Przełomowe technologie w 2019 r.

Przełomowe technologie w 2019 r.

Jest niezaprzeczalnym faktem, że wyraźny postęp techniczny wymaga przełomowych technologii. Oczywiście, dotyczy to także innych dziedzin życia, nie tylko techniki, jednak w tym czasopiśmie zajmujemy się przede wszystkim dziedziną pokrewną fizyce – elektroniką.

Na przykład, wynalazek generatora prądu elektrycznego, a później sieci dystrybucji energii elektrycznej zmienił życie wszystkich tych ludzi, którym udostępniono gniazdo mogące zasilać dołączone urządzenia. Skonstruowano oświetlenie, grzałki, silniki elektryczne i napędzane nimi maszyny. Zastosowano prąd do wymiany informacji z prędkością światła. Następnie wynaleziono lampę, tranzystor, układ scalony, komputer, Internet, a wraz z nimi zmieniło się wiele aspektów naszego życia. A co jeszcze się zmieni? Bo już coraz częściej słychać o tym, że wykonana z użyciem komputera tzw. sztuczna inteligencja zastąpi nas w wielu dziedzinach.

Przyznam się, że często – zapewne jak wielu czytelników EP – klnę z powodu problemów powodowanych przez oprogramowanie mojego komputera. Abstrahując jednak od tego, że kilka dni temu musiałem przeinstalować system operacyjny i przy okazji natknąłem się na kilka trywialnych problemów, które być może doczekają się rozwiązania – jak piszą co bardziej złośliwi na stronach internetowych – w wersji „25”, kilkanaście lat temu byłem pod ogromnym wrażeniem książki Billa Gatesa „Droga ku przyszłości”. Co prawda, nie wszystkie wizje w niej opisane już się spełniły, ale większość z nich została zrealizowana i to niekoniecznie przez autora. Dlaczego o tym wspominam?

Bill Gates jest jednym z ważniejszych wizjonerów współczesnego świata. Nie tak dawno czytałem o inwestycji Microsoftu w „cow-free burger” – technologię produkcji mięsa bez krowy. Mięso miałoby być „uprawiane” i rosnąć podobnie, jak rosną rośliny. W artykule, którego źródła nie potrafię teraz przytoczyć pisano, że taka metoda jest już dostępna i aktualnie znajduje się w fazie eksperymentalnej, a zdobyte doświadczenia posłużą do opracowania metody „hodowli” na wielką skalę. I chociaż skojarzenia wydają się trochę odstręczające, jakby rodem z horroru, to taka produkcja na pewno zaspokoiłaby potrzeby wielu ludzi i pozwoliłaby lepiej chronić przyrodę. Podobno Bill Gates zainwestował setki milionów dolarów w badania nad tą metodą. Ale wróćmy do meritum

Znana na całym świecie uczelnia MIT co roku publikuje listę trendów, które zdaniem debatujących nad nimi autorytetów będą przełomowe w danym roku. W 2019 r. do udziału w szacownym gremium zaproszono również Billa Gatesa. A oto lista przełomowych technologii, która powstała przy jego udziale i została opublikowana przez MIT oraz czasopismo Forbes:

  1. Robot dexterity (zręczne „ręce” robotów, które mogą samodzielnie nauczyć się manipulować nieznanymi sobie obiektami).
  2. New-wave nuclear power (reaktory nowej generacji działające na zasadzie rozszczepienia lub fuzji, które pomogą znacznie ograniczyć emisję dwutlenku węgla).
  3. Predicting preemies (badania na podstawie próbki krwi, które mogą ostrzec rodziców potencjalnie zmniejszając liczbę dzieci z problemami zdrowotnymi).
  4. Gut probe in a pill (pigułka połykana przez pacjenta, która pozwoli na diagnostykę przewodu pokarmowego i/lub biopsję).
  5. Custom cancer vaccines (rodzaj terapii, która będzie używała systemu immunologicznego do zwalczania komórek rakowych).
  6. The cow-free burger („mięso roślinne”, uprawiane jako alternatywa dla tradycyjnych hodowli).
  7. Carbon dioxide catcher (techniki absorpcji i niszczenia dwutlenku węgla zawartego w powietrzu).
  8. An ECG on your wrist (diagnostyczne urządzenia przenośne dla ludzi z chorobami serca, monitorujące stan ich zdrowia, ostrzegające o potencjalnych problemach, alarmujące w razie potrzeby).
  9. Sanitation without sewers (toalety bez kanalizacji).
  10. Smooth-talking AI assistants (postęp w dziedzinie algorytmów generowania mowy, co zapewni większą „samodzielność” cyfrowym asystentom AI).*

Poszczególne, wymienione wyżej technologie, chociaż wydają się bardzo odległe, mogą mieć ogromny wpływ na nasze życie. Tak samo, jak ma je teraz komputer osobisty, graficzny system operacyjny i globalna łączność, jak opisywał to w swojej książce Billy Gates.

Artykuł ukazał się w
Elektronika Praktyczna
marzec 2019

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik sierpień 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio lipiec - sierpień 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje lipiec 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna sierpień 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich sierpień 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów