W Polsce coś drgnęło w DAB+

W Polsce coś drgnęło w DAB+
Cyfryzacja emisji radiowej w Polsce idzie opornie z uwagi na ceny odbiorników cyfrowych i dotyczy na razie tylko Polskiego Radia. Rozpoczęło ono wprawdzie taką emisję w 2013 roku, ale trzy lata później wstrzymało dalsze prace. Dlatego tym bardziej odnotować należy inicjatywę firmy BCAST, która ruszyła z testami radia cyfrowego DAB+ w Warszawie i planuje uruchomienie nadawania w kolejnych miastach.

BCAST to alternatywny operator radiodyfuzyjny w Polsce, działający od 2013 roku. Firma ma rozwiązanie, które umożliwia tworzenie i dostarczanie radia cyfrowego DAB+ jako usługi Radio-as-a-Service. Dzięki niemu nadawcy nie muszą inwestować w drogi sprzęt do emisji.

Zamiast tego wykupują abonament, w ramach którego otrzymują aplikację do tworzenia i zarządzania treścią. Wszystkie aspekty techniczne znajdują się po stronie BCAST i jej partnerów. Innowacyjność tego rozwiązania doceniła Unia Europejska, dzięki czemu DABCAST (jako jeden z niewielu projektów w Polsce) pozyskał na swoją realizację duże dofinansowanie z programu Horyzont 2020 faza II.

Firma niedawno przygotowała infrastrukturę i uzyskała niezbędne zgody na uruchomienie eksperymentalnej emisji radia cyfrowego w Warszawie. Testowy multipleks w stolicy ruszył pod koniec sierpnia tego roku. Nadawanie prowadzone jest na kanale 10A (209,936 MHz) z dwóch anten umiejscowionych na dachu hotelu Marriott, z mocą 1 kW ERP. W końcu roku BCAST chce uruchomić emisję testową DAB+ w Gdańsku i we Wrocławiu.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik czerwiec 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio czerwiec 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje maj 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna czerwiec 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich czerwiec 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów