Szwedzki Northvolt uruchomi w Gdańsku fabrykę systemów bateryjnych

Szwedzki Northvolt uruchomi w Gdańsku fabrykę systemów bateryjnych
Firma Northvolt, która powstała z inicjatywy byłego dyrektora w Tesli Petera Carlssona, ogłosiła zamiar uruchomienia w Polsce zakładu, w którym wytwarzane będą kompletne moduły baterii, wyposażone od razu w elektronikę oraz systemy chłodzenia. Fabryka powstanie w Gdańsku, w ramach współpracy z polską firmą South Bay Solutions, która specjalizuje się w produkcji komponentów z aluminium, tytanu, stali nierdzewnej, miedzi, brązu, mosiądzu i tworzyw sztucznych. Produkcja w nowym zakładzie ruszy już w przyszłym roku.

Zaraz po uruchomieniu zakładu Northvolt ma wytwarzać w Gdańsku 10 tys. modułów bateryjnych rocznie. Na tym etapie pracę w zakładzie znajdzie 100 osób. Linie produkcyjne mają być powiększane w miarę wzrostu produkcji w powstającym właśnie w szwedzkim mieście Skellefteå odpowiedniku amerykańskiej Gigafactory, należącej do Tesli.

Budowa największej europejskiej fabryki baterii litowo-jonowych kosztować ma 4 mld euro. Początkowo Northvolt zamierza rocznie wytwarzać w Skellefteå baterie o pojemności 8 GWh, a w roku 2023 osiągnąć docelowy poziom produkcji wynoszący 32 GWh.

Według prognoz Komisji Europejskiej w 2025 roku rynek baterii ma osiągnąć wartość 250 mld euro przy występującym w Europie popycie na baterie o sumarycznej pojemności 200 GWh. Zapotrzebowanie globalne ma wówczas sięgnąć 600 GWh. Wokół firmy Northvolt skupieni są tacy potężni inwestorzy i partnerzy, jak m.in. Siemens, ABB, Vestas, Scania, fundusz InnoEnergy, BMW czy Umicore.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik kwiecień 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio marzec 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje kwiecień 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna kwiecień 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Praktyczny Kurs Elektroniki 2018

Praktyczny Kurs Elektroniki

24 pasjonujące projekty elektroniczne

Elektronika dla Wszystkich kwiecień 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów