Fabryka silników Mercedesa w Jaworze będzie produkować również baterie

Fabryka silników Mercedesa w Jaworze będzie produkować również baterie
Mercedes-Benz Cars rozbuduje powstającą w Jaworze, w województwie dolnośląskim, fabrykę silników o oddział produkujący akumulatory do pojazdów elektrycznych. Tym samym rozszerzy globalną sieć produkcji baterii do dziewięciu fabryk. Zdaniem Markusa Schäfera, członka zarządu Mercedes-Benz Cars, produkcja baterii we własnym zakresie stanowi znaczący czynnik sukcesu w erze mobilności elektrycznej. Do 2022 roku Mercedes chce mieć zelektryfikowane wersje wszystkich oferowanych samochodów.

W Jaworze, znajdującym się w odległości około 100 km od granicy z Niemcami, budowana jest obecnie najnowocześniejsza fabryka silników. Zakład produkować będzie czterocylindrowe silniki do pojazdów hybrydowych i napędzanych konwencjonalnie. Ta pierwsza fabryka Mercedes-Benz Cars w Polsce utworzy ponad 1000 miejsc pracy.

Produkcja silników w Jaworze rozpocznie się już w 2019 roku. Silniki będą dostarczane do fabryk samochodów Mercedesa w Europie i na całym świecie. Wraz z budową, w tej samej lokalizacji, fabryki baterii powstanie około 300 kolejnych miejsc pracy. Zakład akumulatorowy zostanie wyposażony w najnowocześniejsze technologie. Produkcja masowa baterii dla modeli EQ ruszyć ma na początku następnej dekady, a pierwsze akumulatory opuszczą fabrykę w połowie 2020 roku.

– "Fabryka silników i nowa fabryka akumulatorów w Jaworze są ważnymi elementami naszej globalnej sieci produkcyjnej zespołów napędowych. Dzięki dziewięciu fabrykom w naszej globalnej sieci produkcji akumulatorów jesteśmy bardzo dobrze przygotowani. Stało się jasne, że budowa fabryki silników w Jaworze była dobrą decyzją. Ta historia sukcesu będzie kontynuowana w fabryce baterii. Z niecierpliwością czekamy na wzmocnienie współpracy z regionem" – mówił Frank Deiß, szef produkcji systemów napędowych Mercedes-Benz Cars.

Mercedes-Benz Cars należy do pierwszych i największych firm przemysłowych w Polsce, które zawarły umowy z lokalnymi dostawcami zielonej energii elektrycznej i ciepła. Fabryka silników oraz fabryka akumulatorów będą zasilane energią neutralną pod względem emisji CO2. Tym samym w globalnej sieci produkcyjnej Mercedes-Benz Cars Jawor jest pod tym względem jednym z pionierów.

Daimler inwestuje ponad miliard euro w globalną sieć produkcji baterii. W chwili obecnej tworzy ją osiem fabryk w sześciu lokalizacjach na trzech kontynentach. Jawor to dziewiąty element sieci i siódma lokalizacja. W Kamenz produkcja akumulatorów trwa od 2012 roku. Dodatkowo powstaje tam druga fabryka akumulatorów, w której produkcja seryjna rozpocznie się wiosną 2019 roku. W fabryce Mercedes-Benz w Untertürkheim planowane są dwie fabryki akumulatorów.

W ramach przedsięwzięcia joint venture Daimler wspólnie z BAIC budują fabrykę baterii w Parku Przemysłowym Yizhuang w Pekinie, w Chinach. W Tuscaloosa, w Stanach Zjednoczonych, w pobliżu istniejącego zakładu firmy Mercedes-Benz produkującego SUV-y rozpoczęto prace przy budowie kolejnej fabryki baterii. W Bangkoku, w Tajlandii, trwa budowa zakładu produkującego baterie, prowadzona wraz z lokalnym partnerem Thonburi Automotive Assembly Plan (TAAP).

Zbudowanie nowej fabryki baterii zaplanowano również na terenach Mercedesa w Sindelfingen.

Zdjęcie tytułowe: Krystian Maj (KPRM).
Na zdjęciu: Markus Schäfer, członek zarządu Mercedes-Benz Cars oraz premier Mateusz Morawiecki podczas ogłoszenia inwestycji w budowę fabryki baterii do samochodów elektrycznych w Jaworze

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik maj 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio maj - czerwiec 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje maj 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna maj 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich czerwiec 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów