Zestawy ewaluacyjne z EFM32 w ofercie Conrada

Zestawy ewaluacyjne z EFM32 w ofercie Conrada
Pobierz PDF Download icon
Do niedawna firma Conrad była kojarzona przede wszystkim z ofertą ciekawych urządzeń elektronicznych przeznaczonych do użytku w gospodarstwie domowym, narzędzi dla hobbystów oraz majsterkowiczów. Jednak nie sposób nie zauważyć, że katalog Conrada stale rośnie, a firma oferuje coraz to bardziej zaawansowane grupy produktów, takie jak przyrządy pomiarowe oraz zestawy ewaluacyjne. W ten sposób jej oferta zaczyna obejmować nie tylko hobby, ale również produkty dla profesjonalistów zajmujących się wykonywaniem prototypów, tworzeniem oprogramowania oraz pomiarami. O jednym z takich zestawów, związanych z tematem bieżącego numeru Elektroniki Praktycznej, piszemy w tym artykule.

Jak wiadomo nie tylko Czytelnikom Elektroniki Praktycznej, firma Conrad jest sprzedawcą katalogowym, a oferowane przez nią produkty można kupić wygodnie, bez tracenia czasu, poprzez stronę internetową lub korzystając z telefonu.

Obok przyrządów pomiarowych i narzędzi dla elektroników, do oferty firmy wprowadzono również uniwersalne moduły z mikrokontrolerami, jeden z nich opisywaliśmy w poprzednim numerze EP oraz - co ważne dla konstruktorów i programistów - zestawy ewaluacyjne. Wśród nich można znaleźć również zestawy z mikrokontrolerami z rdzeniem 32-bitowym, które są tematem bieżącego wydania EP.

Jednym z producentów mikrokontrolerów z rdzeniem ARM, którego zestawy ewaluacyjne można nabyć za pośrednictwem Conrada, jest firma Energy Micro. O jej produktach - energooszczędnych mikrokontrolerach EFM32 z rodziny Gecko - wielokrotnie pisaliśmy na łamach Elektroniki Praktycznej. Przypomnijmy, że projektanci układów z tej firmy postanowili zmniejszyć pobór prądu przez cały mikrokontroler przy zachowaniu mocy obliczeniowej rdzenia ARM Cortex-M3. Udało się to dzięki odłączaniu zasilania i sygnałów zegarowych od modułów, które w danej chwili nie są potrzebne.

Dodatkowo, mikrokontroler może pracować w jednym z kilku specjalnych trybów oszczędzania energii, które w połączeniu z "inteligentnymi" blokami funkcjonalnymi o obniżonym poborze mocy (typu Low Energy), mechanizmami komunikacji międzymodułowej bez użycia rdzenia (Peripheral Reflex System), kanałami DMA oraz możliwością taktowania peryferii LE z "zegarkowego" rezonatora kwarcowego, pozwalają na znaczne obniżenie poboru mocy przez cały układ. Dzięki temu mikrokontrolery EFM32 znajdują zastosowanie szczególnie w aplikacjach zasilanych bateryjnie oraz gdy zaistnieje potrzeba zwiększenia mocy obliczeniowej w już istniejących urządzeniach, opartych na popularnych mikrokontrolerach 8- lub 16-bitowych.

Przyglądając się całej ofercie firmy Energy Micro trzeba powiedzieć, że jej projektanci i inżynierowie dobrze wypełnili postawione przed nimi zdania związane ze wsparciem dla mikrokontrolerów EFM32. Oprócz udostępnienia bibliotek do obsługi peryferii mikrokontrolera i płytek ewaluacyjnych, kompatybilności z CMSIS (Cortex Microcontroller Software Interface Standard), można ściągnąć za darmo ze strony internetowej firmy programy wspomagające projektowanie aplikacji na bazie EFM32 - energyAware Designer służący do generowania szablonów kodu dla różnych konfiguracji wyprowadzeń i energyAware Profiler przeznaczony do symulowania poboru prądu układu w różnych konfiguracjach.

Dzięki takiemu wsparciu zarówno rozpoczęcie pracy z nowym mikrokontrolerem, jak i zapoznawanie się z jego możliwościami stają się o wiele łatwiejsze. Dodatkowo, utworzono specjalny portal wsparcia technicznego dla rodziny EFM32 znajdujący się pod adresem http://support. energymicro.com/home. Kolejnym bardzo dobrym posunięciem ze strony EnergyMicro jest wspieranie dużej liczby kompilatorów i debuggerów, zarówno tych z wyższej półki, jak i tych na każdą kieszeń. Dlatego rozpoczęcie przygody z mikrokontrolerami 32-bitowymi właśnie od produktów Energy Micro jest bardzo dobrym pomysłem.

Zestaw ewaluacyjny (startowy) EFM32GG-STK3700 jest doskonałym przykładem takiego produktu Energy Micro, od którego warto rozpocząć eksperymentowanie. Na płytce jest zainstalowany mikrokontroler EFM32GG990F1024 wyposażony w pamięć Flash o pojemności 1 MB oraz RAM 128 kB. Dzięki tak obszernym zasobom pamięci, można eksperymentować nie tylko z tworzonymi przez siebie programami, ale również z systemami operacyjnymi przeznaczonymi dla mikrokontrolerów. Obszerna pamięć pomieści też stosy komunikacyjne, dzięki którym można będzie przyłączyć płytkę do sieci cyfrowej i korzystać z dobrodziejstw wymiany informacji. Na płytce zestawu zamontowano sensory i peryferia, dzięki którym można zapoznać się z możliwościami EFM32:

  • Zaawansowany system monitorowania pobory prądu umożliwiający optymalizowanie poboru energii przez mikrokontroler.
  • Zintegrowany Segger J-Link USB debugger/emulator umożliwiający zaprogramowanie mikrokontrolera na płytce oraz uruchamianie jego oprogramowania.
  • Wyświetlacz LCD mający 160 segmentów.
  • 20-pinowe złącze rozszerzenia, punkty lutownicze ułatwiające przyłączenie przyrządów pomiarowych oraz wykorzystanie płytki do sterowania dołączonymi peryferiami.
  • Dwa przyciski, dwie diody LED, "suwak" interfejsu dotykowego LeSense.
  • Czujnik światła, indukcyjny i pojemnościowy czujnik metalu.
  • Bateria do zasilania zegara RTC po wyłączeniu głównego napięcia zasilającego.
  • Złącza interfejsu USB dla trybów host, device i OTG.

Ważną i zasługującą na podkreślenie cechą płytki jest wbudowany programator/debugger firmy Segger. Zwalnia to użytkownika z konieczności jego zakupu oraz umożliwia wykorzystanie pełnej funkcjonalności płytki i bogactwa funkcji mikrokontrolera. Możliwość obserwowania pracy rdzenia na ekranie komputera PC osobom początkującym znacznie ułatwi zapoznanie się z nowym środowiskiem oraz z programowaniem w ogóle, a zaawansowanym - wyszukiwanie błędów w oprogramowaniu i optymalizowanie jego pracy.

Płytka może być zasilana za pomocą zasilacza zewnętrznego lub interfejsu USB. Dzięki temu, że w opakowaniu są dostarczane niezbędne przewody oraz płyty CD z oprogramowaniem (w zestawie znajdziemy wersje ewaluacyjne Atollic True Studio oraz IAR Embedded Workbench for ARM), pracę z płytką można rozpocząć już po otwarciu pudełka. Dodatkowo, płytka jest wspierana przez Simplicity Studio firmy Silicon Labs, które można pobrać z Internetu. Niezbędne wskazówki znajdziemy na ulotce w opakowaniu zestawu.

Jacek Bogusz, EP

Artykuł ukazał się w
Elektronika Praktyczna
listopad 2014
DO POBRANIA
Pobierz PDF Download icon

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik maj 2024

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio maj - czerwiec 2024

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka, Podzespoły, Aplikacje kwiecień 2024

Automatyka, Podzespoły, Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna maj 2024

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich maj 2024

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów