Układ Acriche 2+ do zasilania LED

Układ Acriche 2+ do zasilania LED
Pobierz PDF Download icon

Firma Seoul Semiconductor ma w ofercie drugą generację układu wysokonapięciowego służącego do zasilania diod LED Acriche z serii MJT. W porównaniu z wcześniejszymi rozwiązaniami układ pozwala konstruktorom na większą swobodę przy projektowaniu. Acriche 2+ jest układem analogowym przeznaczonym do zasilania diod wysokonapięciowych z serii Acriche MJT bez potrzeby budowania skomplikowanego zasilacza sieciowego.

Rysunek 1. Aplikacja układu Acrich 2+

Do pracy układu jest potrzebnych jedynie kilka elementów pasywnych oraz mostek prostowniczy (rysunek 1). Układ może być zasilany napięciem 230 VAC lub 110 VAC po wyprostowaniu. Ma wejście służące do regulacji prądu diod za pomocą napięcia.

Zasadę działania zasilacza zbudowanego w oparciu o Acrich2+ zilustrowano na rysunku 2. Dla układu jest dostępna dokumentacja pozwalająca na szybkie wprowadzenie projektowanego urządzenia na rynek. Podstawowe parametry układu Acrich2+ umieszczono w tabeli 1.

Acrich3

Tabela 1. Najważniejsze parametry techniczne Acrich 2+

Firma Seoul Semiconductor wprowadza na rynek już trzecią generację układu sterującego diodami LED Acrich. Nowy produkt Seoul, wprowadzony na rynek 29 maja, został zaprezentowany na targach LightFair International w Las Vegas oraz na Guangzhou International Lighting Exhibition w Chinach.

Acrich3 jest lepiej przystosowany do współpracy z układami ściemniającymi oraz różnymi układami sterowania oświetleniem i ma przynieść wzrost niezawodności, a także oszczędności dzięki zmniejszeniu liczby komponentów i zużycia energii.

Jedną z barier występujących przy próbie zastąpienia konwencjonalnych systemów oświetleniowych systemami półprzewodnikowymi jest kompatybilność systemów LED z powszechnie używanymi ściemniaczami opartymi na triakach lub ze sterowaniem fazowym.

Nowy układ firmy Seoul zaprojektowano tak, aby współpracował z regulatorami tego typu przy zachowaniu sprawności energetycznej i jakości regulacji. Co więcej, układ Acrich3 pozwala na łatwą zmianę ręcznego sterowania jasnością na sterowanie zautomatyzowane, często stosowane w inteligentnych budynkach.

Rysunek 2. Sposób działania zasilacza z układem Acrich 2+

Nowy układ umożliwia użycie do sterowaniu jasnością świecenia, temperaturą barwową czy automatycznym gaszeniem szerokiego spektrum sieci bezprzewodowych np.: IEEE 802.15.4 (ZigBee), Wi-Fi, Bluetooth. Dzięki temu oświetlenie można kontrolować np. za pomocą tabletu.

Wiele istniejących systemów inteligentnego oświetlenia wymaga stosowania złożonych prostowników, a układ Acrich3 można zasilać bezpośrednio ze źródeł AC, co pozwala na uproszczenie urządzeń i obniżenie kosztu komponentów dodatkowych.

Układ implementuje też trójstopniowy proces oszczędzania energii pozwalający na ograniczenie jej zużycia o ponad 50%. Acrich3 ma także wbudowane dodatkowe źródło napięcia, z którego może zasilać czujniki używane do sterowania. Obudowa układu ma wymiary 6 mm×6 mm. Szczegółowych informacji należy szukać na stronie producenta - firmy Seoul Semiconductor.

Artykuł ukazał się w
Elektronika Praktyczna
wrzesień 2014
DO POBRANIA
Pobierz PDF Download icon

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik maj 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio maj - czerwiec 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje kwiecień 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna maj 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich maj 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów