Wzrost na rynku mikrokontrolerów spadnie w 2019 r. prawie do zera

Wzrost na rynku mikrokontrolerów spadnie w 2019 r. prawie do zera
Zdaniem IHS, po dwóch latach ekspansji globalny rynek mikrokontrolerów (MCU) zostanie w 2019 r. powstrzymany. Będzie to wynikiem kombinacji czynników, takich jak spadek aktywności w szeroko pojętym przemyśle elektronicznym, rosnące napięcia geopolityczne oraz spowolnienie sprzedaży dla branży motoryzacyjnej. Oczekuje się, że przychody z rynku MCU w 2019 r. wzrosną zaledwie o 0,2%, w porównaniu ze wzrostem o 13,6% w roku 2017 i o 5,4% w 2018.

Jak wskazuje IHS, i tak oznacza to o wiele lepszy wynik niż przewidywany dla całego biznesu półprzewodnikowego - światowy rynek półprzewodników w tym roku będzie miał najgorszy wynik od dekady, ze spadkiem sprzedaży o 7,4%.
Na wzrost rynku MCU wpływ mają te same czynniki, które hamują szerszy biznes półprzewodników. Przed 2019 r. branża półprzewodnikowa przeżywała boom, ze złożoną roczną stopą wzrostu (CAGR) na poziomie 11,7% od 2015 do 2018 r. Emocje związane z nowymi technologiami, takimi jak sztuczna inteligencja (AI) i zaawansowane systemy wspomagania kierowcy (ADAS), wywołały ogromny wzrost aktywności w branży chipów, przyciągnięcie na rynek nowych konkurentów i zachęcanie do tworzenia wielu nowych produktów, takich jak układy ASIC (application-specific integrated circuits) ukierunkowane na obszar motoryzacyjny. Jednak sytuacja geopolityczna negatywnie wpłynęła na popyt na chipy samochodowe. Efektem spadku sprzedaży jest nagromadzenie nadmiaru zapasów chipów, które muszą zostać zredukowane w ciągu obecnego roku. Zmusi to dostawców do zmniejszenia produkcji i obniżenia cen.
W 2018 r. rynek motoryzacyjny ogółem osłabł i nadal słabnie, wskazuje IHS. Ponieważ branża automotive odpowiada za ponad 30% światowego rynku MCU, przyczyni się to w roku 2019 do 3-procentowego spadku przychodów MCU, generowanych ze sprzedaży dla motoryzacji.
Według przewidywań IHS Markit, mimo aktualnych problemów przemysłu i gospodarki, czy też zawirowań geopolitycznych, oczekuje się, że rynki półprzewodników i MCU powrócą do normalnej aktywności w roku 2020, notując wzrost przychodów o 4,9% w skali roku.
DigiTimes

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik kwiecień 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio marzec 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje marzec 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna marzec 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Praktyczny Kurs Elektroniki 2018

Praktyczny Kurs Elektroniki

24 pasjonujące projekty elektroniczne

Elektronika dla Wszystkich kwiecień 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów