Płytki Raspberry Pi Compute Module 3

Płytki Raspberry Pi Compute Module 3
Firma Farnell element14, dystrybutor i producent komputerów i akcesoriów z rodziny Raspberry Pi, zaprezentowała 3 nowe produkty: Raspberry Pi Compute Module 3, Raspberry Pi Compute Module Lite i Raspberry Pi Compute Module Development Kit.

Raspberry Pi Compute Module 3 (CM3) i Compute Module 3 Lite (CM3L) to moduły SOM (System on Module), zgodne mechanicznie ze standardem złącza DDR2-SODIMM, zawierające procesor oraz pamięć RAM i eMMC Flash (tylko CM3), a także sekcję zasilania.

Moduły te pozwalają na wykorzystanie zalet sprzętu i oprogramowania kompatybilnego z Raspberry Pi we własnych systemach o dowolnych formatach. Claire Doyle, dyrektor globalny ds. Raspberry Pi i komputerów jednopłytkowych powiedział, że "Raspberry Pi Compute Module 3 stanowi kontynuację rozwoju Pi pod kątem ciągle rosnących rynków przemysłowych i komercyjnych.

Nowe moduły dają możliwość wykorzystania cech układu BCM2837 i dużej szybkości pracy Raspberry Pi 3 w połączeniu z elastycznością modułów obliczeniowych. Pozwala to zaprojektować własne rozwiązania oparte o Pi dla szerokiego zakresu aplikacji, począwszy od IoT, przez systemy wbudowane, automatykę domową, systemy sterowane, a kończąc na elektronice konsumenckiej." Eben Upton, dyrektor ds. sprzedaży Raspberry Pi - "Raspberry Pi jak dotąd pozwoliło twórcom na niesamowicie wiele i jesteśmy bardzo podekscytowani wizją nowych, innowacyjnych rozwiązań, jakie pojawią się za sprawą projektantów produktów przemysłowych i komercyjnych, którzy wykorzystają Raspberry Pi Compute Module 3."

Compute Module 3 zawiera procesor i pamięć, takie jak w Raspberry Pi 3, a dodatkowo 4 GB pamięci Flash. Całość została zintegrowana do postaci małej płytki o wymiarach 67,6 x 30 mm, która pasuje do standardowego złącza DDR2 SODIMM. Wbudowana pamięć Flash jest bezpośrednio podłączona do procesora, a pozostałe interfejsy CPU są dostępne do wykorzystania przez projektanta.

Przygotowano też specjalną płytkę z wyprowadzeniem, która ułatwia prototypowanie. Jest ona dostępna w zestawie Raspberry Pi Compute Module 3 Development Kit, oferowanym przez element14. Projektanci chcący podłączyć własne pamięci SD lub eMMC mogą skorzystać z Compute Module 3 Lite, który jest pozbawiony wbudowanej 4-gigabajtowej pamięci Flash.

Oprócz modułów obliczeniowych, przygotowano także kompletny zestaw Raspberry Pi Compute 3 Development Kit, w którego skład wchodzą:

  • Raspberry Pi Compute Module IO Board.
  • Raspberry Pi Compute Module 3.
  • Raspberry Pi Compute Module 3 Lite.
  • Raspberry Pi Compute Module IO Board Camera and Display Adaptor.
  • Zasilacz 5 V, 2,5 A.
  • Kabel USB (A - micro B).
  • 4 przewody ułatwiające wykonywanie połączeń.

Nowe, niedrogie moduły SOM upraszczają proces projektowania i przekształcania aplikacji w gotowe produkty. Inżynierowie mogą wówczas skoncentrować się na projektowaniu interfejsów własnej płytki oraz przygotowywaniu oprogramowania.

Zdecydowanie wpływa to na przyspieszenie procesu projektowania. Oprócz tego, w ramach dodatkowego wsparcia dla projektantów, którzy planują zastosować Compute Module 3 w aplikacjach komercyjnych o dużym wolumenie produkcyjnym, element14 oferuje unikalną usługę dostosowywania Pi, pomagając w procesie produkcyjnym od etapu projektowania, przez tworzenie oprogramowania, prototypowanie, a kończąc na dostarczaniu komponentów i finalnym montażu płytek.

Przykładem zastosowania Raspberry Pi Compute Module 3 oraz wsparcia oferowanego po stronie Farnell element14 są rozwiązania inteligentnych wyświetlaczy NEC Digital Displays dostępne na stronie www.nec-display-solutions.com.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik czerwiec 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio czerwiec 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje maj 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna czerwiec 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich czerwiec 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów