Zasilacz LED małej mocy

Zasilacz LED małej mocy
Pobierz PDF Download icon
W miarę postępu przekaźnik zastąpiono lampą, lampę ? tranzystorem, a wiele tranzystorów ? układem scalonym. Nie inaczej jest w zasilaniu LED ? kiedyś do najprostszych zastosowań wystarczał rezystor, a dzisiaj jest potrzebny specjalizowany układ scalony. Oczywiście, ma on kilka wyróżniających cech uzasadniających zastosowanie.

Opisywany zasilacz LED jest oparty na specjalizowanym sterowniku ADM8845 firmy Analog Devices. Jest on przeznaczony jest do zasilania 6 LED w dwóch grupach i stosowany głównie w sterowaniu układów podświetlenia wyświetlaczy. Każda dioda ma źródło prądowe zapewniające stały prąd, niezależnie od zmian zasilania. Wartość prądu jest określana rezystorem Rset. Wartości prądów poszczególnych kanałów są stabilizowane z dokładnością 1%, co zapewnia jednakową jasność i równomierność świecenia zasilanego podświetlania. Ze względu na możliwość zasilania białych LED, ADM8845 ma wbudowaną przetwornicę napięcia. W zależności od wartości napięcia zasilania, układ automatycznie przełączy krotność powielania na 1/1,5/2 dla zapewnienia stałego prądu LED przy zmianach zasilania w zakresie 2,7…5,5 V. Całkowita sprawność układu osiąga 88%, przy dopuszczalnym prądzie LED 30 mA. Wejścia CTRL umożliwiają oprócz sterowania dwustanowego ON/OFF także regulację jasności za pomocą PWM (f= 0,1…200 kHz).

Schemat ideowy zasilacza pokazano na rysunku 1. Prąd LED określa wzór I=141,6/Rset. Może on być zmieniany w szerokich granicach, należy tylko skontrolować moc traconą w układzie. Schemat montażowy zamieszczono na rysunku 2. Zasilacz zmontowano na dwustronnej płytce drukowanej. Montaż nie wymaga opisu, należy tylko poprawnie przylutować pad termiczny U1. Model pełni funkcję oświetlacza dla czujnika linii, w którym LED montowane są bezpośrednio na płytce drukowanej.

Dla ułatwienia innych zastosowań jest możliwe odcięcie części z diodami i użycie padów na płytce do zasilania diod świecących innego typu. Możliwe jest także zasilanie 3 LED o większych wymogach prądowych (do 60 mA) poprzez zwarcie par wyprowadzeń FB1/FB2, FB3/FB4, FB5/FB6. Możliwe jest także zasilanie mniejszej liczby LED, w tym wypadku należy pozostawić odpowiadające wyprowadzenie FBx niepodłączone lub podłączone do masy.

Moduł, oprócz zasilania 2,7…5,5 V o wydajności dostosowanej do prądu LED, wymaga także sygnału sterującego PWM. Jeżeli nie wykorzystujemy regulacji jasności, podłączenie PWM do masy wyłączy LED, podłączenie do VCC załączy LED z maksymalnym ustalonym prądem. Możliwe jest także zastosowanie ADM8843 przeznaczonego do zasilania 4 LED. Wtedy należy wyprowadzenia 4 i 9 dołączyć krótką zworą do masy.

Adam Tatuś, EP

Artykuł ukazał się w
Elektronika Praktyczna
marzec 2017
DO POBRANIA
Pobierz PDF Download icon

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik maj 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio maj - czerwiec 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje kwiecień 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna maj 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich maj 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów