Fabryka silników Mercedesa w Jaworze będzie produkować również baterie

Fabryka silników Mercedesa w Jaworze będzie produkować również baterie
Mercedes-Benz Cars rozbuduje powstającą w Jaworze, w województwie dolnośląskim, fabrykę silników o oddział produkujący akumulatory do pojazdów elektrycznych. Tym samym rozszerzy globalną sieć produkcji baterii do dziewięciu fabryk. Zdaniem Markusa Schäfera, członka zarządu Mercedes-Benz Cars, produkcja baterii we własnym zakresie stanowi znaczący czynnik sukcesu w erze mobilności elektrycznej. Do 2022 roku Mercedes chce mieć zelektryfikowane wersje wszystkich oferowanych samochodów.

W Jaworze, znajdującym się w odległości około 100 km od granicy z Niemcami, budowana jest obecnie najnowocześniejsza fabryka silników. Zakład produkować będzie czterocylindrowe silniki do pojazdów hybrydowych i napędzanych konwencjonalnie. Ta pierwsza fabryka Mercedes-Benz Cars w Polsce utworzy ponad 1000 miejsc pracy.

Produkcja silników w Jaworze rozpocznie się już w 2019 roku. Silniki będą dostarczane do fabryk samochodów Mercedesa w Europie i na całym świecie. Wraz z budową, w tej samej lokalizacji, fabryki baterii powstanie około 300 kolejnych miejsc pracy. Zakład akumulatorowy zostanie wyposażony w najnowocześniejsze technologie. Produkcja masowa baterii dla modeli EQ ruszyć ma na początku następnej dekady, a pierwsze akumulatory opuszczą fabrykę w połowie 2020 roku.

– "Fabryka silników i nowa fabryka akumulatorów w Jaworze są ważnymi elementami naszej globalnej sieci produkcyjnej zespołów napędowych. Dzięki dziewięciu fabrykom w naszej globalnej sieci produkcji akumulatorów jesteśmy bardzo dobrze przygotowani. Stało się jasne, że budowa fabryki silników w Jaworze była dobrą decyzją. Ta historia sukcesu będzie kontynuowana w fabryce baterii. Z niecierpliwością czekamy na wzmocnienie współpracy z regionem" – mówił Frank Deiß, szef produkcji systemów napędowych Mercedes-Benz Cars.

Mercedes-Benz Cars należy do pierwszych i największych firm przemysłowych w Polsce, które zawarły umowy z lokalnymi dostawcami zielonej energii elektrycznej i ciepła. Fabryka silników oraz fabryka akumulatorów będą zasilane energią neutralną pod względem emisji CO2. Tym samym w globalnej sieci produkcyjnej Mercedes-Benz Cars Jawor jest pod tym względem jednym z pionierów.

Daimler inwestuje ponad miliard euro w globalną sieć produkcji baterii. W chwili obecnej tworzy ją osiem fabryk w sześciu lokalizacjach na trzech kontynentach. Jawor to dziewiąty element sieci i siódma lokalizacja. W Kamenz produkcja akumulatorów trwa od 2012 roku. Dodatkowo powstaje tam druga fabryka akumulatorów, w której produkcja seryjna rozpocznie się wiosną 2019 roku. W fabryce Mercedes-Benz w Untertürkheim planowane są dwie fabryki akumulatorów.

W ramach przedsięwzięcia joint venture Daimler wspólnie z BAIC budują fabrykę baterii w Parku Przemysłowym Yizhuang w Pekinie, w Chinach. W Tuscaloosa, w Stanach Zjednoczonych, w pobliżu istniejącego zakładu firmy Mercedes-Benz produkującego SUV-y rozpoczęto prace przy budowie kolejnej fabryki baterii. W Bangkoku, w Tajlandii, trwa budowa zakładu produkującego baterie, prowadzona wraz z lokalnym partnerem Thonburi Automotive Assembly Plan (TAAP).

Zbudowanie nowej fabryki baterii zaplanowano również na terenach Mercedesa w Sindelfingen.

Zdjęcie tytułowe: Krystian Maj (KPRM).
Na zdjęciu: Markus Schäfer, członek zarządu Mercedes-Benz Cars oraz premier Mateusz Morawiecki podczas ogłoszenia inwestycji w budowę fabryki baterii do samochodów elektrycznych w Jaworze

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik kwiecień 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio marzec 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje marzec 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna kwiecień 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Praktyczny Kurs Elektroniki 2018

Praktyczny Kurs Elektroniki

24 pasjonujące projekty elektroniczne

Elektronika dla Wszystkich kwiecień 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów