Fotoelektryczne czujniki szczelinowe QncQue

Fotoelektryczne czujniki szczelinowe QncQue

Czujniki fotoelektryczne szczelinowe to elementy pracujące jak bariery świetlne, ale cechujące się bardzo małą strefą działania. Typowo obszar, w którym są w stanie wykrywać obiekty, ogranicza się maksymalnie do kilku centymetrów. Ta cecha prowadzi jednak do wielu zalet – sensory szczelinowe mają niewielkie wymiary, są bardzo precyzyjne, łatwo je zamontować i nie wymagają regulacji.

Czujniki fotoelektryczne składają się z dwóch elementów – foto nadajnika i foto odbiornika. W przypadku modeli szczelinowych są one umieszczone w jednej, kompaktowej obudowie, która ma najczęściej kształt prostopadłościanu z wycięciem – to ono jest obszarem detekcji czujnika. Na jednym końcu szczeliny znajduje się nadajnik, a na drugim odbiornik. Nadajnik to dioda LED – zazwyczaj pracująca w podczerwieni, czasem mająca parametry diody laserowej. Odbiornikiem jest na przykład fototranzystor. Zastosowanie podczerwieni sprawia, że czujnik staje się niewrażliwy na zakłócenia spowodowane światłem w zakresie widzialnym. W momencie, gdy przez szczelinę czujnika przechodzi obiekt, który blokuje przelot wiązki światła, zdarzenie to jest wykrywane na odbiorniku i przekładane na zmianę sygnału elektrycznego na wyjściu sensora.

Zwarta budowa czujników szczelinowych sprawia, że ich montaż nie nastręcza problemów. Nie ma obaw, że ruch obiektów w ich otoczeniu oraz wibracje i inne wstrząsy spowodują wzajemne przesunięcie nadajnika i odbiornika względem siebie. Wysoka niezawodność układów tego typu oraz bardzo szybka praca pozwalają na stosowanie ich w bardzo wymagających aplikacjach, szczególnie do wykrywania szybko poruszających się, cienkich obiektów.

Rysunek 1. Wybrane modele czujników szczelinowych marki OncQue

Dobrym przykładem czujników fotoelektrycznych szczelinowych są produkty tajwańskiej firmy OncQue. Dzięki najwyższej jakości i innowacyjności rozwiązań, wyroby firmy OncQue od lat cieszą się dużym uznaniem, czego dowodem są liczne nagrody branżowe. Wiarygodność firmy potwierdza wdrożenie systemów zapewnienia jakości: ISO9001:2000 – od 2006 r., ISO9001:2008 – od 2009 r., a także ISO14001:2004, ISO45001:2007. Obecnie OncQue ma ponad 150 patentów. Na rysunku 1 zostały pokazane różne modele tych elementów.

Strona dystrybutora

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik styczeń 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio styczeń - luty 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje grudzień 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna styczeń 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich styczeń 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów