Ach ta Norwegia!

Ach ta Norwegia!

Powyższy tytuł nie jest przypadkowy – nie dość, że są tam piękne fiordy, to jeszcze tamtejsze radio jest już w całości cyfrowe! Tak, nie przesłyszeliście się – nie ma tam już prawie w ogóle emisji FM, a tylko DAB+. Tym samym jest to pierwszy kraj na świecie, który niemal całkowicie przeszedł na wspomniane radio. Kiedy to się stało? W połowie grudnia 2017 roku, zatem to już 2 lata gdy nastąpiła zmiana standardu.

Nie ma co zabierać tam tradycyjnych odbiorników radiowych, chyba, że obsługują obecny standard. Za nadawanie w FM przewidziana jest kara. Jej wartość wynosi nawet 100 tysięcy koron norweskich za każdy dzień emisji (ok. 43 tys. zł). O tym jak to jest dużo przekonało się Radio Metro prowadzone przez Sveina Larsena, które jako jedno z nielicznych protestowało przeciwko zmianie standardu z obawy przed utratą słuchaczy.

Choć trwało to już od dłuższego czasu, to jednak dopiero zasądzenie kary przez państwo ostatecznie zakończyło ten protest. Niemniej, jego koniec nastąpił dopiero po paru dniach od rozpoczęcia jej naliczania, i zaprzestano tylko części emisji FM, które i tak jeszcze potem uruchamiano na kilka dni, by znów wyrazić swój sprzeciw. Oczywiście i to spotkało się z karami, lecz już nie tak wysokimi jak te wspomniane.

Ostatecznie radiostacja dostosowała się do „narzuconych” zmian, a wszelkie kary zostały uregulowane, zarówno z jej pieniędzy, jak i zbiórki zorganizowanej przez słuchaczy. Tak jak reszta stacji prowadzi emisję DAB+, ale też i FM tam gdzie na to pozwolono. Może to czynić tylko do 2022 roku.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik wrzesień 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio wrzesień - październik 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje wrzesień 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna wrzesień 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich wrzesień 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów