Opisywany zasilacz LED jest oparty na specjalizowanym sterowniku ADM8845 firmy Analog Devices. Jest on przeznaczony jest do zasilania 6 LED w dwóch grupach i stosowany głównie w sterowaniu układów podświetlenia wyświetlaczy. Każda dioda ma źródło prądowe zapewniające stały prąd, niezależnie od zmian zasilania. Wartość prądu jest określana rezystorem Rset. Wartości prądów poszczególnych kanałów są stabilizowane z dokładnością 1%, co zapewnia jednakową jasność i równomierność świecenia zasilanego podświetlania. Ze względu na możliwość zasilania białych LED, ADM8845 ma wbudowaną przetwornicę napięcia. W zależności od wartości napięcia zasilania, układ automatycznie przełączy krotność powielania na 1/1,5/2 dla zapewnienia stałego prądu LED przy zmianach zasilania w zakresie 2,7…5,5 V. Całkowita sprawność układu osiąga 88%, przy dopuszczalnym prądzie LED 30 mA. Wejścia CTRL umożliwiają oprócz sterowania dwustanowego ON/OFF także regulację jasności za pomocą PWM (f= 0,1…200 kHz).
Schemat ideowy zasilacza pokazano na rysunku 1. Prąd LED określa wzór I=141,6/Rset. Może on być zmieniany w szerokich granicach, należy tylko skontrolować moc traconą w układzie. Schemat montażowy zamieszczono na rysunku 2. Zasilacz zmontowano na dwustronnej płytce drukowanej. Montaż nie wymaga opisu, należy tylko poprawnie przylutować pad termiczny U1. Model pełni funkcję oświetlacza dla czujnika linii, w którym LED montowane są bezpośrednio na płytce drukowanej.
Dla ułatwienia innych zastosowań jest możliwe odcięcie części z diodami i użycie padów na płytce do zasilania diod świecących innego typu. Możliwe jest także zasilanie 3 LED o większych wymogach prądowych (do 60 mA) poprzez zwarcie par wyprowadzeń FB1/FB2, FB3/FB4, FB5/FB6. Możliwe jest także zasilanie mniejszej liczby LED, w tym wypadku należy pozostawić odpowiadające wyprowadzenie FBx niepodłączone lub podłączone do masy.
Moduł, oprócz zasilania 2,7…5,5 V o wydajności dostosowanej do prądu LED, wymaga także sygnału sterującego PWM. Jeżeli nie wykorzystujemy regulacji jasności, podłączenie PWM do masy wyłączy LED, podłączenie do VCC załączy LED z maksymalnym ustalonym prądem. Możliwe jest także zastosowanie ADM8843 przeznaczonego do zasilania 4 LED. Wtedy należy wyprowadzenia 4 i 9 dołączyć krótką zworą do masy.
Adam Tatuś, EP