10 miliardów zł na nisko- i zeroemisyjny transport publiczny

10 miliardów zł na nisko- i zeroemisyjny transport publiczny
W siedzibie GPW w Warszawie odbyło się spotkanie Impact mobilty rEVolution roundtable dotyczące rozwoju polskiego sektora automotive, w czasie którego zapowiedziane zostało wdrożenie 10-letniego programu dofinansowania ekologicznego transportu w Polsce. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczy na ten cel aż 10 mld zł.

Wiceprezes NFOŚiGW Artur Michalski jest zdania, że kwota może być nawet większa, zależnie od wpływów z opłaty paliwowej. Środki mają posłużyć do przeprowadzenia w największych w Polsce aglomeracjach miejskich modernizacji taboru wykorzystywanego w transporcie miejskim, w tym autobusów, trolejbusów, tramwajów, a nawet metra.

Rozbudowana ma być również niezbędna infrastruktura, między innymi sieć stacji szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych. Wsparta może być również technologia wodorowa. Jeden z najambitniejszych planów wymiany taboru ma Metropolia Górnośląsko-Zagłębiowska, obejmująca 41 miast i gmin.

Z końcem ubiegłego roku zarząd metropolii zawarł porozumienie z NCBiR dotyczące dostawy 300 elektrycznych autobusów. Z uwagi na tak duże zamówienie Metropolia Górnośląsko-Zagłębiowska jest liderem programu NCBiR, w ramach którego zaplanowane jest dostarczenie do samorządów w Polsce około tysiąca elektrycznych autobusów.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik kwiecień 2022

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio maj - czerwiec 2022

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje kwiecień 2022

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna maj 2022

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Elektronika dla Wszystkich maj 2022

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów