Jak przedłużyć żywotność silnika?

Jak przedłużyć żywotność silnika?

Silnik jest prawdziwym sercem samochodu, pozwalającym na jego poruszanie się po drogach. Niestety, w wielu samochodach mamy do czynienia z tak zwanym "downsizingiem", czyli zmniejszaniem rozmiarów jednostki, przy jednoczesnym maksymalizowaniu jej osiągów. Takie działanie niestety zwiększa awaryjność, dlatego, posiadając niewielki silnik ze stosunkowo dużą mocą, powinniśmy szczególnie dobrze o niego zadbać. Co zatem zrobić, aby posłużył jak najdłużej?

Unikaj chiptuningu!

Przede wszystkim, wiedząc, że twój silnik bliski jest osiągnięcia swoich maksymalnych osiągów, nie "dokręcaj śruby". Naprawdę nie warto decydować się na chipowanie, które doda kilka koni mechanicznych, jeśli pociągnie za sobą zwiększone prawdopodobieństwo uszkodzenia jednostki. Co więcej, poza skróceniem żywotności, może także zwiększyć pobór paliwa, co jest nieekologicznym i nieekonomicznym rozwiązaniem.

Jeśli zaciekawił cię temat podkręcania mocy silników i chciałbyś poznać więcej związanych z nim faktów oraz niebezpieczeństw, koniecznie przeczytaj artykuł "Chipowanie silnika – czy rzeczywiście jest niebezpieczne?" na stronie tuningster.pl. Postal został poświęcony w szczególności kwestiom tuningowania oraz najnowszych technologii stosowanych w samochodach.

Wybierz dobrej jakości paliwo

Jakość wlewanego do baku paliwa jest bez wątpienia jedną z najważniejszych kwestii w trakcie eksploatacji pojazdu. Od samego początku warto postawić na maksymalną jakość, która zagwarantuje, iż silnik nie ulegnie uszkodzeniu.Co dzieje się w przypadku wyboru tańszej alternatywy? Oszczędzanie kilku groszy na litrze benzyny lub oleju napędowego sprawi, że otrzymasz paliwo o słabszym składzie, które może łatwiej doprowadzić do zniszczenia elementów układu napędowego. Będzie powodowało także spadki mocy silnika podczas jazdy, co przełoży się na konieczność "dociskania go bardziej" podczas pokonywanie wzniesień czy wyprzedzania. W efekcie szybko może się zdarzyć, że silnik po prostu nie wytrzyma przeciążenia.

Więc o wpływie jakości paliwa na silnik, a także o innych przyczynach spadku mocy oraz sposobach na zapobieganie im możesz przeczytać na stronie motole.pl. Został tam przygotowany szeroki artykuł "Najczęstsze powody spadku mocy auta", który mówi o tym, jak wychwycić pierwsze problemy oraz jak im zapobiegać.

Pamiętaj o dobrym smarowaniu olejem silnikowym

Olej silnikowy to rodzaj smaru, który zabezpiecza wszystkie elementy. Kupując go, lepiej zdecydować się na wyższą jakość, dzięki czemu jego właściwości smarujące będą lepsze. Taki olej silnikowy pozwoli więc na bezpieczne przejechanie większej liczby kilometrów, bez obawy o przegrzanie i zatarcie poszczególnych elementów. To bez wątpienia pomoże w zachowaniu jego dobrej kondycji.

Daj odpocząć turbosprężarce

Praktycznie wszystkie współczesne samochody wyposażone są w turbosprężarkę. Jest to urządzenie, które pracuje na naprawdę wysokich obrotach, zapewniając moc silnika. Jednocześnie jednak wymaga odpowiedniego, łagodnego traktowania, aby mogło pracować jak najdłużej - a tym samym, aby wydłużył się całkowity czas pracy silnika.

Przede wszystkim przez pierwsze kilometry staraj się nie nadwyrężać turbiny. Olej silnikowy musi bowiem zostać rozprowadzony po niej i innych elementach układu, aby mógł spełniać swoje funkcje. Jeśli o to nie zadbasz, możesz liczyć się z pojawiającymi prędzej lub później problemami. Zwróć także uwagę na to, aby po przejechaniu całej trasy dać turbinie nieco czasu na odpoczynek, pozostawiając ją na wolnych obrotach. Dzięki temu nieco ostygnie i zatrzyma się łagodnie, wciąż otulona olejem smarującym. W ten sposób dłużej pozostanie sprawna, niż gdybyś zatrzymywał ją nagle, odcinając dopływ oleju silnikowego.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik sierpień 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio lipiec - sierpień 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje lipiec 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna sierpień 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich sierpień 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów