-
-
Kursy
»
-
Programowanie w środowisku MicroPython (1). Wstęp
Programowanie w środowisku MicroPython (1). Wstęp
Czwartek, 01 Maj 2025
Uważa się, że Python jest obecnie najpopularniejszym językiem programowania. Ze względu na swoją wszechstronność znalazł zastosowanie w najróżniejszych aplikacjach, działających na wielu komputerach, serwerach, smartfonach, a nawet kalkulatorach naukowych. Od 2013 roku dostępna jest także wersja MicroPython, czyli implementacja Pythona na mikrokontrolery. Obecnie obsługiwane są prcesory z serii ESP32, STM32, SAM, Raspberry Pico, Nordic NRF i wiele innych.
Dla kogo jest MicroPython?
Kiedyś za jedyny słuszny język do programowania mikrokontrolerów był uważany asembler. Dawał pełny dostęp do każdego rejestru procesora i wprawny programista potrafił stworzyć bardzo efektywny program, ale praca w tym języku była czasochłonna i wymagała specjalistycznej wiedzy.
Problemy te w pewnym stopniu rozwiązywały języki wyższego poziomu, takie jak C i C++, które pozwalały uwolnić się od mozolnego ustawiania bitów w rejestrach. Dawniej zarzucano im, że kod generowany przez kompilatory nie jest tak efektywny, jak kod napisany w asemblerze. Jest w tym trochę prawdy, lecz słabszą optymalizację kompensował zdecydowanie krótszy czas tworzenia programu, a... czas to pieniądz. W przypadku czasu pracy programisty embedded całkiem spory pieniądz.
MicroPython jest językiem jeszcze wyższego poziomu niż C++. Kod w Pythonie nie kompiluje się do instrukcji maszynowych, wykonywanych bezpośrednio przez procesor. W zamian Python korzysta z interpretera, który analizuje kod programu bezpośrednio przed wykonaniem i przetwarza instrukcje...
Aby kontynuować czytanie wykup
Prenumeratę