Z rynku znikną lampy halogenowe

Z rynku znikną lampy halogenowe
Unia Europejska kontynuuje wdrażanie proekologicznych postanowień związanych z techniką oświetleniową. Podobnie jak wcześniej wprowadzono zakaz stosowania lamp żarowych, teraz - od 1 września - w UE obowiązuje zakaz produkcji i wprowadzania do obrotu bezkierunkowych lamp halogenowych zasilanych napięciem sieciowym.

Dla konsumentów wycofywanie halogenów będzie najprawdopodobniej niemal nieodczuwalne, bowiem podobnie jak w przypadku innych etapów dyrektywy w sprawie ekoprojektowania, nie zakazuje się handlu lampami halogenowymi. Oznacza to, że nadal dozwolona będzie sprzedaż dość dużych zapasów producentów, jak również towarów, które już są w obrocie.

Zakazane obecnie standardowe lampy halogenowe i żarówki halogenowe, podobnie jak wiele innych halogenowych źródeł światła, można bezproblemowo zastąpić źródłami typu LED. Rozwój technologii LED pozwolił zredukować dotychczasowe przewagi światła halogenowego.

Nawet barwa światła diod LED, początkowo uważana za nieprzyjemną, nie stanowi już problemu dzięki możliwości uzyskania w tej technologii białych superciepłych temperatur barwowych wynoszących około 2200 K. Ponieważ producenci doskonale rozpoznali znak czasu, w handlu dostępne są odpowiednie ledowe zamienniki.

W porównaniu do momentu wycofywania zwykłych żarówek, dzięki znaczącemu upowszechnieniu i zwiększeniu dostępności ledowych źródeł światła, zakaz stosowania lamp halogenowych nie będzie stanowił negatywnego obciążenie dla konsumentów i nie zachęci też do kupowania lamp halogenowych na zapas.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik maj 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio maj - czerwiec 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje kwiecień 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna maj 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich maj 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów