Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Minikomputer Raspberry Pi teraz w wersji 8 GB pamięci RAM, dostępny w sklepie Farnell

Minikomputer Raspberry Pi teraz w wersji 8 GB pamięci RAM, dostępny w sklepie Farnell

Nowy, 8-gigabajtowy komputer Raspberry Pi 4 Model B cechuje się zwiększoną pojemnością pamięci, by lepiej sprawdzać się w aplikacjach wymagających intensywnego przetwarzania danych, a w tym w zastosowaniach do widzenia maszynowego, aplikacjach pracujących w czasie rzeczywistym i systemach wideo wysokiej rozdzielczości.

Farnell, Dystrybutor Rozwiązań Rozwojowych, ogłosił wprowadzenie nowego wariantu komputera Raspberry Pi 4 Model B, wyposażonego w 8 GB wbudowanej pamięci, a więc o dwukrotnie większej pojemności niż w najlepszym dotychczasowym modelu. Dodatkowa pamięć zwiększa wydajność aplikacji, które wymagają pracy z dużą ilością danych. Dzięki temu 8-gigabajtowa wersja staje się atrakcyjnym rozwiązaniem zarówno dla zwykłych użytkowników komputerów stacjonarnych, jak i dla hobbystów, twórców i profesjonalnych projektantów.

Dostępna moc obliczeniowa, pojemność pamięci i koszt urządzenia sprawiają, że jest to komputer idealnie zrównoważony, świetnie nadający się do aplikacji wymagających przetwarzania dużych ilości danych w czasie rzeczywistym, przy zachowaniu jak najmniejszych opóźnień. Dobrymi przykładami użycia będą bramki krańcowe w sieciach oraz systemy widzenia maszynowego i rozpoznawania twarzy. W przypadku aplikacji obrazowania, funkcje komputera można z powodzeniem rozszerzyć doposażając go w niedawno wprowadzony moduł kamery: Raspberry Pi 12MP High Quality Camera, obsługujący wymienne obiektywy. Jest to idealne narzędzie tak dla twórców profesjonalnych aplikacji wizyjnych, jak i dla entuzjastów fotografii (https://bit.ly/2UgQVWD).Natomiast użytkownicy platformy, którzy korzystają z niej w roli komputera stacjonarnego z pewnością docenią zwiększone możliwości 8-gigabajtowej wersji płytki. Dzięki niej będą mogli szybciej korzystać z Internetu, odtwarzać strumienie wideo w rozdzielczości UHD, grać w chmurze i przetwarzać obrazy bez opóźnień.

Raspberry Pi jest sprawdzonym i zaufanym sprzętem, dlatego sprawia, że proces tworzenia nowych, złożonych aplikacji i prototypowania ich, znacząco przyspiesza. Przekłada się to na istotną redukcję kosztów pracy profesjonalistów i funkcjonowania startupów. Projektanci mogą dzięki temu mniej koncentrować się na sprzęcie, a spędzić więcej czasu przywiązując uwagę do wartości dodanej, jaką wprowadzają za pomocą własnych funkcji programowych.

Nowy, 8-gigabajtowy wariant komputera Raspberry Pi 4 Model B zachowuje te same kluczowe cechy w zakresie wydajności i łączności, jakich oczekują klienci dotychczasowych wariantów:

 • Wydajność: układ SoC BCM2711, wyprodukowany w procesie technologicznym o wymiarze charakterystycznym 28 nm, cechuje się znacznym zwiększeniem efektywności energetycznej w porównaniu do poprzednich modeli.
 • Procesor: cztery 64-bitowe rdzenie ARM Cortex-A72, taktowane zegarem 1,5 GHz, pozwalają Raspberry Pi Model B pracować trzykrotnie szybciej niż był w stanie wykonywać operacje jego poprzednik.
 • Wideo i dźwięk: dwa porty micro HDMI pozwalają na obsługę dwóch wyświetlaczy o rozdzielczościach do 4K.
 • Łączność:
  • dwa porty USB 3.0 SuperSpeed pozwalają na osiąganie szybszych transferów do i z urządzeń pamięci masowej (do 5 Gb/s),
  • prawdziwie gigabitowe połączenie ethernetowe umożliwia transfery sieciowe z szybkością do 1 Gb/s,
  • dwuzakresowa sieć bezprzewodowa, pracująca w pasmach 2,4 GHz i 5 GHz, pozwala na uzyskanie realnych transferów na poziomie przekraczającym 100 Mb/s. Certyfikat dla płytki jako modułu sprawia, że zredukowane są nakłady, jakie trzeba ponieść na testowanie pod kątem zgodności gotowego produktu z wymogami prawnymi. Pozwala to skrócić czas i zmniejszyć koszt, potrzebne na wprowadzenie wyrobu na rynek.
 • Pamięć: dostępne obecnie opcje obejmują warianty z pamięcią o pojemności 2 GB, 4 GB i dodany właśnie wariant 8 GB LPDDR4.
 • Do innych kluczowych cech komputera należą:
  • Multimedia: dekodowanie H.265 (4k@60 fps), dekodowanie H.264 (1080@60 fps) oraz kodowanie H.264 (1080@30 fps), wsparcie dla grafiki OpenGL ES 3.0, sprzętowe przetwarzanie danych z czujnika obrazu.
  • Uniwersalne wejścia i wyjścia: definiowane przez użytkownika porty GPIO, dostępne na standardowym 40-pinowym złączu, w pełni kompatybilnym z poprzednimi generacjami płytki, dodatkowe interfejsy UART, I2C i SPI, multipleksowane na 40-pinowym złączu.
  • wsparcie dla kart SD: złącze kart Micro SD na potrzeby ładowania systemu operacyjnego i przechowywania danych.
  • Power over Ethernet: wsparcie dla standardu PoE z użyciem zewnętrznego modułu.

Farnell jest największym producentem i dystrybutorem Raspberry Pi - jak dotąd sprzedał ponad 15 milionów sztuk. Gromadzi w swoich magazynach wszystkie wersje komputera jednopłytkowego Raspberry Pi, wraz z całym ekosystemem akcesoriów, dzięki czemu użytkownicy mogą budować urządzenia na potrzeby domowe, profesjonalne, edukacyjne, czy też do zastosowań typowo komercyjnych. Wśród oferowanych akcesoriów można znaleźć obudowy, zasilacze, kable micro HDMI i niedawno wprowadzony na rynek moduł Raspberry Pi High Quality Camera. Ponadto klienci mogą skorzystać z pomocy technicznej, świadczonej w dni robocze, a także z bezpłatnie dostępnych, cennych materiałów online, publikowanych na stronie internetowej Farnell oraz ze społeczności element14, zorganizowanej przez i dla inżynierów i twórców.

Nowy, 8-gigabajtowy wariant komputera Raspberry Pi Model B jest dostępny do nabycia w firmie Farnell w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce, a także w serwisie element14 w Azji i krajach Pacyfiku oraz w sklepie Newark w Ameryce Północnej.

https://bit.ly/2Um2Keh

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik luty 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio marzec 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje luty 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna luty 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Praktyczny Kurs Elektroniki 2018

Praktyczny Kurs Elektroniki

24 pasjonujące projekty elektroniczne

Elektronika dla Wszystkich luty - marzec 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów