Zestaw Raspberry Pi Pico został skonstruowany na bazie zupełnie nowego mikrokontrolera Raspberry Pi RP2040 i stanowi elastyczną, niedrogą platformę deweloperską, której można z powodzeniem używać w finalnych wersjach produktów, skracając tym samym czas potrzebny na wprowadzenie nowych urządzeń na rynek. RP2040 cechuje się wysoką wydajnością w zakresie operacji stałoprzecinkowych, dużą wbudowaną pamięcią oraz szerokim wyborem opcji interfejsów wejść i wyjść, dzięki czemu jest bardzo elastycznym rozwiązaniem, świetnie sprawdzającym się w różnorodnych aplikacjach mikrokontrolerowych.
Kluczowe cechy nowego zestawu:
- Pamięć: 264 kB pamięci SRAM scalonej wraz z procesorem; 2 MB pamięci QSPI Flash, umieszczone na płytce;
- Interfejsy i parametry mechaniczne: 26 uniwersalnych wyprowadzeń, z czego 3 mogą być używane jako wejścia analogowe. Wyprowadzenia przewlekane o rastrze 2,54 mm ze żłobionymi krawędziami na potrzeby montażu powierzchniowego;
- Zasilanie: wbudowany stabilizator dostarczający 3,3 V potrzebne do działania układu RP2040 i obwodów zewnętrznych. Szeroki zakres napięć wejściowych, od 1,8 V do 5,5 V, pozwala projektantom na swobodę w wyborze preferowanego źródła zasilania;
- Narzędzia deweloperskie: proste programowanie poprzez przeciąganie z użyciem złącza micro-USB. 3-pinowy, szeregowy interfejs do debugowania interaktywnego. Kompletne biblioteki SDK w języku C, wsparcie sprawdzonego środowiska MicroPython oraz bogate przykłady i dokumentacja.
Sercem Raspberry Pi Pico jest układ RP2040, czyli mikrokontroler opracowany przez Fundację Raspberry Pi. Zawiera dwa rdzenie ARM Cortex-M0+, taktowane zegarem 133 MHz, 264 kB pamięci SRAM, 30 wielofunkcyjnych wyprowadzeń GPIO, specjalne obwody, przystosowane do powszechnie używanych elementów peryferyjnych oraz programowalny podsystem wejść i wyjść, ułatwiający zaawansowane wsparcie peryferiów. Do tego czterokanałowy przetwornik analogowo-cyfrowy z wewnętrznym czujnikiem temperatury oraz wbudowany kontroler USB 1.1, mogący pracować tak w trybie hosta, jak i urządzenia podrzędnego. Cały moduł będzie oferowany w cenie 4 USD. Profesjonalni inżynierowie-projektanci, którzy już nabrali wprawy w pracy z Raspberry Pi, z łatwością będą w stanie przyjąć Raspberry Pi Pico oraz docenić jego łatwość użytkowania i niewygórowaną cenę.
Klienci Farnell będą mogli nabyć zestaw Raspberry Pi Pico ze strony internetowej Farnell, począwszy od poniedziałku, 25 stycznia.