Przenośna lampa LED RGB

Przenośna lampa LED RGB

Jednym z ciekawszych zastosowań kolorowego oświetlenia jest jego użycie do doświetlania zdjęć, co nadaje im unikalnego charakteru. Odpowiednio dobierając barwę można uzyskać niepowtarzalny efekt. Typowo światło do zdjęcia zabarwia się filtrami na lampach, jednak jest to rozwiązanie niezbyt wygodne i niepraktyczne. Ciekawą alternatywą jest lampa RGB, która może świecić na dowolny kolor. W artykule zaprezentowano opis budowy i programowania kontrolera dla modułów RGB typu WS2812B. Następnie pokazano, jak zastosować taki kontroler do budowy kompaktowej, przenośnej lampy RGB, którą można używać do doświetlania fotografowanej przestrzeni.

Projekt zawiera moduły RGB, czyli takie komponenty, które integrują w sobie trzy diody LED – czerwoną (red), zieloną (green) oraz niebieską (blue). Są to kolory podstawowe, które można sumować w różnych proporcjach dla uzyskania dowolnego koloru ze spektrum światła widzialnego. Regulując niezależnie jasność każdej z diod w module, można sterować kolorem wypadkowym. Na ogół diodami steruje się za pomocą sygnałów PWM (impulsy o zmiennym wypełnieniu), ale wiele modułów LED RGB jest wyposażonych w zintegrowane sterowniki cyfrowe, które regulują intensywność barw (generując sygnał PWM) na podstawie odpowiednich komend cyfrowych.

Moduł WS2812B jest dość popularny, ponieważ jest łatwy w użyciu i oprogramowaniu, a jednocześnie jest dosyć tani. Do sterowania tym modułem wymagane jest tylko jedno wyjście mikrokontrolera. Dodatkowo, można je łączyć ze sobą szeregowo, dzięki czemu nawet wiele modułów można kontrolować w łatwy sposób. Dzięki temu można wybrać niewielki mikrokontroler, który ma tylko kilka wyprowadzeń GPIO, aby sterować wieloma modułami LED RGB.

Autor

...
Aby kontynuować czytanie wykup Prenumeratę
Artykuł ukazał się w
Elektronika Praktyczna
wrzesień 2021
DO POBRANIA
Materiały dodatkowe

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik wrzesień 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio wrzesień - październik 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje wrzesień 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna wrzesień 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich wrzesień 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów