ARM Cortex-M0+ od Microchip

ARM Cortex-M0+ od Microchip

Rodzina układów SAM D20 to jedna z pierwszych na rynku rodzin mikrokontrolerów z rdzeniem ARM Cortex-M0+. Jest efektem połączenia nowoczesnej architektury rdzenia z latami doświadczeń firmy Microchip (Atmel) w projektowaniu mikrokontrolerów. Dobrze znanym układem z tej serii jest ATSAMD20G14A, który oferuje wysoką wydajność, bogate wyposażenie oraz dobrą dostępność i konkurencyjną cenę.

Mikrokontrolery SAM D20 to seria układów małej mocy z 32-bitowym rdzeniem ARM Cortex-M0+ działającym przy maksymalnej częstotliwości 48 MHz, dostępnych w obudowach od 32 do 64 wyprowadzeń, z maksymalnie 256 kB Flash i 32 kB SRAM.

Wyróżniają się kilkoma autorskimi rozwiązaniami. Pierwszym jest Peripheral Event System - mechanizm pozwalający na wzajemną komunikację peryferiów mikrokontrolera bez użycia przerwań CPU, jak też bez użycia modułu DMA. Peripheral Event System pozwala tworzyć tak zwane zdarzenia (events), które wymuszą wykonanie zdefiniowanych akcji przez inne peryferia. Kolejnym rozwiązaniem firmy Atmel w układach SAM D20 jest moduł QTouch PTC (Peripheral Touch Controller).

Rysunek 1. Konfiguracja wyprowadzeń układu ATSAMD20G14A

Jest to kontroler pozwalający na realizowanie interfejsów dotykowych. Co ważne, poprawne działanie takiego interfejsu wymaga dołączenia do mikrokontrolera tylko czujników dotykowych. Nie są wymagane żadne dodatkowe elementy.

Rysunek 2. Podstawowe parametry i wyposażenie mikrokontrolera

Konfiguracja wyprowadzeń układu ATSAMD20G14A została pokazana na rysunku 1, natomiast tabela z rysunku 2 pokazuje podstawowe parametry i wyposażenie mikrokontrolera.

Strona producenta: https://bit.ly/3rvMJln

Strona dystrybutora: https://bit.ly/3z98LwI

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik maj 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio maj - czerwiec 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje kwiecień 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna maj 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich maj 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów