Diody Edison Opto w ciekawych zastosowaniach

Diody Edison Opto w ciekawych zastosowaniach
Pobierz PDF Download icon

Nowoczesne diody LED to nie tylko duża skuteczność świetlna i duża moc. Jakość diody zależy w znaczącym stopniu od jej temperatury barwowej oraz od poszczególnych składowych, decydujących o zdolności światła do odwzorowywania kolorów. Dobierając odpowiednie LEDy do aplikacji można wpłynąć na sposób odbioru otoczenia przez człowieka, a nawet na jego samopoczucie.

Badania pokazują, że zmieniając intensywność oświetlenia oraz jego barwę zmienia się odczucia ludzi w otoczeniu oświetlonych miejsc. Dlatego ważne jest stosowanie oświetlenia, które pozwala na uzyskanie dobrego odwzorowania barw, zbliżonego do warunków panujących za dnia, przy świetle słonecznym. Istotna jest też możliwość przyciemniania diod, co pozwala dostosować warunki świetlne do aktualnych potrzeb użytkownika.

Diody w muzeach i szpitalach

Biorąc pod uwagę powyżej opisane czynniki i cele, firma Edison Opto wprowadziła kilka nowych diod LED charakteryzujących się dużą wartością współczynnika CRI, odpowiadającego za odwzorowanie barw. Dobrym przykładem są diody LED PLCC, których CRI przekracza 90. Są one dostępne w obudowa 3014, o mocy 0,1 W i 0,2 W, 5630 o mocy 0,5 W i 3528 o mocy 1 W.

Jednocześnie poprawiono parametry diod z rodziny EdiPower II HM. Seria ta jest znana z bardzo dużej skuteczności świetlnej, a teraz dodatkowo ma współczynnik CRI typowo na poziomie 90 oraz przekraczający 95 dla temperatury barwowej 3000 K. Dzięki temu te diody znalazły już zastosowanie w muzeach i szpitalach, gdzie dobre odwzorowanie barw ma kluczowe znaczenie.

Oświetlenie żywności i odzieży

Inną nowością w ofercie firmy Edison Opto są diody EdiPower II HM30, które przygotowano tak, by idealnie pasowały do aplikacji, w których oświetlane są: świeża żywność, ubrania i skóra. Natomiast pod kątem oświetlenia ubrań, zaprojektowano diody Snowhite LED, które pozwalają bardzo dobrze rozróżnić rodzaje płótna oraz jego fakturę. Co więcej, temperatura barwowa na poziomie 3000 K i współczynnik CRI przekraczający 80, diody Snowhite umożliwiają tworzenie wystaw sklepowych o ciepłych barwach, które pozwalają dostrzec prawdziwe barwy ubrań.

Oświetlenie pieczywa, serów, mięsa i kwiatów

Diody LED znajdują też zastosowanie w piekarniach i sklepach z pieczywem. Rodzina Edison Aroma LED o temperaturze barwowej 2400 K pozwala na uzyskanie złotego, szampańskiego koloru, który podkreśla barwę chleba, serów i wina. Dobre oświetlenie sprawia, że żywność wydaje się bardzo świeża i daje człowiekowi poczucie, że jest ona bardzo smaczna.

Natomiast rodzina EdiPower HM Ruby LED pozwala na emisję głębokiego, różowego światła (Ruby LED), jakie uzyskano dzięki odpowiednim proporcjom zastosowanych warstw fosforyzujących. Diody te nadają świeżemu mięsu i kwiatom głębokich, czerwonych barw, dzięki czemu prezentowane towary są bardziej atrakcyjne dla klientów.

W kosmetyce

Ostatnią z omawianych rodzin diod LED, produkowanych przez Edison Opto jest Mela LED, która pozwala na uzyskanie ładnej barwy skóry ludzkiej. Diody te świetnie sprawdzają się w instalacjach przy lustrach, np. w gabinetach kosmetycznych. Ich użycie sprawia, że osoby przeglądające się w lustrach będą wyglądały jakby miały ładniejszą skórę.

Podsumowanie

Sprytne zastosowanie diod, dzięki dobraniu odpowiednich LEDów, pozwala na uzyskanie ciekawych rezultatów i poprawienie wrażeń klientów. Diody omówione w artykule, są w Polsce dystrybuowane przez firmę JM Elektronik. Warto dodać, że ma ona w swojej ofercie także układy zasilające do LEDów, produkowane przez firmy Holtek, Atmel i Magnachip.

Artykuł ukazał się w
Elektronika Praktyczna
wrzesień 2014
DO POBRANIA
Pobierz PDF Download icon

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik czerwiec 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio lipiec - sierpień 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje czerwiec 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna czerwiec 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich lipiec 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów