Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Minikomputery HiKey z procesorami serii Kirin

Minikomputery HiKey z procesorami serii Kirin
Kirin to marka procesorów aplikacyjnych, opracowana przez chińską firmę HiSilicon, która w pełni należy do jednego z wiodących producentów smartfonów - również chińskiego Huaweia.

Układy takie jak wprowadzone w ostatnich latach Kirin 960 i Kirin 970 to jednostki oparte o wydajne rdzenie ARM, wykonane w nowoczesnych procesach technologicznych; przykładowo Kirin 970 zawiera 5,5 mld. tranzystorów i jest produkowany w fabrykach TSMC, w procesie 10 nm, a do tego jest pierwszym układem mobilnym, zawierającym obwody wspierające obliczenia na potrzeby sztucznej inteligencji.

Układy Kirin są opracowywane przede wszystkim na potrzeby kolejnych generacji smartfonów Huawei, ale jeden z producentów, firma LeMaker, przygotowała w oparciu o nie komputery jednopłytkowe. Aktualnie najnowszym modelem jest komputer HiKey 970, bazujący na układzie Kirin 970.

Jego parametry to:

 • CPU z 4 rdzeniami Cortex-A73, taktowanymi zegarem 2,36 GHz i 4 rdzeniami Cortex-A53 z zegarem 1,8 GHz,
 • zintegrowany z procesorem układ graficzny Mali G72-MP12,
 • 6 GB pamięci RAM LPDDR4,
 • 64 GB pamięci w standardzie UFS,
 • złącze na dodatkową pamięć w postaci kart micro SD,
 • gigabitowy port ethernetowy,
 • wsparcie Wi-Fi 802.11ac w paśmie 2,4 GHz i 5 GHz oraz Bluetooth 4.1,
 • dwie anteny do komunikacji radiowej,
 • odbiornik GNNS, obsługujący GPS, Beidou i Glonass,
 • dwa złącza USB 3.0 typu A, pracujące w trybie Host,
 • dwa złącza USB 2.0 Type-C, jedno dla trybu OTG, a drugie jedynie dla trybu Host,
 • pełnowymiarowe złącze HDMI (producent podaje, że zgodne z HDMI 1.4 do 1080p60, ale niektóre źródła informują o wparciu HDMI 2.0a do 2160p60).

Na płytce znalazły się też liczne gniazda rozszerzeń: 60-pinowe złącze HS, 40-pinowe złącze LS, gniazdo kart Mini PCIexpress (2. Generacji) oraz gniazdo PCIexpress w formacie M.2. Na wyprowadzeniach znaleźć można m.in. podwójny interfejs I²C, SPI, USB 2.0, interfejs do podłączenia kamery i magistralę CAN v2.0B.

Komputer obsługuje wideo wyjściu HDMI i jest w stanie dekodować materiały wideo w formatach: MPEG2 do 80 Mb/s, MPEG4 do 50 Mb/s, H264 do 240 Mb/s, H265 do 160 Mb/s, VP8 do 100 Mb/s i VP9 do 120 Mb/s. Sygnał audio jest również przekazywany przez HDMI. Na płytce zainstalowano kilka diod LED, sygnalizujących m.in. aktywność interfejsów Wi-Fi, Bluetooth, a także 4 diody programowalne przez użytkownika.

Źródłem zasilania jest napięcie 12 V (akceptowane jest od 8 V do 18 V), doprowadzane za pomocą okrągłej wtyczki typu jack. Pobór prądu może dochodzić do 2 A. Wymiary minikomputera to 100 x 85 x 10 mm. Płytka spełnia wymogi standardu 96Boards Consumer Edition i może pracować w temperaturze od 0 °C do 70 °C. Urządzenie może pracować pod kontrolą systemu Linux lub Android.

Producent dostarcza obecnie trzy obrazy systemów do komputer HiKey 970: Android 8, Lebuntu i Lebian, z czego dwa ostatnie to dystrybucje Ubuntu i Debiana, przygotowane przez firmę LeMaker. Ze względu na wbudowaną w procesor jednostkę NPU (Neural-Processing Unit), komputer ma szansę się dobrze sprawdzić w robotyce, motoryzacji i aplikacjach na potrzeby inteligentnych miast.

Pozwala znacznie szybciej i przy mniejszym zużyciu energii realizować algorytmy sztucznej inteligencji, a wsparcie dla oprogramowania Huawei HiAI SDK tym bardziej ułatwia ten proces. Ma wiele cech, predestynujących go do aplikacji wymagających wizji maszynowej i obrazowania.

Choć dla wielu osób HiKey 970 może wydawać się bezpośrednią konkurencją względem Raspberry Pi, to nie należy go tak traktować, szczególnie z uwagi na cenę i moc. Jest ok. 8 razy droższy niż RPI 3 - kosztuje 300 dolarów. Firma LeMaker miała w swojej ofercie inne komputerki jednopłytkowe, bardziej zbliżone do Raspberry Pi: Piano, Banana Pro i Guitar.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik luty 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio luty 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje styczeń 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna luty 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Praktyczny Kurs Elektroniki 2018

Praktyczny Kurs Elektroniki

24 pasjonujące projekty elektroniczne

Elektronika dla Wszystkich styczeń 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów