
Strukturę wewnętrzną układu NIS5420 pokazano na rysunku 1.
Wbudowany w NIS5420MT7 komparator napięcia blokuje zasilanie na złączu OUT, gdy napięcie wejściowe jest niższe niż 6,5 V (max 6...7 V) lub wyższe od 12,5 V (12,5...14.5 V). Napięcie wyjściowe może też być wyłączone przez podanie stanu wysokiego na linię EN, na wyprowadzenie CTRL-1. Ze względu na dwukierunkowość wyprowadzenia EN (sygnalizacja błędu dla współpracujących kaskadowo NIS5420) wymagane jest sterowanie typu OC/OD. Szybkość narastania napięcia wyjściowego po załączeniu określa kondensator C1 zgodnie z charakterystyką z rysunku 2.
Budowa i działanie
Schemat modułu zabezpieczeń został pokazany na rysunku 3. N
apięcie zasilające doprowadzone jest do złącza IN, napięcie wyjściowe dostępne jest na złączu OUT. Wartość ograniczenia prądowego ustalana jest rezystorem R1 zgodnie z charakterystyką pokazaną na rysunku 4. Maksymalny prąd układu NIS5420MT7 wynosi 2,1 A (R1=20 Ω), charakterystyka zabezpieczenia jest automatyczna, po ustaniu przeciążenia układ ponownie załączy napięcie na wyjściu.
Na wyjściu IS, dostępny jest sygnał prądowy monitorujący aktualny pobór prądu obciążenia, dla rezystora R2=1 kΩ, współczynnik przetwarzania to 1 mA/A. Układ ma zabezpieczenie termiczne działające po przekroczeniu temperatury 175°C.
Układ NIS5420MT7 jest jednym z podzespołów rodziny NIS5420MTx różniącej się progami zabezpieczeń napięciowych oraz sposobem zadziałania zabezpieczenia prądowego – z zatrzaskiwaniem lub automatycznym powrotem po ustaniu przeciążenia, co ułatwia dopasowanie do potrzeb aplikacji.
Montaż i uruchomienie
Układ zmontowany jest na miniaturowej dwustronnej płytce drukowanej, której schemat pokazano na rysunku 5. Przed montażem należy ewentualnie skorygować wartości elementów zgodnie z wymogami aplikacji. Montaż układu jest typowy i nie wymaga opisu, należy tylko poprawnie przylutować pad termiczny układu U1.
Układ nie wymaga uruchamiania, należy jednak sprawdzić działanie progów zabezpieczeń, zasilając układ z zasilacza laboratoryjnego i obciążając go sztucznym obciążeniem. Dokładny opis układu zamieszony jest w nocie katalogowej NIS5420MTx.pdf z którą polecam się zapoznać przed modyfikacją wartości elementów.
Adam Tatuś, EP
- R1: 22 Ω
- R2: 1 kΩ
- C1: 220 pF ceramiczny 50 V
- C2, C3, C4: 1 μF ceramiczny 16 V
- U1: NIS5420MT7TXG (WDFN10)
- CTRL: złącze SIP3, 2,54
- IN, OUT: złącze DG 3,5 mm 2 piny