Szwedzki Northvolt uruchomi w Gdańsku fabrykę systemów bateryjnych

Szwedzki Northvolt uruchomi w Gdańsku fabrykę systemów bateryjnych
Firma Northvolt, która powstała z inicjatywy byłego dyrektora w Tesli Petera Carlssona, ogłosiła zamiar uruchomienia w Polsce zakładu, w którym wytwarzane będą kompletne moduły baterii, wyposażone od razu w elektronikę oraz systemy chłodzenia. Fabryka powstanie w Gdańsku, w ramach współpracy z polską firmą South Bay Solutions, która specjalizuje się w produkcji komponentów z aluminium, tytanu, stali nierdzewnej, miedzi, brązu, mosiądzu i tworzyw sztucznych. Produkcja w nowym zakładzie ruszy już w przyszłym roku.

Zaraz po uruchomieniu zakładu Northvolt ma wytwarzać w Gdańsku 10 tys. modułów bateryjnych rocznie. Na tym etapie pracę w zakładzie znajdzie 100 osób. Linie produkcyjne mają być powiększane w miarę wzrostu produkcji w powstającym właśnie w szwedzkim mieście Skellefteå odpowiedniku amerykańskiej Gigafactory, należącej do Tesli.

Budowa największej europejskiej fabryki baterii litowo-jonowych kosztować ma 4 mld euro. Początkowo Northvolt zamierza rocznie wytwarzać w Skellefteå baterie o pojemności 8 GWh, a w roku 2023 osiągnąć docelowy poziom produkcji wynoszący 32 GWh.

Według prognoz Komisji Europejskiej w 2025 roku rynek baterii ma osiągnąć wartość 250 mld euro przy występującym w Europie popycie na baterie o sumarycznej pojemności 200 GWh. Zapotrzebowanie globalne ma wówczas sięgnąć 600 GWh. Wokół firmy Northvolt skupieni są tacy potężni inwestorzy i partnerzy, jak m.in. Siemens, ABB, Vestas, Scania, fundusz InnoEnergy, BMW czy Umicore.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik lipiec 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio lipiec - sierpień 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje lipiec 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna lipiec 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich lipiec 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów