Nowy Raspberry Pi Compute Module 4 już dostępny w Farnell

Nowy Raspberry Pi Compute Module 4 już dostępny w Farnell

Szybszy i bardziej potężny Raspberry Pi Compute Module 4 to uniwersalny moduł SOM, cechujący się mniejszymi wymiarami i rozszerzonymi opcjami pojemności pamięci, dzięki czemu idealnie nadaje się do rozwiązań wbudowanych.

Farnell, należący do koncernu Avnet, a zarazem globalny dystrybutor komponentów, produktów i rozwiązań elektronicznych, ogłosił dziś wprowadzenie do sprzedaży nowego modułu Compute Module 4 (CM4), przygotowanego przez Fundację Raspberry Pi. Moduł CM4 przenosi moc minikomputera Raspberry Pi 4 do rodziny modułów obliczeniowych. Ponadto w ofercie znalazły się też dla specjalnie zaprojektowane pod jego kątem akcesoria: płytka Compute Module 4 I/O (CM4IO) i zestaw Compute Module 4 Antenna Kit.

CM4 to szybszy i bardziej potężny moduł SOM (System on Module) niż poprzednie generacje. Wprowadza większy wybór obsługiwanych interfejsów komunikacyjnych i wariantów pojemności pamięci, co ma znaczenie dla inżynierów budujących systemy wbudowane. Wśród kluczowych cech należy wymienić niewielkie wymiary, wysoką efektywność energetyczną, obsługę PCIexpress i różnorodne interfejsy multimedialne. Duża moc i uniwersalność CM4 czynią go idealnym rozwiązaniem do zastosowań w sztucznej inteligencji (AI), w Internecie Rzeczy (IoT) oraz w szerokiej gamie aplikacji domowych i automatyki przemysłowej. Coraz więcej asortymentu z rodziny Raspberry Pi jest wykorzystywanych w projektowanych produktach. Szacuje się, że obecnie około 40...50 procent płytek Raspberry Pi jest sprzedawanych klientom z branży przemysłowej i producentom OEM (Original Equipment Manufacturers). Jako partner produkujący największą liczbę płytek Raspberry Pi, Farnell wiele zainwestował w zatowarowanie magazynów, aby mieć pewność, że będzie mógł spełnić wymogi dużych zamówień. Oznacza to zarazem, że inżynierowie będą mogli bez obaw integrować w swoich nowych produktach moduły CM4 i inne moduły obliczeniowe z rodziny Raspberry Pi.

Moduł CM4 bazuje na uznanym komputerze jednopłytkowym Raspberry Pi Model 4B, ale cechuje się zaktualizowanymi wymiarami i wspiera nowe interfejsy, takie jak podwójne HDMI, PCIexpress i gigabitowy Ethernet – a wszystko to w postaci płytki o zmniejszonym rozmiarze. Dostęp do interfejsów procesora i wyprowadzeń GPIO odbywa się za pomocą podwójnych, 100-pinowych złączy o bardzo małym rastrze. Dla zapewnienia maksymalnej elastyczności CM4 jest dostępny w różnych wariantach, cechujących się odmienną ilością pamięci eMMC Flash i DRAM, a ponadto dostępna jest wersja z opcjonalnym, dwuzakresowym interfejsem sieci bezprzewodowych. Wariant „lite” jest natomiast oferowany bez pamięci eMMC, dzięki czemu stanowi idealne rozwiązanie dla aplikacji, w których kluczowy jest koszt.

Moduł CM4 ma wiele cech, które czynią go wydajnym i łatwym do podłączenia do innych systemów. Wśród nich warto wymienić:

  • Procesor: czterordzeniowy Broadcom BCM2711, oparty o 64-bitowe rdzenie ARM Cortex-A72, taktowane zegarem 1,5 GHz; zapewnia wiodącą na rynku wydajność i efektywność energetyczną;
  • Pamięć: warianty od 1 GB do 8 GB pamięci LPDDR4-3200 SDRAM oraz do 32 GB pamięci eMMC Flash, w zależności od modelu;
  • Multimedia: sprzętowe wsparcie dla kodeków H.265 (dekodowanie do 4kp60) i H.264 (dekodowanie do 1080p60 i kodowanie do 1080p30);
  • Łączność: opcjonalny, w pełni certyfikowany moduł radiowy, wspierający dwuzakresową obsługę sieci bezprzewodowych IEEE 802.11 b/g/n/ac oraz interfejsu Bluetooth 5.0.

Wbudowany przełącznik elektroniczny pozwala wybrać, czy do komunikacji ma być używana zewnętrzna antena, czy też ta umieszczona na płytce drukowanej.

Płytka CM4IO została zaprojektowana tak, aby uprościć proces projektowania nowych produktów, w których zostanie zastosowana. Sprawdzi się zarówno w trakcie wstępnych badań, jak i prototypowania przygotowywanych rozwiązań, służąc przy tym jako projekt referencyjny, pokazujący jak połączyć zewnętrzne urządzenia z modułem CM4, a ponadto może być bezpośrednio wykorzystana do budowy produktów końcowych. Płytka CM4IO może być użyta z dowolnymi z wariantów modułu CM4, a jej cechy to:

  • Obsługa gigabitowego Ethernetu ze wsparciem dla PoE (wymaga skorzystania z dodatkowego modułu Raspberry Pi PoE HAT);
  • Dwa złącza HDMI pełnych rozmiarów;
  • Dwa gniazda USB 2 oraz wyprowadzenie do podłączenia dwóch kolejnych gniazd;
  • Gniazdo microUSB, za pomocą którego można aktualizować moduł CM4 oraz gniazdo kart microSD, przeznaczone dla modułów CM4Lite;
  • Gniazdo PCIexpress Gen 2.

Ponadto, wraz z wariantami modułu CM4, wyposażonymi we wbudowany interfejs sieci bezprzewodowej, można zastosować zestaw Compute Module Antenna Kit. Znajduje się w nim zewnętrzna antena, która została wstępnie certyfikowana do użycia z modułem CM4, dzięki czemu zredukowane są dodatkowe wymagania odnośnie testowania zgodności produktu z regulacjami prawnymi w sytuacji, gdy konieczne staje się użycie zewnętrznej anteny.

Moduł Raspberry Pi Compute Module 4 i akcesoria, a w tym płytka Compute Module 4 I/O i zestaw Compute Module 4 Antenna Kit są dostępne do nabycia w Farnell w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce oraz w sklepie Newark w Ameryce Północnej.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik wrzesień 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio wrzesień - październik 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje wrzesień 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna wrzesień 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich wrzesień 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów