Kontroler FT801 w wyświetlaczach Riverdi

Kontroler FT801 w wyświetlaczach Riverdi
Pobierz PDF Download icon

Ostatnio firma Riverdi rozszerzyła ofertę swoich wyświetlaczy o nowe produkty wyposażone w kontroler FT801 firmy FTDI. Ten innowacyjny układ rozszerza możliwości, wcześniej opisywanego już na łamach Elektroniki Praktycznej, modelu FT800 m.in. o obsługę pojemnościowych ekranów dotykowych. Dzięki temu nowe wyświetlacze Riverdi pozwalają na tworzenie nowoczesnych, multimedialnych, graficznych interfejsów użytkownika, w niczym nieustępujących najnowszym trendom. Co więcej, specyfika układów z rodziny FTDI EVE sprawia, że wszystko to jest możliwe bez większego obciążania głównego mikrokontrolera aplikacji.

Podstawową zaletą układów serii EVE jest łatwość obsługi wyświetlacza i panelu dotykowego. Dane i polecenia pomiędzy mikrokontrolerem a wyświetlaczem z układem FT800 lub FT801 są przesyłane przez interfejs I²C albo SPI. Układ FT800 jest stosowany w wyświetlaczach bez ekranu dotykowego lub z ekranem rezystancyjnym.

Rysunek 1. Schemat podłączenia układów FTDI EVE: a) FT800, b) FT801

Rysunek 2. Schemat blokowy układu FT801

Układ FT801 - w wersjach z ekranem pojemnościowym, również z wielodotykiem. Ponadto układ FT801 jest w pełni kompatybilny z FT800, a to za sprawą możliwości wyboru trybu pracy. W trybie kompatybilności obsługuje tylko pojedyncze punkty dotyku, dzięki czemu może udawać układ FT800, pomimo podłączenia do ekranu pojemnościowego. W trybie rozszerzonym jest obsługiwane do 5 punktów dotyku. Schematy połączenia obu układów zostały pokazane na rysunku 1, a schemat blokowy FT801 zilustrowano na rysunku 2.

Wyświetlacze Riverdi serii B

Tabela 1. Wyświetlacze Riverdi z serii B, wyposażone w kontroler FTDI EVE FT801

Kontroler FT801 zastosowano w nowych wyświetlaczach Riverdi zaliczanych przez producenta do serii B. Mają one identyczne, 20-pinowe złącza ZIF (rozstaw 0,5 mm) oraz wbudowane przetwornice do zasilania podświetlenia sterowane za pomocą sygnału PWM pochodzącego z układów FT800/FT801.

Przedstawiciele Riverdi twierdzą, że są to pierwsze na świecie wyświetlacze, których zastosowanie pozwala konstruktorom na uniknięcie samodzielnego wykonywania procedur obsługi ekranu pojemnościowego. Informacje o koordynatach punktów dotyku lub o wykonywanych gestach są odczytywane z odpowiednich rejestrów kontrolera.

Dotąd do oferty wprowadzono 4 modele z układem FT801, rozszerzając tym samym dotychczasowe portfolio wyświetlaczy Riverdi z układami serii FTDI EVE do 12 modeli. Dostępne produkty mają przekątne 3,5" i rozdzielczość 320×240 pikseli lub 4,3" i 480×272 piksele.

Jasność świecenia wynosi, odpowiednio, 480 cd/m² lub 500 cd/m². Niezależnie od wybranej przekątnej, można je nabyć w wersji z ramką, z otworami montażowymi lub bez. Wszystkie mogą pracować w temperaturze od -20°C do +70°C. Podświetlenie jest realizowane za pomocą 6 diod LED w mniejszych modelach i 10 w większych. Żywotność podświetlenia jest szacowana na 50 tysięcy godzin.

Wyświetlacze pozwalają na wyświetlanie 262 tysięcy kolorów, przy czym kąty obserwacji wynoszą 40° z góry i 60° z pozostałych stron, dla modelu mniejszego oraz 50° z góry i 70° z pozostałych w modelu większym. Wyświetlacze wymagają zasilania pojedynczym napięciem 3,3 V.

Fotografia 3. Wyświetlacz Riverdi RVT3.5B320240CNWC81

Fotografia 4. Wyświetlacz Riverdi RVT4.3B480272CFWC81

Ponadto, zasilanie przetwornicy podświetlenia wyprowadzono na osobnych pinach dzięki temu do samej przetwornicy można doprowadzić napięcie w zakresie 3,3...5,0 V, obniżając tym samym zapotrzebowanie prądowe na zasilaniu 3,3 V, jeśli w układzie mamy dostępne dwa napięcia. Temperatura przechowywania może wynosić od -30°C do +80°C. Obecnie dostępne modele Riverdi serii B zostały zebrane w tabeli 1.

Podsumowanie

Nowe wyświetlacze pozwalają na łatwe wykorzystanie efektownej technologii dotykowej, opartej o ekrany pojemnościowe, a kompatybilność z analogicznymi modelami z ekranami rezystancyjnymi umożliwia szybką modernizację dotychczasowych projektów.

Co ważne, nowe wyświetlacze dostępne są z magazynów, bez potrzeby długiego oczekiwania na realizację zamówienia. W Polsce produkty Riverdi oferuje firma Unisystem - jeden z najbardziej rozpoznawalnych dostawców wyświetlaczy w kraju.

Warto też dodać, że niebawem w dystrybucji mają się pojawić kolejne modele Riverdi z układem FT801, należące do serii uxTouch. Rodzina ta cechuje się atrakcyjnym wyglądem, uzyskanym dzięki ramce ze szkła dekoracyjnego. O wyświetlaczach tych poinformujemy czytelników. U dystrybutorów pojawią się one maksymalnie za miesiąc.

Marcin Karbowniczek, EP

Artykuł ukazał się w
Luty 2015
DO POBRANIA
Pobierz PDF Download icon

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik wrzesień 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio wrzesień - październik 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje wrzesień 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna wrzesień 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich wrzesień 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów