Minikomputery HiKey z procesorami serii Kirin

Minikomputery HiKey z procesorami serii Kirin
Kirin to marka procesorów aplikacyjnych, opracowana przez chińską firmę HiSilicon, która w pełni należy do jednego z wiodących producentów smartfonów - również chińskiego Huaweia.

Układy takie jak wprowadzone w ostatnich latach Kirin 960 i Kirin 970 to jednostki oparte o wydajne rdzenie ARM, wykonane w nowoczesnych procesach technologicznych; przykładowo Kirin 970 zawiera 5,5 mld. tranzystorów i jest produkowany w fabrykach TSMC, w procesie 10 nm, a do tego jest pierwszym układem mobilnym, zawierającym obwody wspierające obliczenia na potrzeby sztucznej inteligencji.

Układy Kirin są opracowywane przede wszystkim na potrzeby kolejnych generacji smartfonów Huawei, ale jeden z producentów, firma LeMaker, przygotowała w oparciu o nie komputery jednopłytkowe. Aktualnie najnowszym modelem jest komputer HiKey 970, bazujący na układzie Kirin 970.

Jego parametry to:

 • CPU z 4 rdzeniami Cortex-A73, taktowanymi zegarem 2,36 GHz i 4 rdzeniami Cortex-A53 z zegarem 1,8 GHz,
 • zintegrowany z procesorem układ graficzny Mali G72-MP12,
 • 6 GB pamięci RAM LPDDR4,
 • 64 GB pamięci w standardzie UFS,
 • złącze na dodatkową pamięć w postaci kart micro SD,
 • gigabitowy port ethernetowy,
 • wsparcie Wi-Fi 802.11ac w paśmie 2,4 GHz i 5 GHz oraz Bluetooth 4.1,
 • dwie anteny do komunikacji radiowej,
 • odbiornik GNNS, obsługujący GPS, Beidou i Glonass,
 • dwa złącza USB 3.0 typu A, pracujące w trybie Host,
 • dwa złącza USB 2.0 Type-C, jedno dla trybu OTG, a drugie jedynie dla trybu Host,
 • pełnowymiarowe złącze HDMI (producent podaje, że zgodne z HDMI 1.4 do 1080p60, ale niektóre źródła informują o wparciu HDMI 2.0a do 2160p60).

Na płytce znalazły się też liczne gniazda rozszerzeń: 60-pinowe złącze HS, 40-pinowe złącze LS, gniazdo kart Mini PCIexpress (2. Generacji) oraz gniazdo PCIexpress w formacie M.2. Na wyprowadzeniach znaleźć można m.in. podwójny interfejs I²C, SPI, USB 2.0, interfejs do podłączenia kamery i magistralę CAN v2.0B.

Komputer obsługuje wideo wyjściu HDMI i jest w stanie dekodować materiały wideo w formatach: MPEG2 do 80 Mb/s, MPEG4 do 50 Mb/s, H264 do 240 Mb/s, H265 do 160 Mb/s, VP8 do 100 Mb/s i VP9 do 120 Mb/s. Sygnał audio jest również przekazywany przez HDMI. Na płytce zainstalowano kilka diod LED, sygnalizujących m.in. aktywność interfejsów Wi-Fi, Bluetooth, a także 4 diody programowalne przez użytkownika.

Źródłem zasilania jest napięcie 12 V (akceptowane jest od 8 V do 18 V), doprowadzane za pomocą okrągłej wtyczki typu jack. Pobór prądu może dochodzić do 2 A. Wymiary minikomputera to 100 x 85 x 10 mm. Płytka spełnia wymogi standardu 96Boards Consumer Edition i może pracować w temperaturze od 0 °C do 70 °C. Urządzenie może pracować pod kontrolą systemu Linux lub Android.

Producent dostarcza obecnie trzy obrazy systemów do komputer HiKey 970: Android 8, Lebuntu i Lebian, z czego dwa ostatnie to dystrybucje Ubuntu i Debiana, przygotowane przez firmę LeMaker. Ze względu na wbudowaną w procesor jednostkę NPU (Neural-Processing Unit), komputer ma szansę się dobrze sprawdzić w robotyce, motoryzacji i aplikacjach na potrzeby inteligentnych miast.

Pozwala znacznie szybciej i przy mniejszym zużyciu energii realizować algorytmy sztucznej inteligencji, a wsparcie dla oprogramowania Huawei HiAI SDK tym bardziej ułatwia ten proces. Ma wiele cech, predestynujących go do aplikacji wymagających wizji maszynowej i obrazowania.

Choć dla wielu osób HiKey 970 może wydawać się bezpośrednią konkurencją względem Raspberry Pi, to nie należy go tak traktować, szczególnie z uwagi na cenę i moc. Jest ok. 8 razy droższy niż RPI 3 - kosztuje 300 dolarów. Firma LeMaker miała w swojej ofercie inne komputerki jednopłytkowe, bardziej zbliżone do Raspberry Pi: Piano, Banana Pro i Guitar.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik wrzesień 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio wrzesień - październik 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje wrzesień 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna wrzesień 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich październik 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów