Psoc4 - PSoC z ARM Cortex M0 za dolara

Psoc4 - PSoC z ARM Cortex M0 za dolara
Pobierz PDF Download icon
Nieco ponad rok temu Cypress wprowadził do oferty zestaw PSoC 4 Pioneer Kit (CY8CKIT-042) zawierający pierwszy PSoC z rdzeniem ARM Cortex-M0. Sercem zestawu był mikrokontroler typu CY8C4245AXI z rodziny PSoC4. Zestaw miał wyprowadzenia zgodne z Arduino i wbudowany programator/debugger. Jako środowisko programistyczne użyto - podobnie jak w pozostałych rodzinach - programu PSoC Creator umożliwiającego konfigurowanie i programowanie układów. Była to pełna, funkcjonalna wersja oprogramowania bez żadnych ograniczeń na wielkość kodu wynikowego, zawartość bibliotek itp. Kolejny krok mający na celu upowszechnienie się tych bardzo interesujących układów ma stanowić zestaw CY8CKIT-049 4xxx.

Rysunek 1. Schemat blokowy mikrokontrolera z rodziny PSoC4 (za nota producenta)

Aktualnie w ofercie producenta są zestawy zawierające mikrokontrolery CY8C4245AXI i CY8C4125AXI. Dla przypomnienia, budowę wewnętrzną układów rodziny PSoC4 pokazano na rysunku 1, a porównanie podstawowych parametrów tych mikrokontrolerów zamieszczono w tabeli 1.

W dalszym ciągu zestawy można programować za pomocą darmowego środowiska PSoC Creator. Najlepiej, aby było ono w wersji 3.0 lub nowszej, ponieważ do tej wersji udostępniono możliwość wykorzystania wszystkich możliwości zestawu.

Firma Cypress ma ambicję wyróżniania się na rynku procesorów z rdzeniem Cortex-M0. Poprzednio był to pierwszy PSoC z rdzeniem M0, dodatkowo o najniższym poborze mocy w porównaniu z wyrobami konkurencyjnymi. Teraz zestawami "049" Cypress ustanowił rekord cenowy dla zestawu uruchomieniowego Cortex-M0 oferując go w cenie 4 dolarów, niezależnie od zastosowanego w nim mikrokontrolera. Patrząc po sposobie oznaczenia zestawu można spodziewać się kolejnych z PSoC4, wyposażonych w dostępne już na rynku procesory z rodziny 4000. Takie podejście producenta, zapewnie zaskarbi przychylność nowych użytkowników. Wygląd zestawu pokazano na fotografii 2.

Tabela 1. PSoC4 "049" porównanie wyposażenia mikrokontrolerów z zestawów "049"

Niestety, w rzeczywistości niczego nie ma za darmo, więc pewnie gdzieś czai się jakiś kruczek umożliwiający uzyskanie tak niskiej ceny. Pierwszą cechą rzucającą się w oczy jest "niskobudżetowe" opakowanie, będące jednocześnie skróconą instrukcją obsługi. Płytka – w przeciwieństwie do wcześniej opisywanych zestawów – jest umieszczona w kartonowej kopercie i nie są do niej dołączone żadne akcesoria typu: kabel USB, zworki, złącza. Sama konstrukcja mechaniczna zestawu opiera się na dzielonej płytce drukowanej. Część z programatorem ma wtyk USB wykonany w formie złącza krawędziowego.

Fotografia 2. Wygląd płytki ewaluacyjnej typu "049"

W niektórych komputerach PC może więc być konieczne zaopatrzenie się w kabel przedłużający USB, gdyż dosyć szeroka płytka może zablokować dostęp do pozostałych gniazd USB lub jej dołączenie może być wręcz niemożliwe. Wszystkie wyprowadzenia GPIO mikrokontrolera PSoC4 są dostępne w dwóch rzędach o rozstawie zgodnym z uniwersalną płytką drukowaną lub stykową, co ułatwia samodzielną egzystencję drugiej części zestawu w docelowym układzie prototypowym.

Bardzo istotną zmianą wprowadzoną w "049" jest sposób zapisu programu do pamięci Flash wbudowanego mikrokontrolera. W zestawie Pioneer Kit wlutowany w płytkę mikrokontroler PSoC5 pełnił funkcję programatora- debuggera zastępując funkcjonalnie programator MiniProg3. W płytkach "049", podobnie jak w Arduino, wbudowano tylko most komunikacyjny dla bootloadera mikrokontrolera testowego. Most jest oparty o procesor CY7C65211 będący uniwersalnym układem interfejsowym USB/Serial, domyślnie pracującym w trybie USB/UART. Zestaw można wykorzystać do eksperymentowania z CY7. Niewykorzystane wyprowadzenia wyprowadzone są na złącza GPIO w części USB. Taki sposób programowania umożliwia obniżenie kosztów zestawu, ale nie daje możliwości debugowania programu. Do zapisu programu oprócz bootloadera można użyć także programatora Mini-Prog3. Płytka ma możliwość podłączenia programatora zewnętrznego do złącza J2 w części oznaczonej PROG.

Wyposażenie budżetowego zestawu musi być skromne. Do dyspozycji użytkownika oddano: diodę LED, mikroprzełącznik, dwa złącza GPIO, wspomniany wcześniej most USB/ UART. Jest to jednak standardem wśród tanich zestawów. Wsparcie techniczne i niezbędna dokumentacja, w tym schemat zestawu, zamieszczono na stronie producenta.

Praca z zestawem

Aby rozpocząć pracę z zestawem, należy ze strony producenta pobrać, zainstalować i zarejestrować oprogramowanie PSoC Creator.

Po dołączeniu płytki i zainstalowaniu driverów USB jest możliwe sprawdzenie zestawu za pomocą aplikacji testowych. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na konieczność przygotowania aplikacji uwzględniającej obsługę programowania układu przez Bootloader. W tym celu otwieramy nowy projekt, uwzględniający typ procesora oraz rodzaj aplikacji – ważne, aby zmienić ją z Normal na Bootloadable zgodnie z rysunkiem 3.

Kolejno przechodzimy do konfiguracji tworzenia najprostszej aplikacji testowej, pokazanej na rysunku 4, wykorzystującej zestaw "049". W tym celu, na Pulpit przeciągamy elementy bloków bootloadera – Bootloadable i aplikacji, czyli wejście i wyjście cyfrowe oraz bramkę Not. Prosta aplikacja sygnalizuje przyciśnięcie SW1 poprzez świecenie diody LED. Konfigurację GPIO pokazano na rysunku 5. Wejście SW1 należy ustawić w trybie PullUp.

Następnie do projektu należy dołączyć aplikację bootloadera. Kody źródłowe i pliki hex oraz elf znajdują się w przykładowych projektach do pobrania na stronie zestawu znajdującej się pod adresem http://goo.gl/3r6Ozv. W celu przygotowania bootloadera UART (UART_Bootloader.cydsn) jest konieczne ustawienie jego projektu jako domyślnego, jak na rysunku 6 oraz skompilowanie źródła (rysunek 7). Aby łatwiej poruszać się w gąszczu katalogów projektu, najwygodniej przekopiować projekt bootloadera do katalogu własnego projektu. Jeżeli wszystko przebiegło bez problemów, aplikacja jest gotowa do użycia bootloadera UART.

Rysunek 3. Tworzenie nowej aplikacji "Bootloadable"

Rysunek 4. Wygląd aplikacji testowej

Rysunek 5. Konfigurowanie GPIO

Rysunek 6. Ustawienie aktywnego projektu bootloadera

Rysunek 7. Kompilowanie bootloadera

Rysunek 8. Konfigurowanie bootloadera

Rysunek 9. Aplikacja obsługująca ładowanie projektu

Rysunek 10. Programowanie mikrokontrolera na płytce testowej

 

Następnie wracamy do projektu testowego, ustawiamy go jako domyślny i informujemy kompilator, gdzie znajdują się pliki bootloadera wybierając na schemacie blok Bootloadable i zakładkę ConfigureDependencies. Ustawiamy ścieżki do plików bootloadera (rysunek 8) i kompilujemy aplikację testową. Ostatnim krokiem jest załadowanie aplikacji do pamięci mikrokontrolera. Po wybraniu z menu ToolsBootloader host aplikacji ładującej, informujemy ją o położeniu projektu testowego przygotowanego do załadowania, zgodnie z rysunkiem 9.

Ze względu na ograniczoną liczbę obsługiwanych portów COM, warto wcześniej w Menedżerze Urządzeń systemu Windows ustawić jak najniższy numer portu – musi on być mniejszy lub równy 10 (COM1...COM10). Następnie usuwamy płytkę z portu USB, przytrzymujemy przycisk SW1 i ponownie dołączamy do portu USB. Włączenie zasilania przy przytrzymanym SW1 aktywuje bootloader, sygnalizuje to szybkie miganie niebieskiej diody LED. Rozwiązanie nie jest zbyt eleganckie, można by zastosować dodatkowy przycisk, ale pewnie podniosłoby to koszt zestawu.

Aby zaprogramować procesor zestawu uruchomieniowego w aplikacji hosta wybieramy z menu ActionsProgram i po chwili, jeżeli wszystko przebiegło pomyślnie, otrzymujemy komunikat o zaprogramowaniu mikrokontrolera (rysunek 10).

Podsumowanie

Pomimo odbiegającego od standardowego sposobu programowania, łatwość użycia i więcej niż przystępna cena są dużym plusem dla zestawu CY8CKIT-049. Co prawda nie jest on projektupełnoprawną platformą startową ze względu na ograniczenia debbugera, ale dzięki niskiej cenie w połączeniu z funkcjonalnym, darmowym środowiskiem PSoC Creator, jest wyjątkowo atrakcyjną propozycją dla użytkowników rdzeni Cortex-M0 ułatwiającą podjęcie decyzji czy kontrolery PSoC staną się naszymi ulubionymi i czy warto w przyszłości zainwestować w droższe narzędzia tym bardziej, że firma Cypress już przygotowuje serię mikrokontrolerów 4000 słabiej wyposażonych w peryferia analogowe, ale za to dostępnych w obudowach o zmniejszonej liczbie wyprowadzeń typu SO8, SO16, QFN16 i w wyjątkowo niskich cenach (np. CY8C4013SXI za 0,29 USD/szt. przy zamówieniu 100 szt.), idealnych dla zastosowań mobilnych, mogących nawet wyprzeć z wielu zastosowań mikrokontrolery firmy Atmel ATtiny45/85 czy Microchip PIC12xx.

Adam Tatuś, EP
adam.tatus@ep.com.pl

Artykuł ukazał się w
Elektronika Praktyczna
czerwiec 2014
DO POBRANIA
Pobierz PDF Download icon

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik maj 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio maj - czerwiec 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje kwiecień 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna maj 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich maj 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów