Czujnik stężenia pyłów HM3301

Czujnik stężenia pyłów HM3301

Pod koniec każdego roku w mediach powraca temat jakości powietrza w naszym kraju. Jesteśmy na pierwszym miejscu w rankingu największych zanieczyszczeń wśród krajów UE i na jednym z czołowych miejsc na świecie. W świadomości społecznej zanieczyszczone powietrze było zawsze kojarzone z wielkim przemysłem ciężkim głównie na Śląsku i z centrami dużych miast z duża liczbą przejeżdżających samochodów. Dobre samopoczucie mieszkańców małych miejscowości w tym względzie popsuły dopiero powszechnie pomiary zanieczyszczenia wykonywane w ich okolicy. Szybko się okazało, że bardzo dobre powietrze jest tylko tam, gdzie jego jakość nie jest mierzona.

Zanieczyszczenia w małych miastach i na wsiach potrafią być w sezonie zimowym większe niż w centrum dużego miasta. Ich głównym źródłem są prymitywne domowe piece grzewcze i spalane w nich tanie paliwo kiepskiej jakości. Paradoksalnie do dużego poziomu zanieczyszczeń przyczyniają się lekkie zimy i dobra izolacja ścian domów.

Prymitywne piece pracują wtedy krótko, z przerwami i niedostatecznie rozgrzane palenisko nie jest w stanie spalić dokładnie paliwa. Generują wtedy do atmosfery duże ilości pyłów i innych szkodliwych związków. Wieloletnie narażenie na takie warunki przyczynia się wielu chorób, od nowotworowych, poprzez kardiologiczne, aż do chorób płuc. Jest szkodliwe dla każdego, ale szczególnie dla małych dzieci i osób starszych.

Przy bardzo dużych stężeniach pyłów smog można zobaczyć, bo przybiera postać szarej lub żółtawej mgły. Niższe, ale ciągle zbyt wysokie długotrwałe stężenia pyłów nie są widoczne ale są równie szkodliwe. Dzisiaj bez większego problemu można dość precyzyjnie mierzyć poziom zanieczyszczeń w miejscu naszego przebywania nawet niezbyt

...
Aby kontynuować czytanie wykup Prenumeratę

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik listopad 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio listopad - grudzień 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje listopad 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna listopad 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich grudzień 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów