Raspberry Pi Pico już dostępny w Farnell

Raspberry Pi Pico już dostępny w Farnell

Raspberry Pi Pico zawiera specjalnie zaprojektowany przez Fundację Raspberry Pi mikrokontroler. Ten nowy produkt przenosi na rynek mikrokontrolerów wartości, z jakich znane są komputery z serii Raspberry Pi, a więc wysoką wydajność, nieduży koszt i łatwość użycia. Całość ma postać rewolucyjnego zestawu deweloperskiego.

Zestaw Raspberry Pi Pico został skonstruowany na bazie zupełnie nowego mikrokontrolera Raspberry Pi RP2040 i stanowi elastyczną, niedrogą platformę deweloperską, której można z powodzeniem używać w finalnych wersjach produktów, skracając tym samym czas potrzebny na wprowadzenie nowych urządzeń na rynek. RP2040 cechuje się wysoką wydajnością w zakresie operacji stałoprzecinkowych, dużą wbudowaną pamięcią oraz szerokim wyborem opcji interfejsów wejść i wyjść, dzięki czemu jest bardzo elastycznym rozwiązaniem, świetnie sprawdzającym się w różnorodnych aplikacjach mikrokontrolerowych.

Kluczowe cechy nowego zestawu:

  • Pamięć: 264 kB pamięci SRAM scalonej wraz z procesorem; 2 MB pamięci QSPI Flash, umieszczone na płytce;
  • Interfejsy i parametry mechaniczne: 26 uniwersalnych wyprowadzeń, z czego 3 mogą być używane jako wejścia analogowe. Wyprowadzenia przewlekane o rastrze 2,54 mm ze żłobionymi krawędziami na potrzeby montażu powierzchniowego;
  • Zasilanie: wbudowany stabilizator dostarczający 3,3 V potrzebne do działania układu RP2040 i obwodów zewnętrznych. Szeroki zakres napięć wejściowych, od 1,8 V do 5,5 V, pozwala projektantom na swobodę w wyborze preferowanego źródła zasilania;
  • Narzędzia deweloperskie: proste programowanie poprzez przeciąganie z użyciem złącza micro-USB. 3-pinowy, szeregowy interfejs do debugowania interaktywnego. Kompletne biblioteki SDK w języku C, wsparcie sprawdzonego środowiska MicroPython oraz bogate przykłady i dokumentacja.

Sercem Raspberry Pi Pico jest układ RP2040, czyli mikrokontroler opracowany przez Fundację Raspberry Pi. Zawiera dwa rdzenie ARM Cortex-M0+, taktowane zegarem 133 MHz, 264 kB pamięci SRAM, 30 wielofunkcyjnych wyprowadzeń GPIO, specjalne obwody, przystosowane do powszechnie używanych elementów peryferyjnych oraz programowalny podsystem wejść i wyjść, ułatwiający zaawansowane wsparcie peryferiów. Do tego czterokanałowy przetwornik analogowo-cyfrowy z wewnętrznym czujnikiem temperatury oraz wbudowany kontroler USB 1.1, mogący pracować tak w trybie hosta, jak i urządzenia podrzędnego. Cały moduł będzie oferowany w cenie 4 USD. Profesjonalni inżynierowie-projektanci, którzy już nabrali wprawy w pracy z Raspberry Pi, z łatwością będą w stanie przyjąć Raspberry Pi Pico oraz docenić jego łatwość użytkowania i niewygórowaną cenę.

Klienci Farnell będą mogli nabyć zestaw Raspberry Pi Pico ze strony internetowej Farnell, począwszy od poniedziałku, 25 stycznia.

https://www.farnell.com

 

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik czerwiec 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio czerwiec 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje maj 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna czerwiec 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich czerwiec 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów