Foxconn rozważa budowę własnej fabryki chipów

Foxconn rozważa budowę własnej fabryki chipów
Zdaniem analityków, Foxconn, największy na świecie producent EMS, w tym główny wytwórca iPhoneów i iPadów dla Apple, wykorzystując swoje większościowe udziały w japońskiej firmie Sharp, chce doprowadzić do zbudowania swojej pierwszej własnej fabryki półprzewodników. Fabryka taka, której koszt ocenia się na 9 mld dolarów, ma pracować początkowo z krzemem 12-calowym. Prawdopodobnie powstanie ona w pobliżu południowochińskiego miasta Zhuhai.

Nowy zakład Foxconna będzie początkowo produkować chipy dla telewizorów o ultrawysokiej rozdzielczości 8K i czujniki obrazu, a także różne sensory do zastosowań przemysłowych. Technologię ma zapewnić Sharp, który ma doświadczenie w wytwarzaniu matryc CCD/CMOS, driverów LCD, procesorów do gier komputerowych i układów logicznych.

Działania te można traktować jako konsekwencję wcześniejszej inwestycji Foxconna w Sharpie, w 2016 roku, która może teraz stać się okazją do dalszego poszerzenia zakresu usług EMS koncernu o zyskowną produkcję chipów. Foxconn może wykorzystać tę inwestycję, aby zmniejszyć zależność od firmy Apple, która daje mu połowę rocznych przychodów w wysokości 152,65 mld dolarów, zwłaszcza że globalny rynek smartfonów zwalnia.

Krok ten jest też elementem dłuższej strategii Foxconna. W 2003 roku firma przejęła dział komunikacji bezprzewodowej firmy Ambit, która był częścią grupy Acer. Teraz Ambit, przemianowany na Shunsin, koncentruje się na modułach wzmacniaczy mocy w.cz. do smartfonów dla Apple'a i Samsunga.

Czyli nowa fabryka będzie pewną kontynuacją tych procesów. Poza tym, dla inwestorów z sektora półprzewodników idą dobre czasy, ponieważ wydatki na sprzęt do produkcji chipów zaczęły nagle maleć i w 2019 roku mają się obniżyć o 8%, co stanowi gwałtowne odwrócenie się od wcześniej przewidywanego wzrostu o 7%.

Takie dane pojawiły się w najnowszej wersji raportu Fore Fab World opublikowanego przez Semi. Powodem jest spowolnienie na rynku pamięci i nagła zmiana strategii firm, w odpowiedzi na napięcia handlowe, które powodują gwałtowne spadki nakładów inwestycyjnych. W efekcie rynek otwiera się na kupujących.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik kwiecień 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio kwiecień - maj 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje kwiecień 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna kwiecień 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Praktyczny Kurs Elektroniki 2018

Praktyczny Kurs Elektroniki

24 pasjonujące projekty elektroniczne

Elektronika dla Wszystkich kwiecień 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów