Farnell rozpoczął dostawy płytek Arduino Nano RP2040 Connect i Raspberry Pi Pico

Farnell rozpoczął dostawy płytek Arduino Nano RP2040 Connect i Raspberry Pi Pico

Raspberry Pi Pico to pierwsza płytka deweloperska, zbudowana dla mikrokontrolera RP2040, zaprojektowana przez zespół Raspberry Pi. Natomiast pełna dodatkowych funkcji płytka Arduino Nano RP2040 Connect to pierwsza płytka dla RP2040, która pozwala inżynierom na skorzystanie z popularnego formatu Nano. Teraz płytki są dostępne do nabycia z szybką wysyłką wprost z magazynów firmy Farnell.

Inżynierowie, którzy już dobrze sobie radzą z Raspberry Pi i Arduino, mogą teraz skorzystać z bardzo elastycznych płytek deweloperskich, do szybszego i łatwiejszego projektowania i wdrażania nowych systemów, skracając czas potrzebny na wprowadzenie rozwiązań na rynek.

Płytka Arduino Nano RP2040 Connect jest kompatybilna pod względem wyprowadzeń z innymi płytkami w formacie Nano i zawiera potężny mikrokontroler RP2040 z wbudowanymi dwoma rdzeniami ARM Cortex-M0+ i 264 kB pamięci SRAM. Pozwala to użytkownikom na tworzenie ekscytujących aplikacji IoT i korzystających z uczenia maszynowego. Ważna jest też dostępna łączność Bluetooth i Wi-Fi, realizowana z użyciem modułu U-blox NINA W102. Na płytce znalazło się też 16 MB pamięci QSPI Flash, 6-osiowy czujnik inercyjny (akcelerometr i żyroskop), dioda LED RGB, 20 cyfrowych wyprowadzeń SPIO, 8 wejść analogowych, a sama płytka jest w pełni kompatybilna ze środowiskiem Arduino Cloud. Płytka Arduino Nano RP2040 Connect sprawdza się w szeregu aplikacji, poczynając od obliczeń realizowanych na krańcach sieci, urządzeniach noszonych, kontrolerach VR oraz może pracować jako asystent głosowy, za sprawą zastosowanego w zestawie mikrofonu dookólnego.

Rysunek 1. Opis wyprowadzeń płytki Arduino Nano RP2040 Connect

Raspberry Pi Pico to elastyczna, wysoce wydajna i niedroga platforma deweloperska, którą można użyć bezpośrednio jako element finalnych wersji urządzeń do wdrażania. Zawiera 2 MB wbudowanej pamięci QSPI Flash, 26 wielofunkcyjnych wyprowadzeń GPIO, z czego trzy mogą być używane jako wejścia analogowe. Ponadto ma wbudowany regulator napięcia obniżająco-podwyższający. Warto też wspomnieć o dostępności przyjaznych w użytkowaniu narzędzi deweloperskich, a wśród nich prostego systemu programowania w stylu „przeciągnij i upuść”, gdzie dane ładowane są przez złącze microUSB. Przydatne jest też 3-pinowe złącze szeregowe do interaktywnego debugowania (SWD), kompletne SDK w języku C i dojrzałe, sprawdzone środowisko przygotowane w języku MicroPython. Wraz z odpowiednio wyżłobionymi padami lutowniczymi, płytka Raspberry Pi Pico została zaprojektowana tak, by można ją było z łatwością zintegrować w wielu profesjonalnych aplikacjach mikrokontrolerowych.

Lee Turner, Global Head of Semiconductors and SBC w firmie Farnell, powiedział: „RP2040 – pierwszy, samodzielnie opracowany układ krzemowy, wykonany przez zespół odpowiadający za Raspberry Pi, to wyjątkowy produkt, który staje się coraz bardziej popularny wśród inżynierów-projektantów a także niezależnych twórców czy nawet wiodących producentów elektroniki. Marki Raspberry Pi i Arduino stały się synonimami łatwości użytkowania i świetnego stosunku jakości do ceny. Niezmiernie się cieszymy, że możemy zaoferować naszym klientom większy wybór tych potężnych i wydajnych płytek rozwojowych oraz innych niezwykle nowoczesnych produktów, pomagając inżynierom tworzyć nowe projekty”.

Jako globalny dystrybutor, Farnell zapewnia klientom szybki dostęp do łatwych w użyciu produktów, przeznaczonych do profesjonalnego użytku. Oferuje szeroki wybór kluczowych platform jednopłytkowych i zestawów narzędzi, pochodzących od wiodących marek, a w tym Raspberry Pi, Arduino (Portenta H7), Intel (seria NUC), Industrial Shields i wiele innych. Klienci mogą skorzystać także z pomocy technicznej, świadczonej przez 24 godziny na dobę w dni robocze oraz z bezpłatnego dostępu do cennych materiałów publikowanych online na stronie internetowej Farnella, jak również w serwisie element14, gromadzącym społeczność inżynierów i twórców.

Rysunek 2. Opis wyprowadzeń płytki Raspberry Pi Pico

Farnell to najstarszy partner Raspberry Pi. Jak dotąd sprzedał ponad 15 milionów tych komputerów. Farnell gromadzi w swoich magazynach kompletny wybór komputerów jednopłytkowych Raspberry Pi, a w tym ostatnio wprowadzoną na rynek płytkę Raspberry Pi Pico. Pozwala klientom na tworzenie różnorodnych urządzeń, przeznaczonych do zastosowań profesjonalnych, komercyjnych, edukacyjnych czy domowych. Dostępny jest szeroki ekosystem akcesoriów, a wśród nich obudowy, zasilacze, kable microHDMI i moduł kamery Raspberry Pi High Resolution Camera.

Płytki Arduino Nano RP2040 Connect i Raspberry Pi Pico są teraz dostępne do nabycia z szybką wysyłką w sklepie Farnell w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce, w serwisie element14 w Azji i krajach Pacyfiku oraz w sklepie Newark w Ameryce Północnej.

Arduino Nano RP2040 Connect - ABX00052

Raspberry Pi Pico

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik październik 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio wrzesień - październik 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje październik 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna październik 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich październik 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów