Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Google wyprzedza Amazona w segmencie inteligentnych domów

Google wyprzedza Amazona w segmencie inteligentnych domów
W pierwszym kwartale 2019 roku europejski rynek inteligentnych domów wzrósł o 23,9%, osiągając 21,3 mln sprzedanych urządzeń, zaliczanych do tego segmentu. Zgodnie z raportem firmy analitycznej IDC, na Europę Zachodnią przypada 88,3% rynkowego udziału w regionie, a Europa Środkowo-Wschodnia odnotowała największy wzrost sprzedaży - o 31,2% w skali roku.

 

Sprzedaż głośników z wbudowanym inteligentnym asystentem (smart speakers) zwiększyła się w Europie o 58,1%, do 3,35 mln sztuk, co stanowi 15,8% rynku smart home. Urządzenia tego typu zajmują drugie miejsce w tym segmencie. Urządzenia Google Home w kategorii inteligentnych głośników stanowiły 45,1%, a Amazon Echo - 41,8% dostaw.
Google ma za sobą doskonały kwartał - zajął pierwsze miejsce w sprzedaży. Amerykański potentat kontynuuje zdobywanie rynku poprzez wsparcie i szybszy rozwój ojczystych języków dla platformy głosowej Google Assistant, która była zaimplementowana w 49,2% sprzedanych w Europie inteligentnych głośników. W tym samym czasie Amazon musiał zmierzyć się z problemami dotyczącymi niewystarczającego zaopatrzenia w swoje inteligentne urządzenia. Produkty Amazon Echo Dot nie były dostępne w niektórych krajach przez kilka tygodni, pozostawiając miejsce na rozwój produktów Google Home. Biorąc pod uwagę cały rok, numerem jeden wśród głosowych asystentów - według analityków - pozostanie jednak Alexa Amazona, którą w 2022 roku wyprzedzić może tylko Google AI Platform.

Zgodnie z prognozami, w 2019 roku sprzedaż urządzeń dla inteligentnego domu zmierza w kierunku liczby 107,8 mln sztuk, rosnąc o 21% w porównaniu z rokiem 2018, a w roku 2023 osiągnie 183,9 mln. W 2023 roku rozrywka wideo i inteligentne głośniki będą w tym segmencie stanowić dwie główne kategorie.Najważniejsze kategorie
W pierwszym kwartale 2019 roku sprzedano 12,7 mln sztuk urządzeń do rozrywki wideo (video entertainment devices), do których należą inteligentne telewizory (Smart TV) i adaptery multimediów cyfrowych. Produkty Smart TV nadal mają największy udział w tej kategorii.
Urządzenia należące do trzech kategorii - oświetlenie, bezpieczeństwo domu oraz monitoring i termostaty - w pierwszym kwartale 2019 roku obejmowały 20,8% rynku sprzętu dla inteligentnego domu. Oczekuje się, że między 2019 a 2023 rokiem rynkowy udział produktów należących do tych trzech kategorii wzrośnie łącznie o 9,5 punkta procentowego, przy rocznej stopie wzrostu CAGR wynoszącej 27,11%.
Podsumowując - sprzedaż będzie stale rosła ze względu na zainteresowanie konsumentów technologiami, które umożliwiają sterowanie urządzeniami za pomocą ludzkiego głosu.
źródło: IDC

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik luty 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio marzec 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje luty 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna luty 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Praktyczny Kurs Elektroniki 2018

Praktyczny Kurs Elektroniki

24 pasjonujące projekty elektroniczne

Elektronika dla Wszystkich luty - marzec 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów