Niemieckie elektrownie wiatrowe obciążają systemy przesyłowe do granic możliwości

Niemieckie elektrownie wiatrowe obciążają systemy przesyłowe do granic możliwości
Warunki wietrzne panujące ostatnio w Niemczech sprawiają, że farmy wiatrowe generują rekordowe ilości energii, stając się niezwykle wymagającym źródłem dla systemów przesyłowych, które dochodzą do granic możliwości przyjmowania energii wiatrowej. Jak informuje WindEurope, w dniu 23 października udział energetyki wiatrowej w niemieckim miksie energetycznym osiągnął 52%, a wiatraki wygenerowały wówczas aż 789 GWh energii elektrycznej.

Do szczytu swoich możliwości dotarł niemiecki operator 50Hertz. W jego sieci pracują elektrownie wiatrowe o mocy 18,5 GW, przy czym całkowity potencjał niemieckich wiatraków to blisko 60 GW. W rekordowy wtorek, 23 października, w sieci 50Hertz poziom mocy wiatrowych sięgnął 15,382 GW.

W wydanym komunikacie firma określiła go jako bliski granicom możliwości zarządzania systemem energetycznym. Operator zmuszony był do poważnego ograniczania pracy wiatraków, ponieważ w pewnym momencie nie mógł już bardziej ograniczyć pracy konwencjonalnych źródeł energii.

Niemcy są w Europie liderem produkcji energii wiatrowej. Na koniec 2017 roku potencjał niemieckich farm wiatrowych wyniósł 56,13 GW, z czego przez ostatni rok zainstalowano 6,57 GW. Druga pod względem potencjału wiatrowego Hiszpania dysponuje elektrowniami wiatrowymi o mocy ponad połowę mniejszej - 23,17 GW.

W pierwszym półroczu bieżącego roku udział energii generowanej przez wiatr w niemieckim miksie elektroenergetycznym osiągnął 14,7%, a udział wszystkich źródeł odnawialnych - 36,3%. Do roku 2030 udział OZE w niemieckim miksie energii elektrycznej w skali roku przekroczyć ma 65%. Już teraz źródła odnawialne dostarczają w Niemczech więcej energii niż źródła konwencjonalne.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik maj 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio maj - czerwiec 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje kwiecień 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna maj 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich maj 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów