Wyświetlacze TFT LCD dla urządzeń przenośnych w ofercie firmy Gamma

Wyświetlacze TFT LCD dla urządzeń przenośnych w ofercie firmy Gamma
Pobierz PDF Download icon

Wyświetlacze elektroniczne stanowią w firmie Gamma znaczącą grupę produktową. Wśród nich można znaleźć wiele modeli przeznaczonych przede wszystkim do zastosowań w urządzeniach przenośnych. Cechują się one parametrami, które zwiększają czytelność informacji wyświetlanych na ekranie, gdy pada na niego intensywne światło słoneczne, nawet o nieregularnym natężeniu.

Zachowanie niewielkiej masy i grubości oraz niedużego poboru prądu i niewygórowanej ceny ogranicza jednoczesne zastosowanie wszystkich technologii korzystnych dla czytelności wyświetlacza, więc firma Gamma oferuje wyświetlacze w ramach grup produktowych, przygotowanych pod kątem zoptymalizowania wybranych parametrów. Grupy te to:

Wyświetlacze ze specjalnymi powłokami antyrefleksyjnymi, istotnie polepszające czytelność ekranu w sytuacjach, gdy utrudniają ją refleksy świetlne.

Wyświetlacze o podwyższonej jasności, które świetnie sprawdzają się na otwartym powietrzu, tam gdzie natężenie światła otoczenia jest na tyle duże, że w przypadku mniej jasnych ekranów, trudno byłoby odczytać prezentowaną treść, a wyświetlane kolory byłyby wyblakłe.

Wyświetlacze wykonane w technologii MVA, cechujące się bardzo szerokimi kątami obserwacji, które świetnie sprawdzają się w sytuacjach, gdy przewiduje się, że użytkownik będzie korzystał z urządzenia trzymając je w bardzo różnej pozycji względem oczu.

W ramach każdej z tych grup dostępne są praktycznie wszystkie popularne rozmiary wyświetlaczy, szczególnie w zakresie od 3,5" do najnowszych w ofercie modeli 15,4".

Wyświetlacze z dobrym antyrefleksem

W ramach tej grupy specjaliści z Gammy polecają przede wszystkim dwa wyświetlacze. 3,5-calowy model AM-320240L8TNQWC0H-F firmy Ampire ma matryce LCD-TFT z podświetleniem białymi LEDami. Jego rozdzielczość to 320x240 piksele i pozwala na wyświetlanie obrazu w 262 tysiącach kolorów. Ma 40-pinowy interfejs i jest zasilany pojedynczym napięciem 3,3 V, ponieważ zawiera wbudowane obwody regulujące napięcie dla diod LED. To, co czyni go szczególnie przydatnym w zastosowaniach przenośnych, to bardzo niski współczynnik odbicia światła, który dzięki zaawansowanym powłokom antyrefleksyjnym wynosi jedynie od 0,5% do 2%.

Tabela 1. Nowe wyświetlacze firmy Ampire

Drugim z polecanych modeli jest 7-calowy AM-800480RBTMQW-TA1H-L. Jest to nowy produkt, który pomimo dużego rozmiaru został zaprojektowany właśnie z myślą o zastosowaniach mobilnych. Jego ekran ma panoramiczny kształt i rozdzielczość 800×480 pikseli. Co ważne, bardzo niski współczynnik odbić uzyskano pomimo zastosowania pojemnościowego panelu dotykowego, który jest zintegrowany z wyświetlaczem.

Wyświetlacze o podwyższonej jasności

W ramach tej podgrupy produktowej firma Gamma również poleca dwa modele marki Ampire. Mniejszy z nich to AM-480272H7TMQW-02H, którego przekątna wynosi 4,3", a rozdzielczość to 480×272 piksele. Wyświetla pełną, 24-bitową paletę barw, ale wymaga dwóch napięć zasilających: 3,3 V dla układów logicznych panelu TFT i 16 V dla LED-owego podświetlenia. Dużą jasność, dochodzącą do 800 cd/m², uzyskano poprzez równoległe połączenie ze sobą trzech 5-diodowych łańcuchów LED. Warto zaznaczyć, że ich żywotność szacowana jest na 20 tysięcy godzin pracy.

W drugim z rekomendowanych wyświetlaczy, 7-calowym modelu AM-800480RCTMQW-00H użyto tak samo ułożonych, ale mocniejszych diod, uzyskując jasność na poziomie 1000 cd/m² i kontrast 400:1. Wyświetlacz ten ma rozdzielczość 800×480 pikseli i jest polecany przede wszystkim do budowy przenośnych i samochodowych odbiorników telewizyjnych lub odtwarzaczy multimedialnych.

Wyświetlacze o szerokich kątach obserwacji

Wśród wyświetlaczy z matrycą MVA w urządzeniach przenośnych szczególnie dobrze sprawdzi się nowy, 4,3-calowy model AM-480272QTZQW-00H firmy Ampire. Ma on rozdzielczość 480×272 pikseli i 18-bitową paletę barw. Oprócz 160-stopniowych kątów obserwacji w pionie i w poziomie, cechuje się też bardzo dobrym kontrastem równym 500:1 i jasnością 500 cd/m². Jego podświetlenie zrealizowano za pomocą 7 szeregowo połączonych diod LED, które łącznie pobierają około 460 mW mocy.

Nowości z oferty Ampire

W ostatnim czasie oferta wyświetlaczy TFT firmy Ampire rozszerzona została o modele z rodziny AM1024768H1 o przekątnej 15,4" i rozdzielczości 1024×768 pikseli. Wraz ze zwiększeniem rozmiaru oferowanych wyświetlaczy firma Ampire udoskonala swoją ofertę w popularnych segmentach przekątnych od 7" do 12,1". Omówienie nowości umieszczono w tabeli 1.

Nie każdy wyświetlacz elektroniczny nadaje się do zastosowania w urządzeniu przenośnym. Wbrew pozorom, rozmiar wyświetlacza nie jest jedynym czynnikiem, który decyduje o tym, czy dany produkt dobrze sprawdzi się w rozwiązaniu mobilnym. Cech, które wpływają na użyteczność wyświetlacza w takiej sytuacji jest dosyć wiele i bardzo rzadko można je wszystkie przypisać do jednego, konkretnego modelu. Dlatego dobierając wyświetlacz warto skorzystać z oferty dostawcy, który ma w swojej ofercie bogaty wybór różnorodnych produktów dopasowanych do urządzeń mobilnych i potrafi doradzić, których z nich zastosować.

W ofercie firmy Gamma znaleźć można łącznie kilkadziesiąt modeli wyświetlaczy marki Ampire, z czego bardzo wiele nadaje się do zastosowania w urządzeniach mobilnych. Przy doborze produktu warto skorzystać z fachowej pomocy pracowników firmy Gamma, którzy potrafią nie tylko wskazać optymalny wyświetlacz z aktualnej oferty, ale też informują o nadchodzących nowościach, których zastosowanie może być korzystne w tworzonym projekcie.

Gamma Sp. z o.o.

Artykuł ukazał się w
Grudzień 2014
DO POBRANIA
Pobierz PDF Download icon

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik kwiecień 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio marzec 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje marzec 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna marzec 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Praktyczny Kurs Elektroniki 2018

Praktyczny Kurs Elektroniki

24 pasjonujące projekty elektroniczne

Elektronika dla Wszystkich kwiecień 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów