Minikomputer Raspberry Pi teraz w wersji 8 GB pamięci RAM, dostępny w sklepie Farnell

Minikomputer Raspberry Pi teraz w wersji 8 GB pamięci RAM, dostępny w sklepie Farnell

Nowy, 8-gigabajtowy komputer Raspberry Pi 4 Model B cechuje się zwiększoną pojemnością pamięci, by lepiej sprawdzać się w aplikacjach wymagających intensywnego przetwarzania danych, a w tym w zastosowaniach do widzenia maszynowego, aplikacjach pracujących w czasie rzeczywistym i systemach wideo wysokiej rozdzielczości.

Farnell, Dystrybutor Rozwiązań Rozwojowych, ogłosił wprowadzenie nowego wariantu komputera Raspberry Pi 4 Model B, wyposażonego w 8 GB wbudowanej pamięci, a więc o dwukrotnie większej pojemności niż w najlepszym dotychczasowym modelu. Dodatkowa pamięć zwiększa wydajność aplikacji, które wymagają pracy z dużą ilością danych. Dzięki temu 8-gigabajtowa wersja staje się atrakcyjnym rozwiązaniem zarówno dla zwykłych użytkowników komputerów stacjonarnych, jak i dla hobbystów, twórców i profesjonalnych projektantów.

Dostępna moc obliczeniowa, pojemność pamięci i koszt urządzenia sprawiają, że jest to komputer idealnie zrównoważony, świetnie nadający się do aplikacji wymagających przetwarzania dużych ilości danych w czasie rzeczywistym, przy zachowaniu jak najmniejszych opóźnień. Dobrymi przykładami użycia będą bramki krańcowe w sieciach oraz systemy widzenia maszynowego i rozpoznawania twarzy. W przypadku aplikacji obrazowania, funkcje komputera można z powodzeniem rozszerzyć doposażając go w niedawno wprowadzony moduł kamery: Raspberry Pi 12MP High Quality Camera, obsługujący wymienne obiektywy. Jest to idealne narzędzie tak dla twórców profesjonalnych aplikacji wizyjnych, jak i dla entuzjastów fotografii (https://bit.ly/2UgQVWD).Natomiast użytkownicy platformy, którzy korzystają z niej w roli komputera stacjonarnego z pewnością docenią zwiększone możliwości 8-gigabajtowej wersji płytki. Dzięki niej będą mogli szybciej korzystać z Internetu, odtwarzać strumienie wideo w rozdzielczości UHD, grać w chmurze i przetwarzać obrazy bez opóźnień.

Raspberry Pi jest sprawdzonym i zaufanym sprzętem, dlatego sprawia, że proces tworzenia nowych, złożonych aplikacji i prototypowania ich, znacząco przyspiesza. Przekłada się to na istotną redukcję kosztów pracy profesjonalistów i funkcjonowania startupów. Projektanci mogą dzięki temu mniej koncentrować się na sprzęcie, a spędzić więcej czasu przywiązując uwagę do wartości dodanej, jaką wprowadzają za pomocą własnych funkcji programowych.

Nowy, 8-gigabajtowy wariant komputera Raspberry Pi 4 Model B zachowuje te same kluczowe cechy w zakresie wydajności i łączności, jakich oczekują klienci dotychczasowych wariantów:

 • Wydajność: układ SoC BCM2711, wyprodukowany w procesie technologicznym o wymiarze charakterystycznym 28 nm, cechuje się znacznym zwiększeniem efektywności energetycznej w porównaniu do poprzednich modeli.
 • Procesor: cztery 64-bitowe rdzenie ARM Cortex-A72, taktowane zegarem 1,5 GHz, pozwalają Raspberry Pi Model B pracować trzykrotnie szybciej niż był w stanie wykonywać operacje jego poprzednik.
 • Wideo i dźwięk: dwa porty micro HDMI pozwalają na obsługę dwóch wyświetlaczy o rozdzielczościach do 4K.
 • Łączność:
  • dwa porty USB 3.0 SuperSpeed pozwalają na osiąganie szybszych transferów do i z urządzeń pamięci masowej (do 5 Gb/s),
  • prawdziwie gigabitowe połączenie ethernetowe umożliwia transfery sieciowe z szybkością do 1 Gb/s,
  • dwuzakresowa sieć bezprzewodowa, pracująca w pasmach 2,4 GHz i 5 GHz, pozwala na uzyskanie realnych transferów na poziomie przekraczającym 100 Mb/s. Certyfikat dla płytki jako modułu sprawia, że zredukowane są nakłady, jakie trzeba ponieść na testowanie pod kątem zgodności gotowego produktu z wymogami prawnymi. Pozwala to skrócić czas i zmniejszyć koszt, potrzebne na wprowadzenie wyrobu na rynek.
 • Pamięć: dostępne obecnie opcje obejmują warianty z pamięcią o pojemności 2 GB, 4 GB i dodany właśnie wariant 8 GB LPDDR4.
 • Do innych kluczowych cech komputera należą:
  • Multimedia: dekodowanie H.265 (4k@60 fps), dekodowanie H.264 (1080@60 fps) oraz kodowanie H.264 (1080@30 fps), wsparcie dla grafiki OpenGL ES 3.0, sprzętowe przetwarzanie danych z czujnika obrazu.
  • Uniwersalne wejścia i wyjścia: definiowane przez użytkownika porty GPIO, dostępne na standardowym 40-pinowym złączu, w pełni kompatybilnym z poprzednimi generacjami płytki, dodatkowe interfejsy UART, I2C i SPI, multipleksowane na 40-pinowym złączu.
  • wsparcie dla kart SD: złącze kart Micro SD na potrzeby ładowania systemu operacyjnego i przechowywania danych.
  • Power over Ethernet: wsparcie dla standardu PoE z użyciem zewnętrznego modułu.

Farnell jest największym producentem i dystrybutorem Raspberry Pi - jak dotąd sprzedał ponad 15 milionów sztuk. Gromadzi w swoich magazynach wszystkie wersje komputera jednopłytkowego Raspberry Pi, wraz z całym ekosystemem akcesoriów, dzięki czemu użytkownicy mogą budować urządzenia na potrzeby domowe, profesjonalne, edukacyjne, czy też do zastosowań typowo komercyjnych. Wśród oferowanych akcesoriów można znaleźć obudowy, zasilacze, kable micro HDMI i niedawno wprowadzony na rynek moduł Raspberry Pi High Quality Camera. Ponadto klienci mogą skorzystać z pomocy technicznej, świadczonej w dni robocze, a także z bezpłatnie dostępnych, cennych materiałów online, publikowanych na stronie internetowej Farnell oraz ze społeczności element14, zorganizowanej przez i dla inżynierów i twórców.

Nowy, 8-gigabajtowy wariant komputera Raspberry Pi Model B jest dostępny do nabycia w firmie Farnell w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce, a także w serwisie element14 w Azji i krajach Pacyfiku oraz w sklepie Newark w Ameryce Północnej.

https://bit.ly/2Um2Keh

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik lipiec 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio lipiec - sierpień 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje lipiec 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna lipiec 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich sierpień 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów