Kiedyś to były karty bankomatowe

Kiedyś to były karty bankomatowe

W początkach istnienia bankomatów (przełom lat 60-tych i 70-tych) dostęp do nich odbywał się zupełnie inaczej niż dziś. Nie chodzi o inną formę tego dostępu, gdyż już wtedy stosowano karty. Jednak były to inne karty, w dodatku „nienajeżone” współczesną elektroniką, takie jak na fotografii, które niczym się nie różniły od tych stosowanych w ówczesnych komputerach.

Mowa o kartach dziurkowanych, które zawierały dane właściciela. Dane te były rzecz jasna odczytywane prze bankomat, który robił to samo co wspomniane komputery czyli przepuszczał wiązkę podczerwieni i wychwytywał odbicia w określonych miejscach karty. I choć już wtedy należało podać kod PIN, to jednak możliwa była wypłata tylko jednej stawki pieniężnej, np.: 10 funtów.

Karty te nie były szczególnie zabezpieczone, więc przy znajomości formatu danych można było je łatwo sfałszować (ot wystarczyło wiedzieć jak podziurkować kartę). W chwili ich istnienia nie było to aż tak ważne, ponieważ liczba użytkowników korzystających z bankomatów była niewielka. Ponadto obecność tylko jednej stawki, w dodatku niskiej, sprawiała, że bardziej opłacało się napaść na bank niż wypłacać tę stawkę wiele razy pod rząd przez kilka godzin (coś takiego zresztą jak przystawki sczytujące dane nie miały sensu z racji braku możliwości technicznych).

Ponadto bankomaty nie były jeszcze wtedy tak popularne jak dziś, co wynikało z faktu, że zajmowały sporo miejsca, a koszt ich montażu i obsługi był bardzo wysoki. Dopiero późniejszy postęp w elektronice i przekonanie banków co do tego, że jest to bezpieczna forma doręczania gotówki klientowi, zmieniły ten stan rzeczy. Jako ciekawostkę można dodać, że pierwszy bankomat w Polsce pojawił się dopiero w 1987 roku w III Oddziale banku PKO S.A. przy ul. Tadeusza Czackiego, przy czym było to już urządzenie bliższe współczesnym bankomatom, wliczając karty (już wtedy karta dziurkowana przeszła do lamusa).

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik wrzesień 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio wrzesień - październik 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje wrzesień 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna wrzesień 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich wrzesień 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów