Niemieckie elektrownie wiatrowe obciążają systemy przesyłowe do granic możliwości

Niemieckie elektrownie wiatrowe obciążają systemy przesyłowe do granic możliwości
Warunki wietrzne panujące ostatnio w Niemczech sprawiają, że farmy wiatrowe generują rekordowe ilości energii, stając się niezwykle wymagającym źródłem dla systemów przesyłowych, które dochodzą do granic możliwości przyjmowania energii wiatrowej. Jak informuje WindEurope, w dniu 23 października udział energetyki wiatrowej w niemieckim miksie energetycznym osiągnął 52%, a wiatraki wygenerowały wówczas aż 789 GWh energii elektrycznej.

Do szczytu swoich możliwości dotarł niemiecki operator 50Hertz. W jego sieci pracują elektrownie wiatrowe o mocy 18,5 GW, przy czym całkowity potencjał niemieckich wiatraków to blisko 60 GW. W rekordowy wtorek, 23 października, w sieci 50Hertz poziom mocy wiatrowych sięgnął 15,382 GW.

W wydanym komunikacie firma określiła go jako bliski granicom możliwości zarządzania systemem energetycznym. Operator zmuszony był do poważnego ograniczania pracy wiatraków, ponieważ w pewnym momencie nie mógł już bardziej ograniczyć pracy konwencjonalnych źródeł energii.

Niemcy są w Europie liderem produkcji energii wiatrowej. Na koniec 2017 roku potencjał niemieckich farm wiatrowych wyniósł 56,13 GW, z czego przez ostatni rok zainstalowano 6,57 GW. Druga pod względem potencjału wiatrowego Hiszpania dysponuje elektrowniami wiatrowymi o mocy ponad połowę mniejszej - 23,17 GW.

W pierwszym półroczu bieżącego roku udział energii generowanej przez wiatr w niemieckim miksie elektroenergetycznym osiągnął 14,7%, a udział wszystkich źródeł odnawialnych - 36,3%. Do roku 2030 udział OZE w niemieckim miksie energii elektrycznej w skali roku przekroczyć ma 65%. Już teraz źródła odnawialne dostarczają w Niemczech więcej energii niż źródła konwencjonalne.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik kwiecień 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio marzec 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje marzec 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna kwiecień 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Praktyczny Kurs Elektroniki 2018

Praktyczny Kurs Elektroniki

24 pasjonujące projekty elektroniczne

Elektronika dla Wszystkich kwiecień 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów