Czy rynek półprzewodników potwierdzi obserwowaną od narodzin cykliczność zachowań?

Czy rynek półprzewodników potwierdzi obserwowaną od narodzin cykliczność zachowań?
Zdaniem analityków IC Insights, w trzecim kwartale bieżącego roku może nastąpić powrót do wzrostu na rynku półprzewodników. W ciągu 60-letniej historii można było wyraźnie zaobserwować cykliczność zachowania przemysłu półprzewodnikowego. IC Insights zauważa, że patrząc wstecz do połowy lat siedemdziesiątych, nie można wyodrębnić okresu, w którym rynek IC spadał przez ponad trzy kwartały z rzędu.

Zakładając, że rynek IC w drugim kwartale 2019 r. odnotuje niewielki spadek o 1% w porównaniu z kwartałem pierwszym, okres od IV kw. 2018 do II kw. 2019 oznaczałby szósty trzykwartalny spadek w historii (ilustracja poniżej). Jak widać w tabeli, takiego trzykwartalnego spadku nie było od 2001 roku. Co więcej, spadek przez trzy kwartały w 2001 r. był najwyższy w historii, z trzema dwucyfrowymi wynikami, co doprowadziło do najpoważniejszego rocznego spadku na rynku półprzewodników, który wyniósł 33%.

Biorąc pod uwagę, że branża IC nigdy nie odnotowała czterokrotnego kwartalnego spadku, oczekiwania co do odbicia od III kwartału 2019 roku są wysokie.

Wojna handlowa USA-Chiny stanowi nieprzewidywalny czynnik dla krótkoterminowych scenariuszy wzrostu rynku IC, jednak oczekuje się, że III kwartał bieżącego roku przyniesie historycznie największy procentowy wzrost w jednym kwartale, następujący po trzech kwartałach spadków. Przy tym przewiduje się, że, nawet przy silnym wzroście sprzedaży IC w II kw. 2019 r. w porównaniu do kwartału pierwszego, całkowity rynek IC wykaże się w tym roku spadkiem o 13%, z większą możliwością jego pogłębienia niż ewentualnego złagodzenia.

IC Insights

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik listopad 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio listopad - grudzień 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje listopad 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna listopad 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich listopad 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów