Do 2025 roku rynek systemów wbudowanych przekroczy 20 mld dolarów

Do 2025 roku rynek systemów wbudowanych przekroczy 20 mld dolarów
Według najnowszego raportu Global Market Insights rynek systemów wbudowanych rośnie - aktualnie jego wartość przekracza 12 mld dolarów, a szacuje się, że do 2025 roku wzrośnie nawet do 20 mld dolarów. Prognozuje się, że zwiększenie popytu na systemy Linux i RTOS o otwartym kodzie źródłowym zapewni znaczący wzrost na rynku oprogramowania wbudowanego.

W okresie objętym prognozą segment systemów czasu rzeczywistego (RTOS) zarejestruje wzrost popytu o 11%. Jest to wynikiem wykorzystania tych systemów w takich branżach, jak służba zdrowia, wojsko, motoryzacja czy elektronika użytkowa. Systemy RTOS oferują wielozadaniowość i bezpieczne wykonanie procesów w czasie rzeczywistym. Obsługują wszystkie mikrokontrolery o szerokim zakresie rozmiarów pamięci 8-bit, 16-bit, 32-bit i 64-bit.
W sierpniu 2017 roku firma Mie Fujitsu Semiconductor Limited (MIFS) wprowadziła na rynek pamięć SuperFlash wykonaną w litografii 40 nm na licencji Silicon Storage Technology (SST). Wbudowane rozwiązanie pamięci SST pozwoliło firmie zaoferować projekty energooszczędnych układów scalonych o dużej gęstości do różnych zastosowań w przemyśle samochodowym.
Ze względu na obecność w regionie kluczowych graczy, takich jak Intel, Microsoft i IBM, Ameryka Północna w 2018 roku obejmowała ponad 50% udziałów w rynku.
Firmy sukcesywnie zwiększają swoje inwestycje w rynek systemów wbudowanych. Na przykład w czerwcu 2018 roku Bank HSBC nawiązał współpracę z firmą SoftBank Robotics America, aby do oddziału banku wprowadzić robota humanoidalnego Pepper. To partnerstwo pomogło bankowi w usprawnieniu obsługi klientów. Z kolei producent procesorów Intel w celu poszerzenia swojego portfolio produktów zwiększył inwestycje w R&D o 358 mln dolarów. Jednocześnie firma zmniejszyła wydatki na marketing o 923 mln dolarów w wyniku powodu zbycia Intel Security Group i przyjęcia programu Intel Inside.
Na początku 2017 roku Arm Limited nawiązało współpracę z OpenSynergy w celu zredukowania złożoności oprogramowania dla autonomicznych samochodów. Firmy zamierzają wspólnie opracować pierwszy w branży programowy hypervisor dla procesora ARM cortex R52. Wykorzystanie systemu RTOS coraz częściej pomaga producentom w rozwiązywaniu problemów bezpieczeństwa w autonomicznym prowadzeniu pojazdów. W wyniku wzrostu liczby zastosowań systemów czasu rzeczywistego sektor motoryzacyjny obejmował w 2018 roku ponad 17% rynku oprogramowania wbudowanego.
źródło: ElectronicSpecifier

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik kwiecień 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio marzec 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje marzec 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna marzec 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Praktyczny Kurs Elektroniki 2018

Praktyczny Kurs Elektroniki

24 pasjonujące projekty elektroniczne

Elektronika dla Wszystkich kwiecień 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów