wersja mobilna | kontakt z nami

Mobilna Elektronika Praktyczna

Ze świata  Globalne wydatki na cyfrową transformację w 2018 roku przekroczą 1,1 biliona dolarów 

 

Firma analityczna IDC przedstawiła globalną prognozę wydatków na cyfrową transformację - w 2018 r. mają one przekroczyć kwotę 1,1 biliona dolarów. Dla porównania, na technologie i usługi w obszarze cyfryzacji w ubiegłym roku firmy wydały 958 mld dolarów, co daje przewidywany wzrost na poziomie 16,9% rdr.

Międzynarodowa firma analityczna z Massachusetts zwraca uwagę, że cyfrowa transformacja jest najistotniejszym trendem w globalnej gospodarce. Przedstawiciele IDC twierdzą, że firmy, które nie podejdą do tematu poważnie, mogą nie tylko utracić rynkową pozycję, lecz nawet całkowicie z niego zniknąć.

Prognozowane, rekordowe wydatki na cyfrową transformację będą w dużej części przeznaczone na tzw. technologie trzeciej platformy. Najważniejsze z nich to chmura obliczeniowa i analityka Big Data. Katalizatorami ich rozwoju mają być technologie kognitywne, sztuczna inteligencja oraz Internet Rzeczy.

Jak wynika z analiz IDC, jednym z największych motorów cyfrowej transformacji pozostaje analityka danych. Przetwarzanie wielkich zbiorów cyfrowych informacji to wyzwanie, z którym muszą zmierzyć się współczesne przedsiębiorstwa, a najtrudniejsze nie jest samo gromadzenie danych, lecz ich aktualizacja i monetyzacja. Według IDC, globalny rynek analityki Big Data rośnie w tempie 11,9% rdr i do 2020 roku osiągnie wartość 210 miliardów dolarów.

Największymi beneficjentami cyfrowej transformacji są firmy działające w obszarze cloud computingu. Według IDC w samym 2018 roku globalne wydatki na publiczną chmurę obliczeniową sięgną 160 mld dolarów, bowiem coraz więcej przedsiębiorców świadomych jest korzyści wynikających z implementacji tej technologii.

W Europie Środkowo-Wschodniej do 2020 roku wydatki na chmurę publiczną sięgną 876 mln dolarów. Mimo optymistycznych prognoz nie wszystkie firmy gotowe są zaufać infrastrukturze publicznej - tu z pomocą przychodzą im chmury prywatne, które cechuje większa standaryzacja.

Postęp procesu digitalizacji różni się w zależności od branży. W tej dziedzinie najskuteczniejsi są wytwórcy przemysłowi. Firmy działające w obrębie produkcji procesowej i dyskretnej w 2018 roku przeznaczą na cyfrową transformację łącznie 333 miliardy dolarów.

To blisko 30% wszystkich wydatków na cyfryzację w ujęciu globalnym. IDC przewiduje, że 115 mld dolarów przeznaczone będzie na rozwój inteligentnych fabryk.

Pozostałe artykuły

Zobacz wszystkie

Elektronika Praktyczna

Maj 2019

PrenumerataePrenumerataKup w kiosku wysyłkowym

Elektronika Praktyczna Plus

lipiec - grudzień 2012

Kup w kiosku wysyłkowym