W Polsce coś drgnęło w DAB+

W Polsce coś drgnęło w DAB+
Cyfryzacja emisji radiowej w Polsce idzie opornie z uwagi na ceny odbiorników cyfrowych i dotyczy na razie tylko Polskiego Radia. Rozpoczęło ono wprawdzie taką emisję w 2013 roku, ale trzy lata później wstrzymało dalsze prace. Dlatego tym bardziej odnotować należy inicjatywę firmy BCAST, która ruszyła z testami radia cyfrowego DAB+ w Warszawie i planuje uruchomienie nadawania w kolejnych miastach.

BCAST to alternatywny operator radiodyfuzyjny w Polsce, działający od 2013 roku. Firma ma rozwiązanie, które umożliwia tworzenie i dostarczanie radia cyfrowego DAB+ jako usługi Radio-as-a-Service. Dzięki niemu nadawcy nie muszą inwestować w drogi sprzęt do emisji.

Zamiast tego wykupują abonament, w ramach którego otrzymują aplikację do tworzenia i zarządzania treścią. Wszystkie aspekty techniczne znajdują się po stronie BCAST i jej partnerów. Innowacyjność tego rozwiązania doceniła Unia Europejska, dzięki czemu DABCAST (jako jeden z niewielu projektów w Polsce) pozyskał na swoją realizację duże dofinansowanie z programu Horyzont 2020 faza II.

Firma niedawno przygotowała infrastrukturę i uzyskała niezbędne zgody na uruchomienie eksperymentalnej emisji radia cyfrowego w Warszawie. Testowy multipleks w stolicy ruszył pod koniec sierpnia tego roku. Nadawanie prowadzone jest na kanale 10A (209,936 MHz) z dwóch anten umiejscowionych na dachu hotelu Marriott, z mocą 1 kW ERP. W końcu roku BCAST chce uruchomić emisję testową DAB+ w Gdańsku i we Wrocławiu.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik maj 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio maj - czerwiec 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje kwiecień 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna maj 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich maj 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów