Marsboard A20

Marsboard A20
Pobierz PDF Download icon

Niedawno opisałem płytkę Marsboard zbudowaną w oparciu o RK3066, a już pojawiła się nowsza wersja, tym razem oparta o popularny, "mocarny" układ procesorowy A20 Allwinner. Dzięki udostępnieniu płytki przez sklep www.elty.pl w ciągu kilku dni mogłem porównać obie wersje Marsboarda.

Fotografia 1. Wygląd zestawu Marsboard A20 (za notą producenta)

Producent płytek obrał nieco inną drogę niż konkurencja, nie sili się na zgodność sprzętową z Raspberry Pi, jak ma to miejsce w przypadku Banana Pi lub Humming Board i w dalszym ciągu konsekwentnie zachowuje rozdział płytki procesora od płytki interfejsów (bazowej). Z jednej strony, nieco podnosi to koszt całości systemu, ale z drugiej umożliwia szybkie zastosowanie modułu procesora we własnej aplikacji ograniczając projektowanie do zastosowanych interfejsów IO.

W skład kompletu Marsboard A20 wchodzą dwie płytki drukowane procesora i bazowa. Wygląd zestawu pokazano na fotografii 1. Porównanie parametrów modułów procesora Marsboard RK3066 i A20 umieszczono w tabeli 1.

Płytki procesorów w zasadzie są porównywalne funkcjonalnie oraz mają zbliżoną wydajność. Wybór rozwiązania zależy od konkretnego zastosowania lub preferencji konstruktora. Większe różnice występują w płytkach bazowych, która dla wersji A20 jest zdecydowanie lepiej wyposażona. Wykaz cech znajduje się w tabeli 2.

Tabela.1. Porównanie parametrów płytek procesorowych RK3066 i A20

Największa różnicą funkcjonalną pomiędzy Marsboard RK3066 A20 jest wyposażenie płytki w interfejs SATA (niestety, w komplecie nie ma kabla zasilającego) oraz wbudowaną bezprzewodową kartę sieciową. Ze względu na zastosowanie karty pamięci SD oraz pamięci wbudowanej Flash jest możliwa praca w trybie dual-boot.

Marsboard A20 to kompletny miniaturowy komputer PC niewymagający dodatkowych inwestycji i porównywalny funkcjonalnie do najdroższej wersji Cubiertuck 3, ale w znacznie bardziej przystępnej cenie.

Tabela 2. Porównanie parametrów płytek bazowych RK3066 i A20

Największym atutem poprzedniej wersji Marsboarda była możliwość zakupu dedykowanego ekranu dotykowego LCD. Także ten element doczekał się modyfikacji. W porównaniu do poprzedniej wersji została zachowana przekątna ekranu 7" oraz konstrukcja mechaniczna, umożliwiająca wykorzystanie ekranu jako frontu budowanego urządzenia.

Zwiększeniu uległa rozdzielczość ekranu (z 800×480 do 1024×600 pikseli), co daje sporą poprawę wyglądu i czytelności interfejsu użytkownika. W komplecie z ekranem jest dołączona elastyczna taśma połączeniowa. Nowy wyświetlacz HJ070A jest droższy od poprzednika o około 20 złotych, co przy zwiększonej rozdzielczości jest akceptowalne.

Nawet najlepiej wyposażony mini-PC bez odpowiedniego wsparcia programowego nie stanowi żadnej wartości. Na razie producent udostępnia tylko podstawowe dystrybucje Andoida, Ubuntu i Debiana (Raspbian tylko dla karty SD). Obrazy systemów można pobrać spod adresu http://goo.gl/hpKIRF.

Należy pamiętać o wybraniu wersji dopasowanej do urządzenia wyświetlającego (HDMI, VGA, LCD) oraz przystosowanej do zainstalowania na odpowiadającym nam nośniku SD/Flash.

W wypadku instalacji systemu w pamięci wbudowanej, należy pobrać oprogramowanie PhoenixSuite ze strony Allwinnera (podobnie jak dla Cubieboard). Z przykrych niespodzianek, które można napotkać podczas instalowania jest błąd w oprogramowaniu lub bootloaderze uniemożliwiający zapis pamięci wbudowanej powyżej 4 GB. Pozostaje mieć nadzieję, że zostanie to w miarę szybko usunięte.

Rysunek 2. Marsboard A20 i Lubuntu

Kolejnym problemem jest obsługa ekranu dotykowego i o ile dystrybucje sprawnie obsługują wyświetlanie obrazu, to jedynie Android i Ubuntu obsługują interfejs dotykowy. Szkoda, że odpowiednie wsparcie nie zostało udostępnione wraz z sprzętem.

Nie pozostaje więc nic innego, jak tylko poczekać na rozwój oprogramowania. Do pozostałych funkcjonalności nie można mieć większych zastrzeżeń, działają podobnie jak na pozostałych płytkach A20. Przykładowy zrzut ekranu pokazano na rysunku 2.

Lepiej wyposażony w porównaniu do RK3066, Marsboard A20 może być ciekawą alternatywą dla budujących urządzenia oparte na Linuxie, Androidzie, w których podstawową funkcją jest komunikacja z użytkownikiem przy wykorzystaniu wbudowanego monitora LCD i klawiatury dotykowej, np. systemy inteligentnego domu lub kioski informacyjne. Po rozwiązaniu problemów z obsługą ekranu dotykowego Marsboard A20 będzie najciekawszą propozycją, kompletnie wyposażonego mini-PC, oferowaną w bardzo rozsądnej cenie.

Adam Tatuś, EP

Artykuł ukazał się w
Styczeń 2015
DO POBRANIA
Pobierz PDF Download icon

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik maj 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio maj - czerwiec 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje kwiecień 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna maj 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich czerwiec 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów