Podstawową zaletą układów serii EVE jest łatwość obsługi wyświetlacza i panelu dotykowego. Dane i polecenia pomiędzy mikrokontrolerem a wyświetlaczem z układem FT800 lub FT801 są przesyłane przez interfejs I²C albo SPI. Układ FT800 jest stosowany w wyświetlaczach bez ekranu dotykowego lub z ekranem rezystancyjnym.
Układ FT801 - w wersjach z ekranem pojemnościowym, również z wielodotykiem. Ponadto układ FT801 jest w pełni kompatybilny z FT800, a to za sprawą możliwości wyboru trybu pracy. W trybie kompatybilności obsługuje tylko pojedyncze punkty dotyku, dzięki czemu może udawać układ FT800, pomimo podłączenia do ekranu pojemnościowego. W trybie rozszerzonym jest obsługiwane do 5 punktów dotyku. Schematy połączenia obu układów zostały pokazane na rysunku 1, a schemat blokowy FT801 zilustrowano na rysunku 2.
Wyświetlacze Riverdi serii B
Kontroler FT801 zastosowano w nowych wyświetlaczach Riverdi zaliczanych przez producenta do serii B. Mają one identyczne, 20-pinowe złącza ZIF (rozstaw 0,5 mm) oraz wbudowane przetwornice do zasilania podświetlenia sterowane za pomocą sygnału PWM pochodzącego z układów FT800/FT801.
Przedstawiciele Riverdi twierdzą, że są to pierwsze na świecie wyświetlacze, których zastosowanie pozwala konstruktorom na uniknięcie samodzielnego wykonywania procedur obsługi ekranu pojemnościowego. Informacje o koordynatach punktów dotyku lub o wykonywanych gestach są odczytywane z odpowiednich rejestrów kontrolera.
Dotąd do oferty wprowadzono 4 modele z układem FT801, rozszerzając tym samym dotychczasowe portfolio wyświetlaczy Riverdi z układami serii FTDI EVE do 12 modeli. Dostępne produkty mają przekątne 3,5" i rozdzielczość 320×240 pikseli lub 4,3" i 480×272 piksele.
Jasność świecenia wynosi, odpowiednio, 480 cd/m² lub 500 cd/m². Niezależnie od wybranej przekątnej, można je nabyć w wersji z ramką, z otworami montażowymi lub bez. Wszystkie mogą pracować w temperaturze od -20°C do +70°C. Podświetlenie jest realizowane za pomocą 6 diod LED w mniejszych modelach i 10 w większych. Żywotność podświetlenia jest szacowana na 50 tysięcy godzin.
Wyświetlacze pozwalają na wyświetlanie 262 tysięcy kolorów, przy czym kąty obserwacji wynoszą 40° z góry i 60° z pozostałych stron, dla modelu mniejszego oraz 50° z góry i 70° z pozostałych w modelu większym. Wyświetlacze wymagają zasilania pojedynczym napięciem 3,3 V.
Ponadto, zasilanie przetwornicy podświetlenia wyprowadzono na osobnych pinach dzięki temu do samej przetwornicy można doprowadzić napięcie w zakresie 3,3...5,0 V, obniżając tym samym zapotrzebowanie prądowe na zasilaniu 3,3 V, jeśli w układzie mamy dostępne dwa napięcia. Temperatura przechowywania może wynosić od -30°C do +80°C. Obecnie dostępne modele Riverdi serii B zostały zebrane w tabeli 1.
Podsumowanie
Nowe wyświetlacze pozwalają na łatwe wykorzystanie efektownej technologii dotykowej, opartej o ekrany pojemnościowe, a kompatybilność z analogicznymi modelami z ekranami rezystancyjnymi umożliwia szybką modernizację dotychczasowych projektów.
Co ważne, nowe wyświetlacze dostępne są z magazynów, bez potrzeby długiego oczekiwania na realizację zamówienia. W Polsce produkty Riverdi oferuje firma Unisystem - jeden z najbardziej rozpoznawalnych dostawców wyświetlaczy w kraju.
Warto też dodać, że niebawem w dystrybucji mają się pojawić kolejne modele Riverdi z układem FT801, należące do serii uxTouch. Rodzina ta cechuje się atrakcyjnym wyglądem, uzyskanym dzięki ramce ze szkła dekoracyjnego. O wyświetlaczach tych poinformujemy czytelników. U dystrybutorów pojawią się one maksymalnie za miesiąc.
Marcin Karbowniczek, EP