Produkty LED firmy CREE w ofercie Maritex

Produkty LED firmy CREE w ofercie Maritex
Pobierz PDF Download icon
Firma Maritex z siedzibą w Gdyni jest od wielu lat oficjalnym dystrybutorem CREE - globalnego innowatora w zakresie produktów oświetleniowych LED, ale także komponentów i produktów półprzewodnikowych dla rozwiązań energetycznych i radiowych.

Firma CREE jest na rynku już ponad 27 lat i jak sama określa, jej głównym celem jest zrewolucjonizowanie dzisiejszych systemów oświetleniowych poprzez zastąpienie przestarzałych i nieefektywnych źródeł światła technologią LED. O zaangażowaniu firmy CREE w rozwój nowoczesnych technik oświetleniowych może świadczyć między innymi liczba ponad 3150 przyznanych zastrzeżeń patentowych.

Diody LED XLamp firmy Cree były pierwszymi sklasyfikowanymi jako LED typu "lighting class", czyli na tyle jasne, aby można było je stosować w aplikacjach oświetleniowych. Do dziś jej produkty nieustannie przekraczają bariery i wyznaczają standardy w zakresie jasności i skuteczności. Przykładem może być tu XLamp XP-L - pierwsza dostępna na rynku dioda LED z pojedynczą strukturą, zapewniająca przełomową skuteczność do 200 lm/W przy poborze prądu rzędu 350 mA. Dzięki tej nowej diodzie jest możliwe zwiększenie sprawności oraz mocy istniejących już rozwiązań opartych na platformie XP firmy CREE. Ta dioda LED na nowo definiuje wydajność oświetlenia, redukuje koszty oraz pozwala na zmniejszenie rozmiarów systemów oświetleniowych, bez jednoczesnej redukcji natężenia światła.

W szerokiej gamie diod świecących firmy Cree coraz większe znaczenie zaczęły odgrywać diody typu COB (Chip On Board). Diody te charakteryzuje łatwość montażu za pomocą wielu dostępnych złącz montażowych, bardzo wysoka sprawność, wysoka powtarzalność barwy oraz dostępność z indeksem CRI nawet powyżej 93 dla wybranych barw. Diody z serii CXA występują w bardzo szerokim wachlarzu mocy od kilku do nawet 150 W. Ilość dostępnych wersji pozwala na znalezienie idealnie dopasowanego produktu do konkretnej potrzeby Klienta.

Na swojej stronie internetowej producent udostępnia 4 narzędzia ułatwiające wybór odpowiednich produktów zgodnych z wymaganiami klienta. Są to:

  • Lighting Application Builder (LAB) pozwalające na szybki dobór rekomendowanego rozwiązania.
  • Driver Compatibility Program Tool (DCP Tool) - dobór sterowników.
  • CREE Product Characterization Tool (PCT) - arkusz służący do wyliczania parametrów świetlnych projektowanego systemu LED).
  • CREE Binonator - narzędzie używane do projektów multi-LED.

W trosce o jakość produktów CREE wybudowała zaawansowane technologicznie laboratorium, w którym urządzenia mogą być badane pod kątem wartości każdego znanego parametru optycznego. W celu optymalizacji swoich projektów jest stosowany specjalny program o nazwie TEMPO (skrót ang. Thermal, Electrical, Mechanical, Photometric, Optical), w skład którego wchodzą procedury symulacji termicznych na poziomie projektowania, rozbudowane symulacje parametrów elektrycznych i optycznych prototypów, oraz testy finalne gotowego urządzenia. Żywotność wszystkich nowych produktów badana jest według standardów LM-80. CREE jest także partnerem międzynarodowego programu mającego na celu promowanie produktów energooszczędnych - Energy Star.

Produkty CREE znajdują zastosowania przy oświetleniu wnętrz - począwszy od nieskomplikowanych instalacji domowych, aż do zaawansowanych systemów oświetleniowych hal produkcyjnych, oświetleniu zewnętrznym - np. w lampach ulicznych czy świetlnych elewacjach budynków, a także stosowane są w tablicach świetlnych, urządzeniach przenośnych, motoryzacji, rozrywce i wielu innych.

Firma Maritex będąca oficjalnym dystrybutorem firmy CREE gwarantuje swoim klientom pełną ofertę diod mocy Xlamp. Oferuje diody typu High Power, High Brightness, a także moduły LED wykonywane na specjalne zamówienia klientów. Nowe produkty CREE są natychmiast wprowadzane do oferty.

Jednocześnie firma Maritex dostarcza również systemy zasiania dla diod LED. Mowa tu o zasilaczach znanych marek, takich jak TDK Lambda, Friwo, ale przede wszystkim renomowanego potentata - firmy Mean-Well. Koncern z siedzibą w New Taipei City jest znany głównie z produkcji urządzeń zasilających serii LPC, LPF, APV czy CLG przeznaczonych dla systemów oświetlających.

W ostatnim czasie ten producent wprowadził na rynek między innymi bezprzewodowy, wielokanałowy ściemniacz PWM do urządzeń LED - WPD-06. Za jego pomocą jest możliwe zdalne sterowanie skomplikowanymi instalacjami oświetleniowymi opartymi na taśmach złożonych z diod LED w wersjach 12/24 V. Charakteryzuje się on między innymi 6 sterowanymi niezależnie kanałami wyjściowymi, możliwością obsługi do 128 przełączników, napięciem zasilającym z przedziału 10...32 VDC, łatwą konfiguracją oraz zasięgiem do 30 metrów. Opcjonalnie jest możliwe też łączenie kilku ściemniaczy za pomocą interfejsu CAN. Producent udziela 5-letniej gwarancji na swój wyrób.

Maritex jest także dystrybutorem producentów sterowników do systemów oświetleniowych firm Macroblock oraz Dialog Semiconductor. W ofercie Maritexu można znaleźć między innymi 16-kanałowe sterowniki stałoprądowe MBI5025 (prąd wyjściowy 1...45 mA), MBI5026 (5...90 mA) i MBI5035 (3...45 mA), sterowniki S-PWM, jak chociażby MBI5030 (3...90 mA) lub konwertery DC/DC MBI6651 (o prądzie wyjściowych 1 A i napięciu do 40 V).

Za stosunkowo nowy i cieszący się dużą popularnością produkt uznać można przetwornicę DC/DC step-down MBI6662. Rozwiązanie to jest przeznaczone do zastosowań w instalacjach oświetleniowych o dużej mocy. Charakteryzuje się maksymalnym regulowanym prądem wyjściowym o natężeniu do 2 A (z możliwością sterowania zewnętrznym potencjometrem), szerokim zakresem napięcia wejściowego 4,5 V...60 VDC oraz sprawnością powyżej 95%.

Aby wyjść naprzeciw wymaganiom klientów, w celu promowania i rozpowszechniania produktów wykonanych na bazie diod LED firmy CREE założono firmę NIVISS ściśle współpracującą z firmą Maritex. NIVISS ma duże doświadczenie zdobyte podczas wdrożeń wielu prestiżowych projektów na całym świecie. Lista referencyjna firmy obejmuje szereg zrealizowanych implementacji, począwszy od projektów oświetleniowych, oświetlenia środków transportu (w tym pojazdów uprzywilejowanych), poprzez ekrany LED, sprzęt medyczny, czy aplikacje przemysłowe.

Wszystkie realizowane projekty wymagają od naszych inżynierów kompleksowej wiedzy z dziedziny LED, a także indywidualnego podejścia do każdego z Klientów. NIVISS regularnie podnosi kwalifikacje swoich pracowników biorąc udział w szeregu szkoleń, seminariów i imprezach targowych będących szansą na zdobycie doświadczeń i poszerzenie wiedzy oraz pomagających w innowacyjnym podejściu do realizowanych projektów. Poprzez proces stałego doskonalenia i podnoszenia kwalifikacji swoich pracowników, firma wyposażona jest we własne laboratorium optyczne, niezbędne do wytwarzania i testowania nowych rozwiązań LED.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą diod LED firmy Maritex. Zapytania ofertowe, pomoc techniczna: led@maritex.com.pl.

Artykuł ukazał się w
Elektronika Praktyczna
wrzesień 2014
DO POBRANIA
Pobierz PDF Download icon

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik maj 2024

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio maj - czerwiec 2024

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka, Podzespoły, Aplikacje kwiecień 2024

Automatyka, Podzespoły, Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna maj 2024

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich maj 2024

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów