Rodzaje skanerów kodów kreskowych

Rodzaje skanerów kodów kreskowych

Kody kreskowe dają możliwość szybkiej ewidencji i odczytu określonych cech towaru. Skanery kodów kreskowych są powszechnie wykorzystywane w zakładach o zróżnicowanym profilu działania. Dzisiaj skupimy się na omówieniu zasad funkcjonowania czytników kodów kreskowych oraz charakterystyce dostępnych rodzajów sprzętu.

Jak działają czytniki kodów kreskowych?

Podstawowym zadaniem czytników kodów kreskowych jest odczyt, rozkodowanie i przesłanie odczytanych informacji do komputera. Cały proces zachodzi dzięki wykorzystaniu wiązki światła, która odczytuje sygnał odbijany przez jasne elementy kodu. Fotodioda czytnika rejestruje obraz stworzony ze słabszych i silniejszych sygnałów elektrycznych. Długość sygnału zależy od grubości kreski kodu. Odebrane w ten sposób impulsy są dekodowane i zamieniane na cyfry, litery i znaki zapisywane na komputerze.

Jakie wyróżniamy rodzaje czytników kodów kreskowych?

Wśród najbardziej popularnych czytników kodów kreskowych wyróżniamy urządzenia stacjonarne, bezprzewodowe oraz przemysłowe. Skanery stacjonarne są połączone z komputerem kablem RS232, USB lub KBW. Skaner stacjonarny jest często wyposażony w specjalną podkładkę. Dzięki temu możliwe jest skanowanie kodów na dwa sposoby. Pierwszym jest umieszczenie kodu pod skanerem. Drugim sposobem jest przyłożenie czytnika wyjętego z podstawki do kodu.

Skanery bezprzewodowe mogą przesyłać dane dotyczące kodów kreskowych bez konieczności podłączania kabla. W tego typu urządzeniach najczęściej wykorzystywana jest technologia radiowa lub Bluetooth. Dzięki połączeniu bezprzewodowemu możliwe jest dotarcie w niedostępne miejsca.

Osobną kategorię stanowią skanery przemysłowe. Są one dedykowane do pracy w ciężkich warunkach. Chodzi tu przede wszystkim o temperaturę, wilgotność oraz poziom zapylenia pomieszczenia. Zastosowanie specjalnej obudowy sprawia, że skanery są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Poziom szczelności obudowy powoduje, że skaner jest odporny na wnikanie wilgoci i pyłu. Skanery przemysłowe są powszechnie wykorzystywane w magazynach, chłodniach, halach przemysłowych i hurtowniach. Niektóre z tych skanerów mają możliwość odczytu kodów kreskowych ze znacznej odległości.

Jak działają skanery typu imager?

Kilka słów warto poświęcić skanerom typu imager. W tej kategorii możemy wyróżnić dwa typy, a mianowicie skanery linear imager oraz area imager. Czytniki typu linear imager odczytują wyłącznie kody jednowymiarowe. Nie mają żadnych elementów ruchomych. Skanery typu area imager wykorzystują technologię stosowaną w kamerach cyfrowych. Podczas skanowania czytnik robi zdjęcie kodu i na tej podstawie go odkodowuje. Skanery area imager mogą odczytywać kody jedno i dwuwymiarowe. Na uwagę zasługuje także ich szybkość działania.

Wybór skanera kodów kreskowych powinien być dostosowany do specyfiki i indywidualnych potrzeb danego zakładu. Sklep internetowy 4labels.pl oferuje duży wybór czytników oraz akcesoriów do tych urządzeń. Pełna oferta firmy 4labels.pl jest dostępna na stronie https://www.4labels.pl/czytniki-kodow.html.

Warto zapoznać się z nią przed dokonaniem ostatecznego wyboru czytnika kodów kreskowych.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik czerwiec 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio lipiec - sierpień 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje czerwiec 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna czerwiec 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich czerwiec 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów