Zestawy ewaluacyjne z EFM32 w ofercie Conrada

Zestawy ewaluacyjne z EFM32 w ofercie Conrada
Pobierz PDF Download icon
Do niedawna firma Conrad była kojarzona przede wszystkim z ofertą ciekawych urządzeń elektronicznych przeznaczonych do użytku w gospodarstwie domowym, narzędzi dla hobbystów oraz majsterkowiczów. Jednak nie sposób nie zauważyć, że katalog Conrada stale rośnie, a firma oferuje coraz to bardziej zaawansowane grupy produktów, takie jak przyrządy pomiarowe oraz zestawy ewaluacyjne. W ten sposób jej oferta zaczyna obejmować nie tylko hobby, ale również produkty dla profesjonalistów zajmujących się wykonywaniem prototypów, tworzeniem oprogramowania oraz pomiarami. O jednym z takich zestawów, związanych z tematem bieżącego numeru Elektroniki Praktycznej, piszemy w tym artykule.

Jak wiadomo nie tylko Czytelnikom Elektroniki Praktycznej, firma Conrad jest sprzedawcą katalogowym, a oferowane przez nią produkty można kupić wygodnie, bez tracenia czasu, poprzez stronę internetową lub korzystając z telefonu.

Obok przyrządów pomiarowych i narzędzi dla elektroników, do oferty firmy wprowadzono również uniwersalne moduły z mikrokontrolerami, jeden z nich opisywaliśmy w poprzednim numerze EP oraz - co ważne dla konstruktorów i programistów - zestawy ewaluacyjne. Wśród nich można znaleźć również zestawy z mikrokontrolerami z rdzeniem 32-bitowym, które są tematem bieżącego wydania EP.

Jednym z producentów mikrokontrolerów z rdzeniem ARM, którego zestawy ewaluacyjne można nabyć za pośrednictwem Conrada, jest firma Energy Micro. O jej produktach - energooszczędnych mikrokontrolerach EFM32 z rodziny Gecko - wielokrotnie pisaliśmy na łamach Elektroniki Praktycznej. Przypomnijmy, że projektanci układów z tej firmy postanowili zmniejszyć pobór prądu przez cały mikrokontroler przy zachowaniu mocy obliczeniowej rdzenia ARM Cortex-M3. Udało się to dzięki odłączaniu zasilania i sygnałów zegarowych od modułów, które w danej chwili nie są potrzebne.

Dodatkowo, mikrokontroler może pracować w jednym z kilku specjalnych trybów oszczędzania energii, które w połączeniu z "inteligentnymi" blokami funkcjonalnymi o obniżonym poborze mocy (typu Low Energy), mechanizmami komunikacji międzymodułowej bez użycia rdzenia (Peripheral Reflex System), kanałami DMA oraz możliwością taktowania peryferii LE z "zegarkowego" rezonatora kwarcowego, pozwalają na znaczne obniżenie poboru mocy przez cały układ. Dzięki temu mikrokontrolery EFM32 znajdują zastosowanie szczególnie w aplikacjach zasilanych bateryjnie oraz gdy zaistnieje potrzeba zwiększenia mocy obliczeniowej w już istniejących urządzeniach, opartych na popularnych mikrokontrolerach 8- lub 16-bitowych.

Przyglądając się całej ofercie firmy Energy Micro trzeba powiedzieć, że jej projektanci i inżynierowie dobrze wypełnili postawione przed nimi zdania związane ze wsparciem dla mikrokontrolerów EFM32. Oprócz udostępnienia bibliotek do obsługi peryferii mikrokontrolera i płytek ewaluacyjnych, kompatybilności z CMSIS (Cortex Microcontroller Software Interface Standard), można ściągnąć za darmo ze strony internetowej firmy programy wspomagające projektowanie aplikacji na bazie EFM32 - energyAware Designer służący do generowania szablonów kodu dla różnych konfiguracji wyprowadzeń i energyAware Profiler przeznaczony do symulowania poboru prądu układu w różnych konfiguracjach.

Dzięki takiemu wsparciu zarówno rozpoczęcie pracy z nowym mikrokontrolerem, jak i zapoznawanie się z jego możliwościami stają się o wiele łatwiejsze. Dodatkowo, utworzono specjalny portal wsparcia technicznego dla rodziny EFM32 znajdujący się pod adresem http://support. energymicro.com/home. Kolejnym bardzo dobrym posunięciem ze strony EnergyMicro jest wspieranie dużej liczby kompilatorów i debuggerów, zarówno tych z wyższej półki, jak i tych na każdą kieszeń. Dlatego rozpoczęcie przygody z mikrokontrolerami 32-bitowymi właśnie od produktów Energy Micro jest bardzo dobrym pomysłem.

Zestaw ewaluacyjny (startowy) EFM32GG-STK3700 jest doskonałym przykładem takiego produktu Energy Micro, od którego warto rozpocząć eksperymentowanie. Na płytce jest zainstalowany mikrokontroler EFM32GG990F1024 wyposażony w pamięć Flash o pojemności 1 MB oraz RAM 128 kB. Dzięki tak obszernym zasobom pamięci, można eksperymentować nie tylko z tworzonymi przez siebie programami, ale również z systemami operacyjnymi przeznaczonymi dla mikrokontrolerów. Obszerna pamięć pomieści też stosy komunikacyjne, dzięki którym można będzie przyłączyć płytkę do sieci cyfrowej i korzystać z dobrodziejstw wymiany informacji. Na płytce zestawu zamontowano sensory i peryferia, dzięki którym można zapoznać się z możliwościami EFM32:

  • Zaawansowany system monitorowania pobory prądu umożliwiający optymalizowanie poboru energii przez mikrokontroler.
  • Zintegrowany Segger J-Link USB debugger/emulator umożliwiający zaprogramowanie mikrokontrolera na płytce oraz uruchamianie jego oprogramowania.
  • Wyświetlacz LCD mający 160 segmentów.
  • 20-pinowe złącze rozszerzenia, punkty lutownicze ułatwiające przyłączenie przyrządów pomiarowych oraz wykorzystanie płytki do sterowania dołączonymi peryferiami.
  • Dwa przyciski, dwie diody LED, "suwak" interfejsu dotykowego LeSense.
  • Czujnik światła, indukcyjny i pojemnościowy czujnik metalu.
  • Bateria do zasilania zegara RTC po wyłączeniu głównego napięcia zasilającego.
  • Złącza interfejsu USB dla trybów host, device i OTG.

Ważną i zasługującą na podkreślenie cechą płytki jest wbudowany programator/debugger firmy Segger. Zwalnia to użytkownika z konieczności jego zakupu oraz umożliwia wykorzystanie pełnej funkcjonalności płytki i bogactwa funkcji mikrokontrolera. Możliwość obserwowania pracy rdzenia na ekranie komputera PC osobom początkującym znacznie ułatwi zapoznanie się z nowym środowiskiem oraz z programowaniem w ogóle, a zaawansowanym - wyszukiwanie błędów w oprogramowaniu i optymalizowanie jego pracy.

Płytka może być zasilana za pomocą zasilacza zewnętrznego lub interfejsu USB. Dzięki temu, że w opakowaniu są dostarczane niezbędne przewody oraz płyty CD z oprogramowaniem (w zestawie znajdziemy wersje ewaluacyjne Atollic True Studio oraz IAR Embedded Workbench for ARM), pracę z płytką można rozpocząć już po otwarciu pudełka. Dodatkowo, płytka jest wspierana przez Simplicity Studio firmy Silicon Labs, które można pobrać z Internetu. Niezbędne wskazówki znajdziemy na ulotce w opakowaniu zestawu.

Jacek Bogusz, EP

Artykuł ukazał się w
Listopad 2014
DO POBRANIA
Pobierz PDF Download icon

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik kwiecień 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio marzec 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje marzec 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna marzec 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Praktyczny Kurs Elektroniki 2018

Praktyczny Kurs Elektroniki

24 pasjonujące projekty elektroniczne

Elektronika dla Wszystkich kwiecień 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów