Moduł umożliwia przełączanie napięcia sieci energetycznej (i nie tylko), sygnałami z większości układów elektronicznych. Ponadto pozwala łączyć pojedyncze moduły w szereg lub zasilać je z dedykowanego zasilacza beztransformatorowego.
Schemat modułu pokazano na rys. 1. Elementem wykonawczym jest przekaźnik K1 sterowany tranzystorem T1 typu BUZ11. Zastosowanie tranzystora MOSFET mocy daje możliwość dobrania typu przekaźnika w bardzo szerokim zakresie prądu i napięcia cewki. Tranzystor T1 jest sterowany przez transoptor U1 typu CNY17 wraz z rezystorami R4 i R5. Zastosowanie transoptora ma dwie ważne zalety. Zapewnia separację galwaniczną układu sterującego od modułu wykonawczego. Co prawda przekaźnik zapewnia taką separację, ale tylko pomiędzy modułem wykonawczym a urządzeniem, którym będziemy sterować. Drugą zaletą jest bardzo elastyczny sposób sterowania, niezależnie od poziomu aktywnego (niski lub wysoki) w bardzo szerokim zakresie napięć 3...24 V, z możliwością przesunięcia górnego zakresu. Elementy R1, R2 i D3 ustalają prąd diody zawartej w strukturze transoptora.
Montaż rozpoczynamy od wlutowania zwory Z1 i Z2 (rys. 2). Następnie musimy skonfigurować, które styki przekaźnika będziemy wykorzystywać, zwierające czy rozwierające. W tym celu łączymy zworami punkt A z jednym z punków A0, A1, A2 lub A3 i punkt B z jednym z punktów B0, B1 lub B2. W wersji podstawowej łączymy punkty A i A0 oraz B i B1. Wszystkie zwory wykonujemy drutem o średnicy 0,8 mm. Pozostałe elementy lutujemy zgodnie z ogólnymi zasadami, według schematu montażowego, pamiętając, żeby wszystkie złącza ARK były ustawione przyłączami na zewnątrz płytki.
Płytka modułu została zaprojektowana w taki sposób, aby pojedyncze moduły dały się łączyć w szeregi. Sposób takiego połączenia pokazano na rys. 3.
Jeśli zamierzamy sterować urządzeniami zasilanymi z sieci energetycznej 230 VAC, możemy użyć do zasilania modułu zasilacza beztransformatorowego. Takie połączenie dwóch modułów i zasilacza powstało jako prototyp opisywanego układu. Całość jest dopasowana do obudowy typu KM29. Zasilacz jest omówiony jako oddzielne urządzenie.
Damian Sosnowski
- R1, R2: 1 kΩ
- R3, R4: 10 kΩ
- U1: CNY17-2
- T1: BUZ11
- D1: dioda Zenera 5,1 V
- D2: 1N4007 lub podobna
- K1: JQX-68F 12 V
- X1...X6: ARK2/500