Riverdi uxTouch

Riverdi uxTouch
Pobierz PDF Download icon

Firma Riverdi wprowadziła do swojej oferty nową rodzinę wyświetlaczy zintegrowanych z pojemnościowymi ekranami dotykowymi, które idealnie wpisują się w najnowsze trendy w elektronice. Panele uxTouch są nie tylko proste w instalacji i atrakcyjnie wyglądają, ale można je zamówić w wersjach z innym rodzajem szkła, w tym np. Corning Gorilla Glass.

Fotografia 1. Wyświetlacze uxTouch są dostępne standardowo w dwóch wersjach kolorystycznych, bez minimalnych wielkości zamówienia

Niewątpliwie aktualnym standardem, zarówno w przypadku klasycznej elektroniki użytkowej, jak i w zastosowaniach przemysłowych i medycznych, jest tworzenie interfejsów multimedialnych z idealnie płaskimi ekranami. Estetyczne, gładkie powierzchnie atrakcyjnie wyglądają, nadają urządzeniom wrażenia nowoczesności oraz łatwo je czyścić, co ma szczególne znaczenie w urządzeniach medycznych i przemyśle spożywczym.

Brak jakichkolwiek otworów w panelu frontowym urządzenia utrudnia gromadzenie się zabrudzeń i wystarczy jedynie uszczelnić krawędzie ekranu, by zapewnić wysoki stopień ochrony urządzenia przed kurzem i wilgocią. Sam montaż też jest prostszy, w porównaniu z koniecznością precyzyjnego spasowania otworów i przycisków mechanicznych.

Fotografia 2. Wyświetlacze są dostępne z dwustronnymi taśmami klejącymi o grubości 0,2 mm, 0,5 mm lub bez taśm.

Szkło stosowane w panelach Riverdi uxTouch już w standardowej odmianie jest odporne na czyszczenie różnymi środkami chemicznymi, bez obaw, że zmatowieje. Gdyby jednak konieczne było uzyskanie maksymalnej wytrzymałości panelu, możliwe jest zamówienie wyświetlaczy w wersji ze szkłem Corning® Gorilla® Glass albo Dragontrail™ Glass- najbardziej odpornymi szkłami na rynku.

Inne opcje dostosowania paneli do oczekiwań klientów obejmują nadruk logotypów, zmianę koloru ramki, wymiarów i kształtów szkła orazjego grubości. Wszystko to sprawia, że panele Riverdi uxTouch idealnie sprawdzą się we wszelkiego rodzaju urządzeniach elektronicznych.

Modele standardowe

Tabela 1. Aktualnie dostępne, standardowe modele wyświetlaczy Riverdi uxTouch. Każdy z nich oferowany jest w dwóch wersjach ramki dekoracyjnej (białej i czarnej).

Riverdi przygotowało 8 modeli standardowych wyświetlaczy uxTouch, zintegrowanych z pojemnościowymi panelami dotykowymi (5-cio punktowy multitouch), które pokrywają najbardziej popularne rozmiary ekranów, tj. 4,3" i 7". Są one dostępne "od ręki", bez określonych minimalnych wielkości zamówień.

Standardowe modele obejmują ekrany w dwóch kolorach ramek - białej i czarnej. W każdej z tych barw otrzymać można trzy wersje 4,3-calowe, różniące się grubością ekranu, zastosowanym kontrolerem i interfejsami oraz jeden model 7-calowy. Zostały one zebrane w tabeli 1.

Wszystkie z nich mogą pracować w temperaturach od -20 do +70 °C, cechują się kontrastem 500:1, kątami obserwacji równymi 50° od góry i po 70° z pozostałych stron oraz są podświetlane diodami LED. Warto też zwrócić uwagę na modele wyposażone w innowacyjny kontroler FT801, posiadający wbudowany silnik graficzny (Embedded Video Engine - EVE) oraz zintegrowaną obsługę dotyku.

Różne kleje

Fotografia 3. Dwustronna taśma klejąca, widoczna od tylnej strony panelu

Każdy z 8 modeli można zamówić z dwiema różnymi dwustronnymi taśmami klejącymi albo bez kleju. Pierwsza z taśm ma grubość 0,2 mm i jest pokryta klejem 3M 467MP. Zaleca się ją do montażu ekranów w obudowach o gładkich powierzchniach, gdzie nie występują nierówności, które uniemożliwiałyby szczelne połączenie szkła z resztą urządzenia.

Druga z taśm ma strukturę pianki o grubości 0,5 mm. Jej obie strony są również pokryte klejem 3M 467MP. Zwiększona grubość pozwala na zredukowanie wpływu ewentualnych nierówności obudowy, przy czym taśma ta tak samo dobrze sprawdza się także przy montażu do gładkich powierzchni.

Trzecia opcja to brak taśmy, co pozwala klientowi na samodzielne dobranie techniki montażu.

Rodzaj taśm klejących należy określić na etapie zamówienia, posługując się do tego różnymi numerami katalogowymi produktów. W razie potrzeby, Riverdi jest w stanie dostarczyć panele z taśmami innych firm, zasugerowanych przez odbiorcę.

Zaawansowane dostosowywanie

Fotografia 4. Różnorodne wersje kolorystyczne wyświetlaczy Riverdi uxTouch

O ile zmiana taśmy klejącej, dostarczanej z panelami nie wymaga zamówienia żadnej określonej liczby produktów, bardziej zaawansowane modyfikacje już tak. Riverdi już przy całkiem małych wielkościach zamówień pozwala na zmianę elementów graficznych panelu: dobór koloru ramki i nadruk logotypów.

Co ważne, nic nie stoi na przeszkodzie, by określić obszary przeźroczyste lub półprzeźroczyste, które pozwolą np. na instalację kamery, różnych sensorów lub diod LED, zaraz za szkłem ekranu. Modyfikacje tego typu nie zmieniają ceny produktu - wynosi ona tyle samo, co w przypadku zupełnie standardowych modeli, a więc jest to niebywała okazja, by przy zachowaniu niskich kosztów, zbudować atrakcyjnie wyglądające urządzenie, wyróżniające się na tle produktów konkurencyjnych.

Najbardziej skomplikowane modyfikacje

Fotografia 5.Najbardziej zaawansowane możliwości dostosowania wyświetlaczy uxTouch do potrzeb klientów obejmują m.in. dopasowanie kształtu paneli

Riverdi pozwala też na dokonywanie zamówień wyświetlaczy uxTouch o nietypowych proporcjach, kształtach, z różnymi ekranami dotykowymi i powłokami antyodblaskowymi itp.

W praktyce można dostosować niemal każdy z parametrów panelu dotykowego, w tym dobrać rodzaj szkła chroniącego wyświetlacz - również spośród oferty firmy Corning, znanej z najbardziej wytrzymałych na świecie szkieł, stosowanych w ekranach dotykowych.

Jednostkowe ceny takich wyświetlaczy są ustalane indywidualnie i zależą zarówno od wybranych materiałów, jak i stopnia zmian, które trzeba wprowadzić w projekcie.

W razie potrzeby, istnieje możliwość dobrania grubszego szkła niż standardowe. Sensory dotykowe, które Riverdi domyślnie stosuje w wyświetlaczach uxTouch pozwalają na pracę z taflami szkła o grubości do 1,8 mm, ale firma ma też doświadczenia w produkcji innych wyświetlaczy z panelami dotykowymi ze szkłem o grubości nawet do 6 mm.

Pozostałe możliwości

Fotografia 6. Wyświetlacze można zamówić również w postaci niezmontowanej z panelami, co ułatwia ich instalację w niektórych obudowach

Standardowo, wyświetlacze uxTouch wykonane są w technologii TFT i zintegrowane z panelami dotykowymi, przymocowanymi z użyciem dwustronnych taśm klejących. Jest to rozwiązanie, które najlepiej się sprawdza w większości przypadków i gwarantuje poprawne ułożenie panelu względem samego wyświetlacza.

Jednakże w niektórych nietypowych sytuacjach, dla klienta wygodniejsze może okazać się otrzymanie panelu i wyświetlacza w postaci dwóch osobnych części - np. po to, by szkło przymocować z jednej strony obudowy, a wyświetlacz - z drugiej.

Riverdi uxTouch jest w stanie dostarczać wyświetlacze uxTouch przystosowane do takiego montażu i wyposażone w innego rodzaju uszczelnienia, niż standardowo. Normalnie stosowane połączenie wyświetlacza z ekranem dotykowym powoduje bowiem przysłonięcie otworów montażowych na ramce wyświetlacza, co uniemożliwia ich późniejsze użycie do przykręcenia ramki do obudowy. Dlatego dokonując zamówienia, warto skonsultować się z dystrybutorem Riverdi, w celu ustalenia szczegółów, tak by otrzymane produkty jak najbardziej wpasowywały się w oczekiwania zamawiającego.

Warto dodać, że wyświetlacze uxTouch są poddawane zaawansowanym, dokładnym testom, które pozwalają utrzymać najwyższą jakość produktów.

Marcin Karbowniczek, EP

Artykuł ukazał się w
Kwiecień 2015
DO POBRANIA
Pobierz PDF Download icon

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik lipiec 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio lipiec - sierpień 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje lipiec 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna lipiec 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich sierpień 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów