Czujniki fotoelektryczne składają się z dwóch elementów – foto nadajnika i foto odbiornika. W przypadku modeli szczelinowych są one umieszczone w jednej, kompaktowej obudowie, która ma najczęściej kształt prostopadłościanu z wycięciem – to ono jest obszarem detekcji czujnika. Na jednym końcu szczeliny znajduje się nadajnik, a na drugim odbiornik. Nadajnik to dioda LED – zazwyczaj pracująca w podczerwieni, czasem mająca parametry diody laserowej. Odbiornikiem jest na przykład fototranzystor. Zastosowanie podczerwieni sprawia, że czujnik staje się niewrażliwy na zakłócenia spowodowane światłem w zakresie widzialnym. W momencie, gdy przez szczelinę czujnika przechodzi obiekt, który blokuje przelot wiązki światła, zdarzenie to jest wykrywane na odbiorniku i przekładane na zmianę sygnału elektrycznego na wyjściu sensora.
Zwarta budowa czujników szczelinowych sprawia, że ich montaż nie nastręcza problemów. Nie ma obaw, że ruch obiektów w ich otoczeniu oraz wibracje i inne wstrząsy spowodują wzajemne przesunięcie nadajnika i odbiornika względem siebie. Wysoka niezawodność układów tego typu oraz bardzo szybka praca pozwalają na stosowanie ich w bardzo wymagających aplikacjach, szczególnie do wykrywania szybko poruszających się, cienkich obiektów.
Dobrym przykładem czujników fotoelektrycznych szczelinowych są produkty tajwańskiej firmy OncQue. Dzięki najwyższej jakości i innowacyjności rozwiązań, wyroby firmy OncQue od lat cieszą się dużym uznaniem, czego dowodem są liczne nagrody branżowe. Wiarygodność firmy potwierdza wdrożenie systemów zapewnienia jakości: ISO9001:2000 – od 2006 r., ISO9001:2008 – od 2009 r., a także ISO14001:2004, ISO45001:2007. Obecnie OncQue ma ponad 150 patentów. Na rysunku 1 zostały pokazane różne modele tych elementów.