Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Globalne wydatki na cyfrową transformację w 2018 roku przekroczą 1,1 biliona dolarów

Globalne wydatki na cyfrową transformację w 2018 roku przekroczą 1,1 biliona dolarów
Firma analityczna IDC przedstawiła globalną prognozę wydatków na cyfrową transformację - w 2018 r. mają one przekroczyć kwotę 1,1 biliona dolarów. Dla porównania, na technologie i usługi w obszarze cyfryzacji w ubiegłym roku firmy wydały 958 mld dolarów, co daje przewidywany wzrost na poziomie 16,9% rdr.

Międzynarodowa firma analityczna z Massachusetts zwraca uwagę, że cyfrowa transformacja jest najistotniejszym trendem w globalnej gospodarce. Przedstawiciele IDC twierdzą, że firmy, które nie podejdą do tematu poważnie, mogą nie tylko utracić rynkową pozycję, lecz nawet całkowicie z niego zniknąć.

Prognozowane, rekordowe wydatki na cyfrową transformację będą w dużej części przeznaczone na tzw. technologie trzeciej platformy. Najważniejsze z nich to chmura obliczeniowa i analityka Big Data. Katalizatorami ich rozwoju mają być technologie kognitywne, sztuczna inteligencja oraz Internet Rzeczy.

Jak wynika z analiz IDC, jednym z największych motorów cyfrowej transformacji pozostaje analityka danych. Przetwarzanie wielkich zbiorów cyfrowych informacji to wyzwanie, z którym muszą zmierzyć się współczesne przedsiębiorstwa, a najtrudniejsze nie jest samo gromadzenie danych, lecz ich aktualizacja i monetyzacja. Według IDC, globalny rynek analityki Big Data rośnie w tempie 11,9% rdr i do 2020 roku osiągnie wartość 210 miliardów dolarów.

Największymi beneficjentami cyfrowej transformacji są firmy działające w obszarze cloud computingu. Według IDC w samym 2018 roku globalne wydatki na publiczną chmurę obliczeniową sięgną 160 mld dolarów, bowiem coraz więcej przedsiębiorców świadomych jest korzyści wynikających z implementacji tej technologii.

W Europie Środkowo-Wschodniej do 2020 roku wydatki na chmurę publiczną sięgną 876 mln dolarów. Mimo optymistycznych prognoz nie wszystkie firmy gotowe są zaufać infrastrukturze publicznej - tu z pomocą przychodzą im chmury prywatne, które cechuje większa standaryzacja.

Postęp procesu digitalizacji różni się w zależności od branży. W tej dziedzinie najskuteczniejsi są wytwórcy przemysłowi. Firmy działające w obrębie produkcji procesowej i dyskretnej w 2018 roku przeznaczą na cyfrową transformację łącznie 333 miliardy dolarów.

To blisko 30% wszystkich wydatków na cyfryzację w ujęciu globalnym. IDC przewiduje, że 115 mld dolarów przeznaczone będzie na rozwój inteligentnych fabryk.

Elektronika Praktyczna Plus lipiec - grudzień 2012

Elektronika Praktyczna Plus

Monograficzne wydania specjalne

Elektronik luty 2021

Elektronik

Magazyn elektroniki profesjonalnej

Raspberry Pi 2015

Raspberry Pi

Wykorzystaj wszystkie możliwości wyjątkowego minikomputera

Świat Radio marzec 2021

Świat Radio

Magazyn krótkofalowców i amatorów CB

Automatyka Podzespoły Aplikacje luty 2021

Automatyka Podzespoły Aplikacje

Technika i rynek systemów automatyki

Elektronika Praktyczna luty 2021

Elektronika Praktyczna

Międzynarodowy magazyn elektroników konstruktorów

Praktyczny Kurs Elektroniki 2018

Praktyczny Kurs Elektroniki

24 pasjonujące projekty elektroniczne

Elektronika dla Wszystkich luty - marzec 2021

Elektronika dla Wszystkich

Interesująca elektronika dla pasjonatów