Płytki Raspberry Pi Compute Module 3

Płytki Raspberry Pi Compute Module 3
Firma Farnell element14, dystrybutor i producent komputerów i akcesoriów z rodziny Raspberry Pi, zaprezentowała 3 nowe produkty: Raspberry Pi Compute Module 3, Raspberry Pi Compute Module Lite i Raspberry Pi Compute Module Development Kit.

Raspberry Pi Compute Module 3 (CM3) i Compute Module 3 Lite (CM3L) to moduły SOM (System on Module), zgodne mechanicznie ze standardem złącza DDR2-SODIMM, zawierające procesor oraz pamięć RAM i eMMC Flash (tylko CM3), a także sekcję zasilania.

Moduły te pozwalają na wykorzystanie zalet sprzętu i oprogramowania kompatybilnego z Raspberry Pi we własnych systemach o dowolnych formatach. Claire Doyle, dyrektor globalny ds. Raspberry Pi i komputerów jednopłytkowych powiedział, że "Raspberry Pi Compute Module 3 stanowi kontynuację rozwoju Pi pod kątem ciągle rosnących rynków przemysłowych i komercyjnych.

Nowe moduły dają możliwość wykorzystania cech układu BCM2837 i dużej szybkości pracy Raspberry Pi 3 w połączeniu z elastycznością modułów obliczeniowych. Pozwala to zaprojektować własne rozwiązania oparte o Pi dla szerokiego zakresu aplikacji, począwszy od IoT, przez systemy wbudowane, automatykę domową, systemy sterowane, a kończąc na elektronice konsumenckiej." Eben Upton, dyrektor ds. sprzedaży Raspberry Pi - "Raspberry Pi jak dotąd pozwoliło twórcom na niesamowicie wiele i jesteśmy bardzo podekscytowani wizją nowych, innowacyjnych rozwiązań, jakie pojawią się za sprawą projektantów produktów przemysłowych i komercyjnych, którzy wykorzystają Raspberry Pi Compute Module 3."

Compute Module 3 zawiera procesor i pamięć, takie jak w Raspberry Pi 3, a dodatkowo 4 GB pamięci Flash. Całość została zintegrowana do postaci małej płytki o wymiarach 67,6 x 30 mm, która pasuje do standardowego złącza DDR2 SODIMM. Wbudowana pamięć Flash jest bezpośrednio podłączona do procesora, a pozostałe interfejsy CPU są dostępne do wykorzystania przez projektanta.

Przygotowano też specjalną płytkę z wyprowadzeniem, która ułatwia prototypowanie. Jest ona dostępna w zestawie Raspberry Pi Compute Module 3 Development Kit, oferowanym przez element14. Projektanci chcący podłączyć własne pamięci SD lub eMMC mogą skorzystać z Compute Module 3 Lite, który jest pozbawiony wbudowanej 4-gigabajtowej pamięci Flash.

Oprócz modułów obliczeniowych, przygotowano także kompletny zestaw Raspberry Pi Compute 3 Development Kit, w którego skład wchodzą:

  • Raspberry Pi Compute Module IO Board.
  • Raspberry Pi Compute Module 3.
  • Raspberry Pi Compute Module 3 Lite.
  • Raspberry Pi Compute Module IO Board Camera and Display Adaptor.
  • Zasilacz 5 V, 2,5 A.
  • Kabel USB (A - micro B).
  • 4 przewody ułatwiające wykonywanie połączeń.

Nowe, niedrogie moduły SOM upraszczają proces projektowania i przekształcania aplikacji w gotowe produkty. Inżynierowie mogą wówczas skoncentrować się na projektowaniu interfejsów własnej płytki oraz przygotowywaniu oprogramowania.

Zdecydowanie wpływa to na przyspieszenie procesu projektowania. Oprócz tego, w ramach dodatkowego wsparcia dla projektantów, którzy planują zastosować Compute Module 3 w aplikacjach komercyjnych o dużym wolumenie produkcyjnym, element14 oferuje unikalną usługę dostosowywania Pi, pomagając w procesie produkcyjnym od etapu projektowania, przez tworzenie oprogramowania, prototypowanie, a kończąc na dostarczaniu komponentów i finalnym montażu płytek.

Przykładem zastosowania Raspberry Pi Compute Module 3 oraz wsparcia oferowanego po stronie Farnell element14 są rozwiązania inteligentnych wyświetlaczy NEC Digital Displays dostępne na stronie www.nec-display-solutions.com.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik listopad 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio listopad - grudzień 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje listopad 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna listopad 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich grudzień 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów