Firmy Ericsson i Swisscom uruchomiły pierwszą w Europie komercyjną sieć 5G

Firmy Ericsson i Swisscom uruchomiły pierwszą w Europie komercyjną sieć 5G

Ericsson i Swisscom, największy dostawca usług telekomunikacyjnych w Szwajcarii, uruchomili pierwszą, dużą komercyjną sieć 5G w Europie. 10 kwietnia, Swisscom zaprezentował w Zurychu sieć 5G oraz partnerów i urządzenia abonenckie, a uruchomienie sieci nastąpiło 17 kwietnia. Sieć i powiązane z nią usługi 5G są obecnie dostępne w 54 miastach w Szwajcarii, w tym w Zurychu, Bernie, Genewie, Bazylei, Lozannie i Lucernie.

Abonenci Swisscom posiadający smartfony i routery 5G w obszarach objętych usługą natychmiast odniosą korzyści z dużej prędkości, małych opóźnienień i ulepszonych szerokopasmowych usług 5G w zakresie inforozrywki, gier czy wirtualnej rzeczywistości. Uruchomienie sieci 5G otwiera też drzwi do odkrywania nowych możliwości Internetu Rzeczy i Przemysłu 4.0.

Swisscom ogłosił niedawno, że do końca 2019 roku sieć 5G zostanie uruchomiona w całej Szwajcarii. Umożliwi to oprogramowanie Ericsson Spectrum Sharing, dzięki któremu nowe pasma częstotliwości 5G używane będą w agregacji z istniejącymi niskimi pasmami, przy współdzieleniu widma 4G/5G. Rozwiązanie ESS oraz radiotelefony 4G z możliwością przełączenia na 5G umożliwią ogólnokrajowy zasięg 5G.

Ericsson i Swisscom łaczy długoletnia współpraca, rozwijająca się w kierunku komercjalizacji 5G. W listopadzie 2017 roku Swisscom wybrał firmę Ericsson jako strategicznego partnera dla Gigabit LTE i 5G. We wrześniu 2018 roku firmy zrealizowały pierwszą w Europie transmisję danych typu end-to-end, multivendor 5G non-standalone (NSA) w paśmie 3,5 GHz. Swisscom wybrał firmę Ericsson jako dostawcę dla kompleksowych rozwiązań 5G, takich jaki Ericsson Expert Analytics, a ostatnio Ericsson Security Manager.

Ericsson

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik czerwiec 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio czerwiec 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje maj 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna czerwiec 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich czerwiec 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów