Hyundai dostarczy szwajcarskiej firmie H2 Energy tysiąc samochodów ciężarowych na wodór

Hyundai dostarczy szwajcarskiej firmie H2 Energy tysiąc samochodów ciężarowych na wodór
W Hanowerze, w centrum kongresowym targów "IAA Commercial Vehicles 2018", koreański producent Hyundai Motor oraz szwajcarska firma wodorowa H2 Energy podpisali wstępne porozumienie (Memorandum of Understanding) dotyczące przekazania 1000 ciężarówek zasilanych wodorowymi ogniwami paliwowymi, a także niezbędnych dostaw wodoru.

Zobowiązania mają być zrealizowane w okresie pięciu lat, począwszy od roku 2019. H2 Energy specjalizuje się w produkcji i dostawach wodoru odnawialnego w Szwajcarii, a biznesowe filie ma w Niemczech, Norwegii i Austrii.

Elektryczna ciężarówka Hyundaia z ogniwami paliwowymi jest rozwijana zgodnie z przepisami europejskimi. Wyposażona jest w nowy układ zasilania ogniwami wodorowymi o mocy 190 kW, z połączonymi równolegle dwoma systemami takich ogniw, co jest również cechą modelu NEXO - najpopularniejszego na świecie pojazdu typu FCEV. Oczekuje się, że system zapewni zasięg wynoszący około 400 km na jednym tankowaniu.

Zdaniem propagatorów napędów bezemisyjnych, technologia napędów elektrycznych zasilanych ogniwami paliwowymi ma przewagę nad rozwiązaniami wykorzystującymi akumulatory, szczególnie jeśli chodzi o zastosowania w większych pojazdach, takich jak ciężarówki i autobusy. Dzięki ogniwom paliwowym oszczędza się miejsce i zmniejsza wagę. Zasilanie wodorowe jest także bardziej ekonomiczne w miarę zwiększania rozmiarów pojazdu. Dlatego uważa się, że technologia ta ma duży potencjał możliwości do wykorzystania w dziedzinie pojazdów użytkowych.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik sierpień 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio lipiec - sierpień 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje lipiec 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna sierpień 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich sierpień 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów