HPE kupuje Craya za 1,3 mld dolarów

HPE kupuje Craya za 1,3 mld dolarów
Firma HP Enterprise za około 1,3 mld dolarów netto kupi 47-letniego producenta superkomputerów z Seattle - firmę Cray. Założony w latach 70. Cray przez pewien czas reprezentował w Stanach Zjednoczonych przełom w dziedzinie superkomputerów. Dla HPE przejęcie będzie oznaczać dostęp do portfolio rozwiązań w zakresie wysokowydajnych obliczeń, co może stanowi przyczółek do wejścia w przyszłości na rynek obliczeń kwantowych.

- To w wykonaniu HPE inteligentne przejęcie. Cray od pewnego czasu traci pieniądze, ale ma świetne portfolio IP i patentów, które są kluczowe dla ery kwantowej - powiedział Ray Wang, założyciel i główny analityk Constellation Research.

Prezes i CEO firmy HPE Antonio Neri nie widział tego w tych kategoriach, jednak dostrzegł interesującą możliwość połączenia dwóch organizacji. - Łącząc nasze światowej klasy zespoły i technologię, będziemy mieli okazję wprowadzić następną generację wysokowydajnych komputerów i odegrać ważną rolę w postępie w sposobie życia i pracy ludzi - powiedział w oświadczeniu Antonio Neri.

- Wierzymy, że połączenie Craya i HPE stworzy branżowego lidera na szybko rozwijających się rynkach obliczeń o wysokiej wydajności (High-Performance Computing - HPC) oraz sztucznej inteligencji (AI), i stwarza szereg możliwości, których żadna firma prawdopodobnie nie byłaby w stanie wykorzystać samodzielnie - stwierdził Peter Ungaro, prezes i CEO firmy Cray.

HP Enterprise planuje stworzyć rodzinę wysokowydajnych produktów komputerowych, wykorzystując swoje nowe aktywa w połączeniu z nowymi produktami Craya. Zdaniem analityków High-Performance Computing  jest jednym z najszybciej rozwijających się rynków, a HPE pokazało, że chce tam zaznaczyć swoją obecność.

Umowa podlega typowemu nadzorowi regulacyjnemu. Oczekuje się, że zostanie ona zamknięta w pierwszym kwartale 2020 roku.

TechCrunch

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik wrzesień 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio wrzesień - październik 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje wrzesień 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna wrzesień 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich październik 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów